درباره احتمال حمله اسرائیل به اهدافی در عراق

بغداد - ایرنا - در پی انتشار برخی گزارش ها مبنی بر احتمال حمله رژیم صیهونیستی به برخی اهداف نیروهای مقاومت در داخل خاك عراق، یك صاحبنظر برجسته امور نظامی میزان این احتمال را بررسی كرده است.

به گزارش ایرنا، سرلشكر بازنشسته 'وفیق السامرایی' در یادداشتی به موضوع حملات موشكی به نزدیك دمشق در سوریه توسط اسرائیل و طرح احتمال حمله به اهدافی در عراق بویژه مراكز نیروهای مقاومت اسلامی پرداخته است.
در این یادداشت آمده است: آنچه اسرائیل هم اكنون در سوریه انجام می دهد با هماهنگی آمریكاست و از مرحله چراغ سبز نشان دادن از سوی واشنگتن فراتر رفته است.
وی افزود: پس از ناكامی آمریكا در تحقق اهداف نظامی و حتی سیاسی خود در سوریه و عراق، اكنون اسرائیل با هماهنگی واشنگتن وارد عرصه ایجاد تنش شده است.
این كارشناس ارشد نظامی نوشت: ناكامی آمریكا در شرق فرات، تضاد منافع با واشنگتن و آنكارا، دست برتر دولت سوریه، شكست سیاسی آمریكا در عراق و سیاست جدید واشنگتن در خودداری از پذیرش تعهدات نظامی دایمی از جمله عواملی است كه سبب شده، زمینه برای تشدید فعالیت اسرائیل و البته در سقفی معین، فراهم شود.
وی در عین حال وضعیت عراق را با سوریه متفاوت دانست و گفت: مسائل سوریه بطور مستقیم بر روی اسرائیل تاثیر دارد اما وضعیت عراق كاملا متفاوت است.
السامرائی، شایعات مربوط به احتمال قرار گرفتن نیروهای الحشد الشعبی عراق و یا آنچه كه نیروها یا پایگاه های سپاه قدس خوانده می شود را در حد حرف و توهم دانست چرا كه به گفته وی، اساسا هیچ مقر، انبار مهمات، پایگاه و پادگانی كه مربوط به ایران باشد در عراق وجود ندارد.
این كارشناس برجسته امور نظامی تاكید كرد كه اسرائیل در حال حاضر نه تنها از هر گونه تنش با عراق خودداری خواهد كرد بلكه تلاش می كند به عراق نزدیك شود.
وی افزود: اخبار منتشره و البته البته تكذیب شده از سوی بغداد كه می گوید آمریكا از دولت عراق خواسته است 67 گروه از گروههای الحشد الشعبی را خلع سلاح كند، به خودی خود نشان می دهد احتمال بروز درگیری در داخل عراق وجود ندارد.
السامرائی گفت: این امر بویژه با وجود حاكمیت یكپارچه در عراق، تعداد بسیار زیاد گروههای (مقاومت اسلامی) و بدنه های اجتماعی آن و نیز تشكیلات رسمی آن در قالب الحشد الشعبی غیرممكن است.
وی افزود: انجام حمله به عراق از سوی اسرائیل امری غیرممكن است و حتی اگر اتفاق هم بیفتد، كاملا خنثی و بیشتر برای تبلیغات خواهد بود و حتی نشانی كه بتوان از وقوع آن اطمینان حاصل كرد بجا نخواهد گذاشت همانطور كه حملاتش در سوریه نیز موجب تحقق اهداف تل آویو نمی شود.
این كارشناس برجسته امور نظامی اضافه كرد: عراق از آنچه برخی فكر می كنند بسیار قدرتمندتر است و جای نگرانی از این بابت نیست چون جنگ گسترده در منطقه رخ نخواهد داد.
با اعلام پایان نظامی داعش در اواخر آذرماه سال گذشته، فشار و تبلیغات جریان بعثی و سعودی و همچنین آمریكا و اسرائیل علیه نیروهای الحشد الشعبی كه نقش عمده ای در شكست داعش داشته اند افزایش داشته است.
با آنكه سازمان الحشد الشعبی بر اساس قانون مصوب پارلمان، یكی از نیروهای نظامی رسمی تحت امر فرماندهی كل نیروهای مسلح عراق قرار دارد، جریان های ضد عراقی از آنها بعنوان شبه نظامی یاد كرده و خواستار خلع سلاح و انحلال آنان هستند.
همزمان كنگره آمریكا نیز طرح هایی را در دست بررسی و تصویب دارد كه برخی از این گروهها را در لیست سیاه تروریسم قرار می دهد.
شبكه تلویزیونی «العربیه» عربستان سعودی اخیرا در گزارشی مدعی شد كه آمریكا از دولت عراق خواسته است كه 67 گروه مقاومت اسلامی زیر مجموعه الحشد الشعبی را منحل كرده و آنها را خلع سلاح كند.
این شبكه خبری سعودی، اسامی این گروه ها را نیز منتشر و ادعا كرده است كه 'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا در سفر 19 دیماه گذشته به بغداد این درخواست را تقدیم دولت عراق كرده است.
منابع خبری دیگری نیز مدعی اعمال فشار پمپئو به مقامات دولت عراق در همین راستا شده اند.
در بین فهرست گروه های مقاومت نام های شاخصی مانند «كتائب حزب الله»، «عصائب اهل الحق» (شیخ قیس خزعلی)، «شاخه نظامی سازمان بدر» (هادی العامری)، «سرایا السلام» (مقتدا صدر)، «جنبش النجباء» (شیخ اكرم الكعبی)، «لواء ابوالفضل العباس» (نزدیك به عتبه عباسی (ع)) و «كتائب بابلیون مسیحی» (ریان الكلدانی) دیده می شوند.
نخست وزیر عراق در همان روز در كنفرانس خبری هفتگی خود، صحت چنین خبری را قویا تكذیب كرد و گفت كه سخن از وجود یك برنامه زمانبندی برای انحلال الحشد الشعبی صحیح نیست.
«عادل عبدالمهدی» با هرگونه دخالت خارجی در قضیه الحشد الشعبی مخالفت كرد و افزود كه الحشد الشعبی یك نیروی رسمی و از واحدهای نظامی نیروهای مسلح عراق است و تصمیم گیری درباره آن فقط در حیطه اختیارات دولت عراق است.
یك منبع در وزارت خارجه عراق نیز گفت كه ارائه یك فهرست از طرف «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا به دولت عراق برای انحلال و خلع سلاح تعدادی از گروه های مقاومت صحت ندارد.
با این همه رسانه های صهیونیستی همسو با گزارش شبكه العربیه ادعا كردند كه رژیم صهیونیستی همه پایگاه های گروه های مقاومت را در عراق شناسایی كرده و به زودی آنها را هدف قرار می دهد.
در مقابل این هجمه گسترده تبلیغاتی صهیونیستی، آمریكایی و سعودی، همچنان فرماندهی این تشكیلات مردمی آرامش توام با سكوت خود را حفظ كرده و تاكنون نسبت به آن واكنش یا اعلام موضع نكرده است.
رسانه های عراق چند روز پیش نوشتند كه فرماندهی الحشد الشعبی از همه فرماندهان و مسوولان گروه های مقاومت اسلامی عراق خواسته است كه از هرگونه پاسخ گویی به تهدیدهای آمریكایی و صهیونیستی در حال حاضر خودداری كرده و سكوت اختیار كنند.
فرماندهی الحشد الشعبی اعلام كرده است كه احتمالا همه این تهدیدها صرفا بعد رسانه ای دارد و در عمل هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و رژیم صهیونیستی جرات این ریسك را به خود نخواهد داد.
در مقابل این سكوت رسانه ای اما در عمل نیروهای الحشد الشعبی همچنان ابتكار عمل را در مقایسه با نیروهای آمریكایی در عراق در اختیار دارند و نمونه واضح آن اقدام روز پنجشنبه یك یگان از نیروهای آمریكایی برای ورود به یك پایگاه مرزی الحشد الشعبی در استان الانبار است.
نیروهای الحشد الشعبی در واكنش به این اقدام تحریك آمیز نیروهای آمریكایی در جوار مرزهای عراق با سوریه، از ورود آنها به داخل پایگاه مرزی خود جلوگیری به عمل آوردند.
همزمان با این حادثه، فرماندهی الحشد الشعبی در واكنش به فعال شدن مجدد گروه تروریستی داعش در شرق رودخانه فرات در داخل سوریه، مواضع اش را در مرزهای عراق با سوریه تقویت كرده و به حالت آماده باش در آمده است.
به هر روی، به نظر می رسد در حالی كه رسانه های صهیونیستی - آمریكایی – سعودی در فضای مجازی و رسانه ای با استفاده از اخبار و گزارش های دروغ درصدد ایجاد جوی از رعب و وحشت در عراق هستند، نیروهای الحشد الشعبی و دیگر نیروهای مسلح این كشور از یكسو با پیشه كردن سكوت در برابر این گونه اقدامات تحریك آمیز و از سوی دیگر حفظ آمادگی خود بویژه در خط مرزی با سوریه، عملا در برابر این گونه تهدیدات آرایش گرفته اند.
خاورم *10*380*