۱ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۵۰
کد خبر: 83179305
T T
۰ نفر

نقد كتاب پانزدهم ،برگزیدگان خود را شناخت

۱ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۵۰
کد خبر: 83179305
نقد كتاب پانزدهم ،برگزیدگان خود را شناخت

تهران - ایرنا - برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره نقد كتاب، با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، پانزدهمین دوره جشنواره نقد كتاب دوشنبه شب با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نیكنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه كتاب و شماری از پیشكسوتان و اهالی قلم در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزارشد. این جشنواره با معرفی برگزیدگان امشب به كار خودش پایان داد.

** نقد و نوشتن یكی از مهم ترین وجوه عقلانیت
معاون امور فرهنگی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این كه نقد و نوشتن یكی از مهم ترین وجوه عقلانیت است ،گفت: ما دو گونه نقد داریم نقدی كه معطوف به حقیقت است و نقدی كه بر اساس ایده و طراحی شخصی است.
محسن جوادی ادامه داد: اما نوع سومی از نقد وجود دارد كه نقد كنش نویسنده و رفتارهایی است كه نیت نویسنده را بررسی می كند و بر علیه او استفاده می شود.
وی افزود: اگر این دو نكته با هم تركیب نشود، پویائی نقد حفظ می شود اگر حق جویی توسط نویسنده صورت گرفته باشد نقد كمك می كند كه این راه كامل شود.

** نویسندگان تاب و تحمل نقد داشته باشند
مدیر عامل خانه كتاب در مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره جشنواره نقد كتاب با بیان اینكه حدود ۱۰۰۰ نفر از منتقدان، آثار خود را به این جشنواره ارسال كرده اند، گفت: انتخاب برگزیدگان و منتقدان قابل تقدیر جشنواره پانزدهم نقد كتاب، بر اساس شاخصه‌های نقد در تمام حوزه‌های نگارش صورت گرفته است.
نیكنام حسین پور از جمله حوزه‌ها و بخش‌های این جشنواره را كلیات، فلسفه، كلام و عرفان، علوم تربیتی و روان شناسی، دین، علوم اجتماعی، هنر، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، كودك و نوجوان و نشریه شایسته تقدیر و فعالان عرصه نقد كتاب نام برد.
مدیرعامل خانه كتاب گفت: هنوز خیلی از نویسندگان ما تاب و تحمل نقد را ندارند و در میان ایرانیان فرهنگ مدارا هنوزجایگاه خوبی ندارد و حتی در میان نخبگان نیز نقد هنوز نهادینه نشده است.

** تقدیر خانه كتاب از 250 منتقد برجسته ایران
حسینی‌پور با اشاره به اینكه هم اكنون جشنواره نقد كتاب به ایستگاه پانزدهم خود رسیده است ، اظهار داشت: در مجموعه خانه كتاب مفتخریم كه با یاری خداوند تاكنون از حدود ۲۵۰ نفر از منتقدان برجسته ایران زمین تقدیر كرده‌ایم و مقالات ارزشمند و منتقدانه آنها را از لابهلای كثرت اوراق جراید و انبوه نشریات بیرون كشیده و به جامعه علمی و ادبی معرفی كرده‌ایم.

** جامعه قدر ناقدان را بداند
به گفته وی این مهم با تلاش مستدام ده‌ها داور اندیشمند از استادان حوزه و دانشگاه و دبیران محترم علمی و همكاران خانه كتاب در طی سالیان گذشته سرانجام یافته كه از تمامی این بزرگواران تشكر می‌كنیم.
وی ابراز امیدواری كرد: شرایطی فراهم شود كه جشنواره شانزدهم را پربارتر برگزار كنیم و جامعه علمی قدر ناقدان را بیشتر بدانند.
در ادامه این مراسم براساس نظر داوران پانزدهمین دوره جشنواره نقد كتاب برگزدیدگان این رویداد فرهنگی معرفی و به شرح زیر تجلیل شدند.

*حوزه كلیات و اطلاع رسانی،
مقاله «بررسی و نقد كتاب روش‌شناسی تحقیقات كیفی» اثر مصطفی همدانی، منتشر شده در پژوهش‌نامه انتقادی متون

* بخش فهرست‌نویسی و نسخ خطی
«ناگفته‌هایی درباره مجلدی از فهارس مجلس: نقد فهرست نسخه‌های خطی مجلس جلد 45»، از جواد بشری منتشر شده در مجله آینه پژوهش، مورد تقدیر قرار گرفت.

*بخش كلام و عرفان
دو اثر«بررسی نقادانه كتاب فلسفه ریاضیات براون» اثر حسین بیات، منتشر شده در مجله فرهنگ و اندیشه ریاضی و «بررسی و نقد كتاب تاریخ فلسفه راتلج» اثر سید مصطفی شهرآیینی منتشر شده در پژوهشنامه انتقادی متون، تقدیر شدند.

*حوزه علوم تربیتی و روانشناسی
«نقدی بر آموزش و پرورش تطبیقی، رویكردها روشها و اصول» اثر عباس معدن دار آرانی، منتشر شده در نشریه پژوهشنامه انتقادی متون، برگزیده شد.

*حوزه كلیات اسلام
اثر شایسته تقدیر «بررسی و نقد كتاب از علم سكولار تا علم دینی» اثر خسرو باقری نوع پرست منتشر شده در پژوهشنامه انتقادی متون بود.

*بخش قرآن و حدیث
مقاله «توحید مفضل بن عمر جعفی در ترازوی نقد» اثر هادی نصیری و محمدعلی صالحی منتشر شده در نشریه كتاب قیم شایسته تقدیر شناخته شد.

*بخش فقه و حقوق
مقاله «دین حداقلی نقدی بر جایگاه تشریع شورا و بیعت در فقه و حقوق اسلامی» اثر عابدین مومنی منتشر شده در فصلنامه نقد كتاب فقه و حقوق، شایسته تقدیر شناخته شد.

*حوزه اخلاق
مقاله «چرا مترجم و ناشر خوب بودن دشوار است؟» از امیر حسین خداپرست، منتشر شده در درسنامه نقد كتاب اخلاق اثر برگزیده بود.

*حوزه علوم اجتماعی
مقاله برگزیده، « ای.پی.تامپسون و طبقه كارگر در انگلستان» اثر سید هاشم آقاجری منتشر شده در نشریه نگاه نو بود.

*بخش علوم سیاسی
«پرتویی نو بر اندیشه سیاسی اسلام نقد كتاب تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام» اثر عباس خلجی منتشر شده در پژوهشنامه انتقادی متون، مقاله برگزیده شد.

*حوزه اقتصاد
مقاله «بررسی و نقد كتاب اقتصاد از نگاهی دیگر» از وحید مقدم و هادی امیری، منتشر شده در پژوهش نامه انتقادی متون، شایسته تقدیر دانسته شد.

*بخش هنر
«نقد و بررسی كتاب بنیان های نظری و عملی موسیقی فیلم با رویكرد سینمای كشورهای اسلامی» اثر حمید عسگری رابری، منتشر شده در پژوهشنامه انتقادی متون، مقاله منتخب نام گرفت.

*بخش نقد ادبی
«نقد درس‌نامه‌های سبك‌شناسی و پیشنهاد دو درس سبك‌پژوهی و سبك‌ورزی در رشته ادبیات فارسی» از محمود فتوحی رودمعجنی، منتشر شده در نشریه ادبیات پارسی معاصر، تقدیر شد.

*حوزه متون كهن
اثر برگزیده «این طبل بلندبانگ در باطن هیچ: معرفی و نقد لطائف التفسیر درواجكی»، از حمیدرضا سلمانی منتشر شده در فصلنامه نقد كتاب، بود.

*حوزه ادبیات داستانی
اثر برگزیده «نقدی ساخت گرایانه بر تقابل‌های معنایی رمان گلاب خانم» از قاسمعلی فراست و پوران علی پور نام داشت.

*حوزه تاریخ و جغرافیا
«هفوات و سرقات: پژوهش‌نامه یا پژوهش‌نما؟ نگاهی انتقادی به كتاب نگاهی به تاریخ تفكر امامیه از آغاز تا ظهور صفویه» اثر حمید عطایی نظری، منتظر شده در نشریه آیینه پژوهش، اثر برگزیده شد.

*حوزه تاریخ علم
مقاله برگزیده، «آیا علوم طبیعی در تمدن اسلامی برگرفته از اسلام بود؟» اثر امیرمحمد گمینی و فاطمه كیقبادی، منتشر شده در فصلنامه نقد كتاب كلام، بود.

*بخش كودك
«یك روایت چند صدا، بررسی شیوه‌های گفتگومندی و چندصدایی در رمان لالایی برای دختر مرده»، از امین ایزدپناه، منتشر شده در نشریه مطالعات ادبیات كودك، مقاله برگزیده شناخته شد.

*بخش ویژه
فصلنامه پژوهش و نگارش كتب دانشگاهی به سردبیری زهرا ابوالحسنی، به عنوان نشریه فعال بخش نقد كتاب، شایسته تقدیر دانسته شد و علی رجب زاده مدیر پردیس كتاب‌فروشی امام مشهد به دلیل تداوم برگزاری جلسات جمعه های پردیس كتاب، به عنوان فعال عرصه نقد، قدردانی شد.
به گزارش ایرنا ، جشنواره نقد كتاب از سال 1383 از سوی مؤسسه خانه كتاب برای بالا بردن سطح كیفی نقد و نیز تشویق منتقدان، هر ساله همزمان با هفته پژوهش برگزار و نقد برتر سال در سیزده حوزه هنر، میراث پژوهی، علوم تربیتی و روان شناسی، علوم وفنون، فلسفه، كلام و عرفان، تاریخ و جغرافیا، ادبیات، علوم اجتماعی، فقه و حقوق، اطلاع‌رسانی و ارتباطات، قرآن و حدیث، ایران و اسلام، كودك و نوجوان و اخلاق، معرفی می‌شود.
فراهنگ **9211 ** 1355 **
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ