۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۲
کد خبر: 83178919
۰ نفر
احتمال مسدود شدن فیس بوك و توئیتر در روسیه

مسكو - ایرنا - سخنگوی سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه از آغاز تحقیقات قضایی در مورد شبكه های اجتماعی فیس بوك و توئیتر در این كشور خبر داد كه می تواند منجر به مسدود شدن آنها شود.

به گزارش ایرنا به نقل از شبكه یك تلویزیون روسیه، وادیم آمپلونسكی روز دوشنبه اعلام كرد: تحقیقات درباره تخلف فیس بوك و توئیتر آغاز شده است چرا كه شركت هایی كه امور آنها را در این كشور مدیریت می كنند به درخواست این سازمان برای حفظ اطلاعات كاربران روس پاسخ قانع كننده ای نداده اند.
بر اساس قانون اطلاعات شخصی افراد در روسیه كه سال 2015 تصویب شد، اطلاعات شخصی روسها نباید از این كشور خارج شود و سایت هایی كه از این قانون سرپیچی كنند، مسدود می شوند.
مقام های روس اخیرا از فعالیت برخی شبكه های اجتماعی انتقاد كرده و فعالیت آنها را متناقض قوانین این كشور یا غیراصولی خوانده اند.
دمیتری پسكوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه از جمله مقامات كرملین است كه به تازگی از عملكرد مدیران تلگرام، فیس بوك و اینستاگرام انتقاد كرد.
وی در این باره اظهار داشت: در جهان كنونی مدیریت شبكه های اجتماعی و سیستم های اقتصادی، ماهیت سیاسی پیدا كرده اند به طوری كه می بینیم حساب های كاربری مردم روسیه را از شبكه های اجتماعی فیس بوك و اینستاگرام حذف می كنند.
پسكوف اظهار داشت: دیر یا زود این مساله مطرح می شود كه تحت شرایط تحمیلی باید زندگی كرد یا اینكه مسدود (بلاك) شد، در نهایت همه چیز به حق حاكمیت فردی یا دولتی ختم می شود.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه درباره شبكه اینستاگرام هم گفت كه با شبكه اجتماعی بسیار جالبی روبرو هستیم اما ادامه فعالیت كاربران این شبكه به سلیقه مدیر آن بستگی دارد و هر زمان كه بخواهند حساب كاربری فرد مدنظر را مسدود می كنند.
شبكه فیس بوك سال گذشته اعلام كرد كه حدود 700 حساب كاربری متعلق به روس ها را مسدود كرده است ضمن اینكه بیش از سه هزار آگهی سیاسی خریداری شده توسط فعالان روسیه در جریان كمپین انتخابات ریاست جمهوری آمریكا را در اختیار تیم تحقیقات كنگره آمریكا درباره مداخله احتمالی مسكو در انتخابات قرار داده است.
تلگرام نیز سال گذشته به اتهام نگهداری اطلاعات كاربران روس در خارج از روسیه و خودداری از ارایه دسترسی های لازم به نهادهای امنیتی روسیه برای دستیابی به ارتباطات كاربران مشكوك در این پیام رسان مسدود شد.
مقام های روس معتقدند كه تلگرام به محیطی برای نشر اطلاعات جعلی سیاسی تبدیل شده است.
اروپام* 1346**

سرخط اخبار جهان