معیارهای بومی و توان اكوسیستم در توسعه ساحل رعایت شود

بندرعباس- ایرنا- رییس پژوهشكده اكولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: در توسعه شهری و بهره برداری از ساحل ضمن رعایت معیارهای بومی، توان اكوسیستم ساحل نیز محاسبه شود.

محمد صدیق مرتضوی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: مطالعه اكوسیستم های مرجانی در جزیره های كیش و لارك نشان دهنده تخریب 90 درصدی این ذخیره ها در جزیره كیش و 75 درصدی آنها در جزیره لارك است.
وی ادامه داد: تخریب این ذخیره ها نشان دهنده كاهش تنوع زیستی و از دست دادن زیستگاه ماهیان تزئینی و زیستگاه جوان های برخی از ماهیان تجاری خواهد بود.
رییس پژوهشكده اكولوژی خلیج فارس و دریای عمان ابراز داشت: درحال حاضر برداشت های غیراصولی، استفاده از ابزارهای نامناسب صیادی، رعایت نكردن زمانبندی ها، صید و معیشت ساحل نشینان استان هرمزگان را تهدید می كند.
مرتضوی از علت های اصلی تخریب و تهدید زیستگاه های مصنوعی به وجود آلودگی ها، قاچاق سوخت، فاضلاب های صنعتی، ورود گازوئیل به ساحل و دریا و بهره برداری غیراصولی از ساحل اشاره كرد.
وی تصریح كرد: وجود آلودگی و نابسامانی های محیطی مانند وجود حمل و نقل مواد نفتی و سوخت، خروجی استخرهای پرورش میگو و ورود پساب آنها به خوریات به همراه كاهش خود پالایندگی محیط خورها به علت كاهش باران موجب شده تا این محیط ها از وضعیت سلامت خارج شود.
این مسوول بیان داشت: از سوی دیگر نابسامانی های محیطی باعث شده ذخیره ای از میگوها كه در نزدیكی این خورها واقع شده با كاهش روبرو شوند.
مرتضوی یادآور شد: حفاظت از زیستگاه ها شامل خورها و مناطق ساحلی است كه به عنوان بانك های زیستی محسوب می شوند و اگر این خورها(بانك های زیستی) تهدید شوند تولید آبزیان با مشكل مواجه خواهد شد.
وی در این رابطه اظهار داشت: اگر یك ماه صید با تاخیر یا زودتر از زمان مناسب، صید شود میزان برداشت و سود حاصل از آن حدود 15درصد كاهش خواهد یافت.
رییس پژوهشكده اكولوژی خلیج فارس و دریای عمان، انجام مرتب پایش های دریایی و بررسی میزان سلامت اكوسیستم دریا را وظیفه اصلی پژوهشكده برشمرد و افزود: صیدگاه های اصلی در استان هرمزگان به دور از كانون های آلودگی هستند.
به گفته مرتضوی، بررسی هایی كه بر روی آبهای ساحلی انجام شده نشان می دهد به جز شهر بندرعباس كه آلودگی بالایی دارد بقیه مناطق وضعیت كیفی آب و بستر مناسب بوده و مشكل خاصی وجود ندارد اما در خلیج فارس مثل عسلویه و ابوموسی واقعا آلوده است اما از صیدگاه های ما خوشبختانه دور هستند.
وی خاطرنشان كرد: صیدگاه های ما در شرق استان مثل بندرلنگه، جاسك، سیریك، میناب و طولا شرایط فعلی مطلوب است اما در این كه آلودگی بر روی صیدگاه ها اثر بگذارد نگران هستیم.
9887 /6048