۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۱
کد خبر: 83178426
۰ نفر
الوندی معاون خبر ایرنا شد

تهران -ایرنا- مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با صدور حكمی، «پدرام الوندی» را به عنوان معاون خبر خبرگزاری رسمی كشور منصوب كرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا الوندی از حدود دو ماه پیش تاكنون همزمان با مدیركلی اخبار داخلی، سرپرستی معاونت خبر را هم بر عهده داشت.
در متن حكم دكتر سیدضیاء هاشمی برای معاون خبر جدید ایرنا كه امروز دوشنبه انتشار یافت، چنین آمده است: «نظر به دانش، تخصص و تعهد جنابعالی، به موجب این ابلاغ به عنوان «معاون خبر» سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی منصوب می­ شوید.
تحول در حوزه خبر در چارچوب برنامه راهبردی سازمان، بهبود فرایندهای تولید خبر، افزایش سرعت نشر و ارتقای كیفیت اخبار ایرنا، برنامه ­ریزی برای رشد و توسعه كمی و كیفی تولیدات چندرسانه‌ای به عنوان چشم ­انداز آینده محتوای رسانه‌ها، توسعه و گسترش دامنه نفوذ رسانه‌ای ایرنا در خارج از ایران با بهبود عملكرد دفاتر و توسعه خروجی زبانهای خارجی ایرنا، ارتباط مؤثر با دولت به منظور پوشش دستاوردها و تلاشهای صورت گرفته برای ارتقای كیفیت زندگی شهروندان از مهمترین ماموریتهای جنابعالی در دوره معاونت است.
انتظار می­ رود با تحرك ­بخشی به بخش­های مختلف خبری، تقویت پویایی، هماهنگی و هم ­افزایی دفاتر داخل و خارج از كشور، ایجاد تنوع و تمایز در تولیدات خبری با بهره ­گیری شایسته از فناوری­ های روز و بازنگری در ساختار جاری تشكیلات خبر با هماهنگی بخش­های مربوطه، نسبت به تحقق هر چه بیشتر سه اصل «سرعت، دقت و صحت» در فرایند خبررسانی، تقویت انگیزه همكاران شایسته حوزه خبر و زمینه­ سازی برای شكوفایی استعدادها و خلاقیت­های حرفه­ ای آنان همه مساعی خویش را به كار گیرید.»
الوندی كه از 29 مرداد امسال به عنوان مدیركل اخبار داخلی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی منصوب شده بود، از 30 آبان تاكنون نیز بطور همزمان به عنوان سرپرست معاونت خبر ایرنا فعالیت می كرد.
پیش از این، «احمد جعفری چمازكتی» تا اول مهرماه گذشته مسئولیت معاونت خبر ایرنا را عهده دار بود.
پدرام الوندی از مدیران جوان ایرنا است اما بیش از 12 سال سابقه فعالیت روزنامه نگاری دارد. او در حال حاضر در مقطع دكتری رشته علوم ارتباطات اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می كند.
دستیار و مشاور سردبیر روزنامه همشهری، رییس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری دایره، مدیر پروژه «تدوین گزارش وضعیت فرهنگی اجتماعی شبكه های اجتماعی وپیام رسانهای موبایلی در ایران»، دبیرتحریریه فصلنامه «دانشگاه امروز»، مسئول كمیته داوران دهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی، سردبیری چند ماهنامه و پایگاه اینترنتی، دبیر همشهری محله و فعالیت به عنوان روزنامه نگار در روزنامه هایی نظیر شرق از جمله سوابق فعالیت حرفه ای الوندی است.
الوندی همچنین به عنوان یك پژوهشگر در حوزه روزنامه‌نگاری شهروندی شناخته می شود و به دلیل انتشار ماهنامه داخلی سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، گرداننده نخستین رسانه بشردوستانه در كشور نیز به شمار می رود.
تخصص او در مطالعات شهروندخبرنگاری و پژوهش در حوزه رسانه‌های كوچك با كاربران بسیار است، از الوندی تاكنون مقالات و كتاب‌های متعددی به چاپ رسیده كه مهم‌ترین آنها سه كتاب با نام‌های «روزنامه‌نگاری شهروندی»، «روزنامه‌نگاری شبكه‌ای»‌ و «رسانه من» است.
وی در تالیف و ترجمه كتابهای دیگری نظیر «خبر و روزنامه نگاری در عصر دیجیتال»، «تاریخ شفاهی آموزش عالی به روایت مصطفی معین» (دو جلد)، «دیدار در پاریس (خاطرات دكتر حسن حبیبی و خانم شفیقه رهیده)» و «فرهنگ و آموزش عالی» نیز مشاركت داشته است.
الوندی هشت مقاله علمی نیز درباره روزنامه نگاری شهروندی و رسانه های آنلاین در مجلات تخصصی منتشر كرده است.
فراهنگ**3009