تردد قطار باری در خطوط ریلی ایران به پاكستان از سر گرفته شد

اسلام آباد - ایرنا - تردد قطارهای باری از خط ریلی ایران به پاكستان واقع در منطقه تفتان به كویته پس از تعمیر خط از سوی شركت راه آهن پاكستان از سر گرفته شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا تعدادی از واگن های باری حامل گوگرد از منطقه میرجاوه ایران به كویته پاكستان، روز شنبه هفته جاری از ریل خارج شد و خط ریلی میرجاوه به كویته دچار آسیب شد.
بر اساس این خبر، خروج قطار باری حامل 600 تن گوگرد در كایشانگری در منطقه نوشكی پاكستان موجب شد خدمات ریلی باری میان دو كشور معلق بماند.
این قطار حاوی گوگرد از میرجاوه ایران عازم كویته (مركز ایالت بلوچستان پاكستان) بود كه به سبب اشكال فنی در موتور لوكوموتیو آن دچار سانحه و 9 واگن آن از خط خارج شد، به گونه ای كه بیش از 30 متر از مسیر ریلی را تخریب كرد.
پس از این حادثه اداره راه آهن پاكستان بیش از 100 كارگر را از شهرهای دالبندین، كویته، احمد وال و نوشكی به محل اعزام كرد تا علاوه بر تعمیر قطار باری، به ترمیم ریل نیز بپردازند.
تاخیر در تعمیر خط راه آهن موجب شد كه طی سه روز اخیر همه قطارهای باری میان ایران و پاكستان در شهرهای تفتان ایران و دالبندین پاكستان متوقف شد.
به گفته مقامات پاكستانی این خط ریلی با تلاش كارگران و متخصصان صنعت ریلی این كشور بازسازی شد و تردد قطار باری از خط ریلی ایران به پاكستان از سر گرفته شد.
به گزارش ایرنا با توجه به اینكه ایران و پاكستان از توانمندی های نهفته اقتصادی زیادی برخوردار بوده و دو كشور قدرتمند منطقه محسوب می شوند، افزایش حجم مبادلات دو كشور در بخش های مختلف می تواند گامی موثر برای بهبود وضع منطقه باشد.
هم اكنون بسیاری از مردم كشور پاكستان خواستار سفر به ایران و زیارت امكان مذهبی ایران هستند، اما با توجه به سخت بودن تردد جاده ای در مرزها، راه اندازی قطار مسافربری می تواند گامی موثر در رفع این مشكل باشد.
همچنین ایرانیان زیادی می توانند با سفر به پاكستان ضمن دیدن امكان جذاب و گردشگری این كشور به كشورهای آسیای شرقی نیز سفر كنند.
وزیر راه آهن پاكستان نیز پیش از این، اعلام كرد كه خط ریلی كویته – تفتان در پاكستان بزودی بر اساس استاندارهای جهانی ساخته می شود این خط به شبكه ریلی ایران وصل خواهد شد.
آساق**6125**1663**