روحانی: مبارزه با خواست عمومی، مشروع و قانونی نیست

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: مبارزه با خواست عمومی مردم نه درست است، نه قانونی و نه مشروع، ما نمی توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز دوشنبه در نشست وزیر ، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: ما فكر می كنیم یك اختیاراتی از آسمان داریم كه می توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر كنیم، چنین موردی وجود ندارد.
وی با تاكید بر این كه مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست، افزود: فناوری های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا كنیم.
رییس دولت دوازدهم ارتباطات و فناوری اطلاعات را نماد تحول جوامع در حوزه تكنولوژی دانست و تصریح كرد: مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویكردی قدیمی است.
روحانی ادامه داد: شناخت درست و فرهنگ سازی، تنها راه مدیریت و پیشگیری از مشكلات فناوری است.
وی همچنین به نقش فناوری در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره كرد و یادآور شد: این فناوری ارتباط بود كه توانست پیام انقلاب را خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به مردم برساند.

** باید از ابزارهای رسانه ای درست استفاده كنیم
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این كه یك عده از فضای مجازی گاهی افراطی و تفریطی استفاده می كنند، گفت: یك عده نیز فكر می كنند در این فضا باید هر كاری، هر شایعه و دروغی و تهمتی را برای منافع شخصی، گروهی و حزبی خود انجام بدهند.
روحانی به استفاده از لحن های نامناسب در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان كرد: در برخی مقالات خوانده ام كه « لحن ما ایرانی ها نسبت به یكدیگر در فضای مجازی نامناسب تر از كشورهای پیشرفته است»، اگر این مطلب صحیح باشد خیلی معنای بدی دارد، چرا باید ما با لحن بد با یكدیگر سخن بگوییم.
وی با تاكید بر مراعات تعهدات اخلاقی و اسلامی و انسانی در فضای ارتباطی یادآور شد: باید از ابزارها درست استفاده كنیم؛ این ابزار برای كسانی كه تازه به این ابزار دست می یابند می تواند خطرناك باشد تا زمانی كه به آنها عادت كنند.
رییس جمهوری ادامه داد: وقتی استفاده از این ابزار مانند تلویزیون برای افراد عادی شود، فقط برنامه های لازم و مورد علاقه را انتخاب و استفاده می كند.

** در جهان شبكه ای، درخت ممنوعه نسازیم
روحانی همچنین با بیان این كه افراط و تفریط برای استفاده ابزاری از فضای مجازی، آن را به تهدید تبدیل می كند، گفت: چرا تلفن همراه را از همان روز اول كه دست افراد می دهند درخت ممنوعه و محدودیت و ممنوعیت ایجاد می كنند، جوان كنجكاو می شود كه چه چیزی در این برنامه وجود دارد كه نباید ببینیم؛ در جهان شبكه ای، درخت ممنوعه نسازیم، بلكه باید فرهنگ سازی كنیم.
وی تصریح كرد: در بعضی اقدامات ناموفق بودیم چرا كه فكر می كردیم این ابزارهای ارتباطی تحت فرمان ما است كه دستور بدهیم فیلتر شود، پس از فیلتر شدن با فیلتر شكن چه كار باید بكنیم؟ نتیجه این اقدامات چه شد؟ همه ضرر می كنیم، اول هم جوانان و نوجوانان بیش از همه از اثرات منفی فیلترینگ آسیب می بینند.
رییس جمهوری اظهارداشت: با یك تدبیر نادرست و اشتباه چهارچوب ها شكست و فكر كردیم اگر یك نفر روی یك كاغذی بنویسد، تحت هر عنوانی یا قوه ای دستور فیلترینگ را ابلاغ كند و مخابرات و دستگاه ها از ترس خود آن را اجرا كنند، همه چیز درست می شود؛ برای ما روشن شده است كه راه حل، این نیست.
روحانی تصریح كرد: نه افراط گری در این فضا كه بر ضد آبروی مردم استفاده می كنند و حرف های غیر واقعی می زنند و نه مسدود كردن آن، راه حل برای مدیریت فضای مجازی نیست.
وی تاكید كرد: نه مسدود كردن و نه رها كردن این فضا ما را به مقصد نمی رساند؛ باید سواد رسانه ای جامعه، نوجوانان و جوانان خود را باید افزایش دهیم.
رییس جمهوری افزود: در دوران ابتدایی باید به دانش آموزان آموزش دهیم كه چگونه از ابزار رسانه و فضای مجازی استفاده شود، پدران و معلمان هم بدانند چگونه با فرزندان و دانش آموزان و با یكدیگر گفت و گو كنند.
روحانی ادامه داد: استفاده از تلفن همراه در ایران به اندازه كشورهای خارجی نیست؛ زیرا در ایران رسانه آزاد نداریم و فقط رسانه و رادیو تلویزیون دولتی داریم، همه چیز در فضای مجازی متراكم شده است.

** فضای مجازی هم دچار تورم است
رییس جمهوری اضافه كرد : اگر ما 500 رسانه داشتیم تا این اندازه در فضای مجازی تورم ایجاد نمی شد؛ تورم كه در جنس و مواد غذایی نیست، فضای مجازی هم دچار تورم است ؛ همه چیز را می خواهند در این فضا بگویند چون رسانه دیگری ندارد.
وی تاكید كرد: اگر جناح ها و جریان های كشور هر كدام یك رادیو و رسانه داشتند و نیمی از حرف های خود را به صورت رسمی و با شناسنامه در رسانه های خود می زدند؛ معلوم بود چه كسی چه چیر می گوید و طرفدار كدام جریان و حزب است.
وی بیان كرد: برخی اوقات معلوم نیست حرف هایی كه در فضای مجازی عنوان می شود را چه كسی و از كجا می گوید؛ این مسایل باید اصلاح بشود.
رییس جمهوری به برخی از قوانین و مقررات در حوزه ارتباطات و رسانه اشاره كرد و افزود: انحصار در هیچ پدیده ای، چه در رسانه و چه در فناوری، مفید نخواهد بود و جواب نمی دهد.
روحانی تصریح كرد: اگر در تلفن همراه و مخابرات و اپراتورهای انحصار ایجاد شود و فقط یك اپراتور وجود داشته باشد، حتما در آن فساد، گرفتاری و كیفیت پایین خدمات ایجاد می شود؛ باید بدون انحصار اپراتورهای مختلف به میدان بیایند و البته بر روی آنها نظارت شود و به آنها تاكید شود كه حریم خصوصی را نیز مراعات كنند.

** بدون اجازه افراد نباید پیامك تبلیغاتی ارسال كنیم
رییس شورای عالی امنیت ملی به ارسال پیام های تبلیغاتی اشاره كرد و گفت: كجای دنیا این همه پیام های تبلیغی برای مردم ارسال می شود؟، كجای دنیا چنین موردی سراغ داریم؟ چرا وقت مردم را تلف می كنید؟ مردم روزی بیش از 20 بار تلفن همراه خود را به دلیل ارسال و دریافت تبلیغ به دست می گیرند. چه حقی داریم كه وقت مردم را تلف و با اعصاب مردم بازی كنیم؟ وزارت ارتباطات باید جلوی این كار را بگیرد.
روحانی تاكید كرد: هر فردی تمایلی به دریافت تبلیغ دارد باید خود اعلام كند ؛ اگر فردی تمایلی به دریافت تبلیغ ندارد، حق نداریم برای او تبلیغات ارسال كنیم.
وی افزود: تبلیغ كنندگان ابتدا شماره رُندی برای كار خود در نظر می گیرند و زمانی كه با اعتراض روبه رو می شوند، این شماره رُند را با شماره معمولی تعویض می كنند و با شماره جدید پیام تبلیغی ارسال می كنند و این روند همواره ادامه می یابد؛ نباید اجازه دهیم از این موضوع سوء استفاده شود.

**دولت اجازه نمی دهد وقت و عمر مردم تلف شود
رییس جمهوری همچنین گفت: اطلاع داریم كه عایدی مالی حاصل از این تبلیغات زیاد و گذشتن از آن سخت است اما دولت و همچنین وزارت ارتباطات نباید اجازه دهند وقت و عمر مردم تلف شود.
روحانی خاطرنشان كرد: در اروپا برای تلفن های همراه مردم به صورت مداوم پیام ارسال نمی شود؛ ممكن است شخصی منتظر یك تماس فوری باشد و با این پیام های تبلیغاتی اعصاب او آسیب دیده و وقت او تلف شود.
وی اتلاف وقت و آزار مردم را حرام شرعی دانست و افزود:نباید به بهانه پول درآوردن مردم را اذیت كرد.

** فناوری اطلاعات پایه اصلی برای اقتصاد است
رییس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استفاده درست و صحیح از ابزار رسانه و تلفن همراه مهم است. در شرایط امروز جامعه ما IT و ICT بسیار مهم است و بخش بزرگی از اقتصاد ما به این فناوری وابسته و این فناوری یك پایه اصلی برای اقتصاد ما است.
روحانی تصریح كرد: فضای مجازی و قدرت سایبری توانمند ساز و متكی به زیربنا و زیرساخت برای تمام حركت های اقتصادی، علمی، فرهنگی و تحقیقاتی است.
وی با بیان این كه فضای مجازی ابزاری برای گسترش عدالت هم است، خاطرنشان كرد: امروزه با رساندن اینترنت به روستاها و شهرهای كوچك، مردم این روستاها و شهرها از همان مزایایی كه مردم شهرهای بزرگ برخوردار هستند ، استفاده می كنند.

** اینترنت رسانی به روستاها به 66درصد رسیده است
رییس جمهوری توضیح داد: آمار اینترنت رسانی به روستاها در دولت های یازدهم و دوازدهم به 66 درصد رسیده است و باید در این مسیر پیش برویم و مانند برق رسانی به نقطه ای برسیم كه در حال حاضر هیچ روستایی كه 10 خانوار دارد ، بدون برق نیست.
روحانی بیان كرد: تقریبا به نقطه ای رسیده ایم كه روستاهای دارای 20 خانوار، سیستم گاز رسانی دارند كه این ارقام بزرگی است.
وی به ساخت چندین هزار كیلومتر لوله گاز در كشور اشاره كرد و ادامه داد: شاید گازرسانی در هیچ كجای دنیا به ایران نرسد و این كشور در این زمینه جز كشورهای اول جهان است.
رییس جمهوری گفت: در گزارش وزیر نفت آمده بود طول لوله های اصلی شبكه گاز و لوله هایی كه به خانه های ایرانیان رفته است به اندازه 10 دور به دور كره زمین است كه این كار بزرگ و عظیمی است.
روحانی بیان كرد: اكنون روستاها در رفاه هستند، كمتر بیمار می شوند چون با گاز سوخت سالم تری در اختیار دارند؛ همانطور كه به روستاها خدمات بهداشتی و آموزشی می رسانیم از لحاظ استفاده از فضای مجازی هم باید مردم بتوانند از این فضا به خوبی استفاده كنند.
رییس جمهوری تصریح كرد: اكنون از فضای مجازی و بستر اینترنت در بسیاری از روستاها هم برای رفاه و ارتباطات و هم برای اشتغال روستاییان استفاده می شود.

** فضای مجازی برای شفافیت و مبارزه با فساد اثربخش است
روحانی در ادامه سخنان خود به مزایای فضای مجازی اشاره و تصریح كرد: فضای مجازی در وهله اول زیربنای بسیاری از حركت های اقتصادی، توسعه ای و توانمند ساز است و در وهله دوم در سراسر كشور عدالت اجتماعی و اقتصادی به وجود می آورد و اثر سوم این فضا شفافیت و مبارزه با فساد است.
وی درمورد جلسه مشترك دولت و استانداران در هفته گذشته اظهارداشت: بعضی از كسانی كه در بانك مركزی ثبت سفارش كرده و ارز دریافت می گیرند، از این پول سوءاستفاده می كنند، برخی از این افراد برای كاغذ ارز 4200 تومانی دریافت كرده تا كاغذ وارد كنند و در اختیار مطبوعات قرار دهند، اما كاغذ وارد شده را انبار كرده و به تدریج در بازار آزاد پخش كرده است.
رییس جمهوری در ادامه با طرح این پرسش كه چگونه می توان با این رانت و فساد مبارزه كرد، تصریح كرد: یكی از راه های موثر شفافیت است. اگر من نوعی ثبت سفارش می كنم در همان لحظه باید همه ثبت سفارش را ببیند، همه بدانند من از بانك مركزی پول دریافت كرده ام؛ همه بدانند جنس من در كدام كشتی حمل می شود و چه زمانی وارد گمرك و انبار می شود؛اگر اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار دهیم، رانت و فساد كاهش خواهد یافت.
وی گفت: شفافیت یكی از بزرگ ترین شعارها و كارهایی است كه دولت دنبال كرده و لایحه آن در دستور كار دولت است كه پس از بررسی به مجلس ارسال می شود، شفافیت، مبارزه با فساد، دولت الكترونیك برای دولت بسیار اهمیت دارد.

**وزارت ارتباطات راه طولانی طی كرده است
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت وزارت ارتباطات تاكید كرد و گفت: از تغییر نام وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیداست كه یك راه طولانی را به دلیل تحولاتی كه در تكنولوژی به وجودآمده، طی كرده است.
روحانی با بیان این كه این وزارتخانه ابتدا فقط در حوزه پست فعال بود، افزود: این كار در آن زمان موثر بود و به وسیله پیك و نامه رسان نامه یا محموله های كوچك جابجا می شد؛ البته آن هم ارتباطات بود منتها در یك صورت یك سنتی و ساده.
وی به پیدایش تلگراف اشاره و خاطرنشان كرد: وسیله ای كه با سیم و از طریق مورس بود و با مورس مختلف طرف مقابل كلمات مختلف را می گرفت و تبدیل به متن تلگراف می‌شد.
رییس قوه مجریه همچنین گفت: پس از تلگراف تلفن به میدان آمد كه تحول بسیار بزرگ را ایجاد كرد كه انسان بتواند با افراد دیگر، با صوت و صدای خود و بدون تاخیر پیام را مستقیم منتقل كند كه یك تحول بسیار بزرگ بود و در راستای ارتباطات مردم با مردم بود.
وی اضافه كرد: در راستای ارتباطات حكومت ها با مردم رادیو به میدان آمد؛ یعنی وسیله‌ای كه بتواند صوت را از طریق امواج منتقل كند تا مردم بتوانند آن را استماع كنند.
رییس جمهوری ادامه داد: شاید در زمان پست، تلگراف و تلفن حكومت ها خیلی احساس دردسر نكردند اما وقتی رادیو به میان آمد احساس درد سر شروع شد به دلیل این كه مردم می توانستند پیام های مختلف از كشورهای مختلف با تفكرات مختلف را بگیرند.
روحانی تاكید كرد: ظاهرا اولین كسی كه رادیو را در ایران ممنوع كرد و مجوز برای افراد خاص می‌داد پهلوی اول بود؛ پهلوی اول وقتی شنید كه به وسیله رادیو ممكن است كشورهای دیگر صحبت هایی علیه وی بكنند رادیو را ممنوع كرد.
وی با بیان این كه اولین فیلترینگ از اینجا شروع شد، اضافه كرد: رادیو ممنوع می‌شود و به افراد خاصی برای داشتن رادیو مجوز می‌دهند و این روند ادامه پیدا كرد تا به تلویزیون، نوارهای ضبط صوت و انواع وسایل دیگر رسید كه ما در انقلاب اسلامی هم از این ابزار استفاده كردیم.
رئیس جمهوری گفت: به تازگی در زمینه ارتباطات و تلاقی ارتباطات و داده ها مصوباتی داشته ایم كه امیدوارم این مصوبه در شورای عالی فضای مجازی اجرا شود.

** شهروندان باید با یك كارت زندگی كنند
وی با اشاره به این كه هر فردی كاری دارد یك كیف كپی از شناسنامه، كارت ملی و... همراه خود می برد حتی از كارت هوشمند هم كپی می گیرند، اظهار داشت: قرار شد هر شخص فقط یك كارت داشته باشد كه اوراق شناسایی؛ اثر انگشت، مشخصات، آدرس، حساب بانكی و كارت سوخت او در آن كارت باشد .باید با یك كارت زندگی كنیم.
روحانی ادامه داد: سی سال پیش، وقتی شاهراه اطلاعاتی مالزی را دیدم زمانی كه برگشتم «نصرالله جهانگرد» وزیر وقت ارتباطات را در مجمع تشخیص فراخواندم؛ او می گفت تمام زندگی مردم با یك كارت انجام می شود و مردم در بهداشت، مدرسه، بانك و مترو با این كارت كار می كنند آنهم در كشور در حال توسعه این كار انجام می شد.
وی اظهارداشت: در آن گزارش به من گفتند در سال 2020 میلادی درآمد شبكه اطلاعاتی آنها 20 میلیارد دلار است؛ شاید تاكنون به این رقم رسیده باشند. آنها می گفتند نخستین درآمد ما فناوری اطلاعات و پس از آن كشاورزی و صنعت است كه این موضوع 30 سال پیش برای من عجیب بود؛می پرسیدم این درآمد در فناوری اطلاعات از كجا بدست می آید.
رییس جمهوری ادامه داد: اگر فردی در اروپا بخواهد ملكی بخرد یا مجوزی برای سرمایه گذاری بگیرد چقدر طول می كشد؟ پاسخ می دادند «حداكثر 48 ساعت زمان می برد و معمولا در 24 ساعت همه مجوزها را صادر می كنیم.»
رییس جمهوری خاطرنشان كرد: با فناوری اطلاعات هر شخص در 48 ساعت می تواند سرمایه گذاری كند، زمین بخرد، پول واریز كند، به نامش سند زده شود، به كارخانه سفارش دهد، با شركتی قرارداد ببندد و آن قرار داد اجرا شود. این كاری است كه 30 سال پیش انجام می گرفت و با آن گزارشی كه آن سال در كوالالامپور دیدم فكر كنم امروز 10 سال با 30 قبل آنها فاصله داشته باشیم.

** فرزندان گاهی از ما باسوادتر هستند
وی با تاكید بر اینكه باید كار و حركت بزرگی در كشور انجام دهیم، افزود: البته در آنجا (مالزی) فیلترینگ و دردسرهای كه دارید، نبود و همه با هم هماهنگ پیش می رفتند. معنی این جمله این نیست كه این فضا را بدون حساب و كتاب نظارت نكنیم. هم باید نظارت كنیم و هم به افراد یاد دهیم كه امروزه سواد در دنیا تنها خواندن و نوشتن نیست، بلكه استفاده از این فضا و اینترنت را هم شامل می شود. بدون استفاده از اینترنت چقدر می توانید بخوانید یا بنویسید؟ با این وسیله به سادگی به اطلاعات و دانش دسترسی خواهید داشت.
روحانی تصریح كرد: هم اكنون فرزندان گاهی اوقات از ما باسوادتر هستند و تا چیزی می گوییم آنها اصلاحش می كنند. بچه ها اطلاعات ما را كنترل می كنند. منبع اطلاعات (موبایل) در جیب آنهاست با موبایل به سادگی با همه دنیا در تماس است. نوجوانان و جوانان گاهی از ما جلو می افتند.
رییس جمهوری با بیان اینكه معنی سواد امروز متفاوت از گذشته است، گفت: مسئولیت سخت و سنگینی دارید و مردم مطالباتی چون دولت الكترونیك دارند؛ چندبار به آقای جهرمی وزیر ارتباطات صحبت كردم و گفتم مساله سلامت اولویت من است تا پایان سال جاری و اوایل سال آینده این سلامت را درست كنید تا همه این داده ها و اطلاعات بهم وصل شود.
وی توضیح داد: یك فرد باید چندبار عكس و «ام آر آی» یا «سی تی اسكن» تهیه كند ؟ اگر شبكه ها را وصل كنید كسی نمی تواند سوء استفاده و با جان و سلامت مردم بازی كند.
وی ادامه داد: چندبار در سال یك شخص باید آنتی بیوتیك بخورد، مگر بیماری های ما چقدر میكروبی است كه این مقدار آنتی بیوتیك می خواهد؟ چه مقدار ویروسی است كه این آنتی بیوتیك اثر معكوس دارد؟
رییس جمهوری گفت: برخی از پزشكان همه مقررات را رعایت نمی كنند و در صفحه نسخه هرچقدر جا دارد می نویسند مگر آنكه صفحه جا نداشته باشد. چه مقدار این داور مورد نیاز و چقدر آن زیادی است و چه مقدار دارو در كشور مصرف می كنیم؟

**برای حل مشكلات راه حلی جز دولت الكترونیك نمی شناسم
روحانی افزود: راه حل این مشكل دولت الكترونیك است و راه حل دیگری نمی شناسم. اگر بخواهیم كنترل كنیم و فساد را بادقت دربیاریم و پزشك حاذق مسلمان متدین كه الحمدالله زیاد داریم برابر آنها تواضع می كنیم و چهار فرد كه سالم نیستند برخورد كنیم راه حلش سلامت از طریق الكترونیك است.
وی گفت: با توسعه دولت الكترونیك فردی كه به پزشك مراجعه می كند به سادگی مشخص می شود چه زمان و كجا عكس گرفته و چه زمان و كجا و توسط كدام دكتر جراحی شده و چه داروهایی مصرف كرده است.
رییس جمهوری با بیان اینكه 'ناچاریم تحولی بزرگ در كشور ایجاد كنیم' ، گفت: برای اینكه پهنای باند را افزایش دهیم فشارهای بسیاری بر ما وارد شد؛ دولت برای اینكه مردم به راحتی از این فضا استفاده كنند از آبروی خود سرمایه گذاری كرد.
روحانی بر افزایش تولید محتوا در فضای مجازی تاكید كرد و اظهارداشت: باید آبروی دولت را حفظ كنیم و اجازه ندهیم كه نسل جوان ما را فاسد كنند.
وی بر واگذاری كارها به مردم تاكید كرد و افزود: غیر از امور زیر ساختی باید كارها را به مردم واگذار كنیم؛ مردم بسیار بهتر فیلم می سازند، شعر می سرایند و موسیقی تولید می كنند از این رو در فضای مجازی نیز می توانند محصولات تولیدی داشته باشند.

** دوره خانه نشینی زنان گذشته است
رییس جمهوری در رابطه با اشتغالزایی برای جوانان گفت: آمار رسمی بیكاری در كشور یازده و هفت دهم درصد است، در حالی كه این آمار در جوانان به 24 درصد می رسد و در جامعه آماری جوانان تحصیل كرده بیشتر می شود.
روحانی افزود: باید برای همه شغل ایجاد كنیم، آن زمان كه می گفتیم زنان در خانه باشند گذشته است.
وی به موضوع حجاب اشاره كرد و اظهارداشت: خدا ابتدا به مردها می گوید چشمان خود را محافظت كنید و به نامحرم نگاه نكنید، آن وقت ما زنان را دستگیر می كنیم؛ اساس حجاب برای امنیت و حمایت از زن است، اما ما طوری رفتار كردیم كه انگار حجاب چماقی بر سر اوست.
رئیس جمهوری باتاكید بر اشتغالزایی برای زنان گفت: زنان در برخی بخش ها سلامت بهتری نسبت به مردان دارند؛ به گفته برخی از وزیران كهنه كار ما اصلا زنی كه فساد مالی داشته باشد در وزارتخانه ها نداشتیم.

** كار مالی را به زنان پاكدست واگذار كنیم
روحانی ادامه داد: كار مالی را به زنانی دهیم كه دستشان پاك است، چرا به كسی كار را واگذار كنیم كه برای ما مشكل ایجاد كند؛ ممكن است در برخی از بخش ها زنان كار را بهتر از مردان انجام دهند.
وی با تاكید بر اینكه در هر جا مسئولیت را به زنان و جوانان دادیم ضرر نكردیم، گفت: به عنوان مثال ما وزیری جوان را برای وزارت ارتباطات انتخاب كردیم كه توانست به خوبی این وزارتخانه را اداره كند.
رئیس جمهوری با تاكید بر ایجاد اشتغال برای جوانان كشور تصریح كرد: شرط اول ما برای آقای جهرمی در زمان واگذاری مسئولیت این بود كه زمینه ها و زیرساخت ها را برای ایجاد اشتغال فراهم كند و ایشان نیز وعده داد كه سالانه یكصد هزار فرصت شغلی را ایجاد كند.

** ارتباطات راه كم هزینه و درآمدزا برای ایجاد اشتغال
روحانی ارتباطات را یكی از راه های كم هزینه و درآمدزا به منظور ایجاد اشتغال عنوان كرد و گفت: باید بتوانیم با توسعه گردشگری كه یكی از بخش های بسیار مهم ما است هم نشاط اجتماعی و هم اشتغال در كشور ایجاد كنیم؛ فناوری اطلاعات می تواند در این زمینه كمك بزرگی به ما بكند، مثلا برای معرفی جاذبه های گردشگری و آثار باستانی كجا هستند می توان از فناوری اطلاعات استفاده كرد
روحانی با انتقاد از برخی نقشه ها راهنمای شهرها برای گردشگردان كه فقط یك عكس كنار آن قرار دارد، افزود: باید نرم افزاری داشته باشیم كه آثار باستانی ایران را در شهرها و استان های مختلف با نشانی ، فیلم و عكس دقیق به گردشگران و مسافران نشان بدهد و آنها را راهنمایی كرده و بگوید كه مثلا نزدیكترین هتل به آنها كجاست یا محل ایستگاه راه آهن یا اتوبوس را به طور دقیق نشان دهد و در آن نرم افزار همه امكانات و اطلاعات، یكجا جمع باشند.
رییس جمهوری بیان كرد: در بعضی از زمینه های علمی فاصله ما با برخی كشورها زیاد است، مثلا در ساخت اتومبیل كه البته می توان گفت كه فاصله ها را كمتر كرده ایم، و یا برای ساخت هواپیما یا در صنعت فضا كه یكی از كارهای بزرگ و مسئولیت های وزارت ارتباطات و فناوری است، با دنیا فاصله داریم.

** كاهش مراجعات مردم به ادارات با توسعه صنعت IT
روحانی ادامه داد: در بخش IT و ICT به نظر می رسد كه در حال كمتر كردن این فاصله هستیم؛ امروز خدماتی كه به مردم ارائه می شود در بعضی از زمینه ها تقریبا مشابه كشورهای پیشرفته است و البته باید در زمینه دولت الكترنیك بیشتر از این پیش برویم.
روحانی با اشاره به گزارش های آماری گفت: روزانه در كشور 5 میلیون نفر به ادارات برای خدمات مختلف مراجعه می كنند كه امیدواریم بتوانیم در دولت الكترونیك این تعداد را به 2 تا 3 میلیون و یا حتی یك روزی به حداقل ممكن برسانیم.
وی گفت: البته به كمك فناوری IT این میزان كمترهم شده است، ولی قبلا كه این امكانات به این حد نبوده و افراد مجبور به مراجعه حضوری بودند، این آمار بیشتر بوده است.
رییس جمهوری اضافه كرد: ما هم اكنون جوانان مشتاق و باسوادی و همچنین دانشگاه های بسیار خوبی در این زمینه فناوری اطلاعات داریم كه بسیار نیز با انگیزه هستند.
روحانی بیان كرد: ما باید زمینه و امكانات را برای ملت فراهم كنیم تا انشالله به یك رتبه ای كه در شان مردم باشد برسیم. ما در خیلی از بخش ها پیشرفت هایی كرده و قدم های خوبی برداشته ایم در علم و فناوری های نو و تكنولوژی های پیشرفته در بعضی از زمینه ها در سطح دنیا حتی به رتبه های تك رقمی مانند جایگاه ششم، هفتم، هشتم رسیده ایم.
رییس جمهوری تصریح كرد: مطمئنا در این فناوری هم ما می توانیم به رتبه بالا برسیم و ملت ما در بسیاری از زمینه ها در این منطقه پیشتاز بوده است.
وی بیان كرد: ملت ما در دموكراسی، تشكیل پارلمان، پای صندوق آرا رفتن، در روزنامه، در آزادی ها و تاسیس دانشگاه ها و دارالفنون ها پیشتاز بوده است.
روحانی اظهار داشت: امروز نه تنها در زمینه فناوری، بلكه در زمینه اجتماعی هم می توانیم پیشتاز باشیم، ما در انتخابات هایی كه برگزار می كنیم جز كشورهایی هستیم كه در انتخاباتی كه هر دو سال یا سالی یكبار برگزار می كنیم تعداد انتخابات بالایی داریم، گاهی یك یا دو انتخابات همزمان داریم كه پیشرفت های بسیار خوبی در این زمینه می بینیم.
رییس جمهوری یادآور شد: دانشگاه های ما آزادی های بسیار خوبی در علم و فناوری و تحقیق دارند و انشالله در بقیه زمینه ها نیز باید همین پیشرفت و تعالی را داشته باشیم و شاهد ایرانی آبادتر و سرافرازتر باشیم.

** عده‌ای همواره با هر پدیده جدیدی مخالفت و مقابله می‌كنند
رییس جمهوری در ابتدای این نشست نیز مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویكردی قدیمی دانست و افزود: عادت انسان‌ها در استفاده از یك امكان و وسیله گاهی به طور طبیعی تبدیل به حق می‌شود كه هر نوع مخالفت با آن اقدامی نادرست از سوی استفاده‌كنندگان به حساب می‌آید .
وی توضیح داد: از سوی دیگر نیز عده‌ای همواره با هر پدیده جدیدی مخالفت و مقابله می‌كنند و این دو خصیصه اجتماعی، عرصه ارتباطات و تجهیزات ارتباطاتی را نیز شامل شده و شاهد هستیم كه همچنان عده‌ای با پدیده‌هایی جدید بویژه در زمینه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی مخالفت می‌كنند.
روحانی تصریح كرد: درست است كه هر پدیده جدیدی ممكن است در كنار فواید زیادش خطراتی نیز داشته باشد اما این معقول نیست كه در برابر احتمال بروز یك آسیب یا خطر، استفاده از ابزار یا امكانی كه فواید زیادی دارد را به طور كلی كنار بگذاریم .
رییس جمهوری بیان كرد: از سوی دیگر اینگونه نیست كه همه عالم گوش به فرمان ما باشند تا ببینند كه چه زمانی استفاده از یك امكان یا ابزار جدیدی را ممنوع می‌كنیم تا آنها نیز دیگر از آن استفاده نكنند!
وی خاطر نشان كرد: به طور طبیعی مردم استفاده از ابزار و امكانات جدید را بر مبنای نیاز، نوع تفكر و سلیقه خودشان انتخاب می‌كنند و اساساً وقتی امكانات و ابزار جدیدی ایجاد می‌شود، نمی‌شود به مردم گفت كه از آن استفاده نكنند بلكه راهكار صحیح، آموزش روش صحیح استفاده از آن امكان و چگونگی راه‌های پرهیز از خطرات آن است.

** فضای مجازی را نمی توان از زندگی مردم جدا كرد
روحانی گفت: امروز زندگی همه مردم جهان در بستر فضای مجازی شكل و شیوه جدیدی یافته كه دائم نیز در حال تغییر و تكامل است؛ تغییر و تحول عرصه فضای مجازی با زندگی مردم عجین شده و دیگر نمی‌شود فضای مجازی را از زندگی مردم جدا كرد. دیگر این امر قابل تحقق نیست كه حاكمیت از مردم بخواهد به عنوان مثال موبایل را به خاطر برخی آسیب‌هایش كنار بگذارند.

** نمی‌توان با خواست عمومی مردم مبارزه كرد
رییس جمهوری با بیان اینكه مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست، اضافه كرد: برخی فكر می‌كنند اختیاراتی از آسمان دارند تا بر زمینی‌ها هر فرمانی كه می‌خواهند صادر كنند، اما خداوند به پیامبر خاتم (ص) نیز تأكید كرد كه تو وكیل مردم نیستی و فقط مأمور ابلاغ پیام هستی و مردم در پذیرش یا رد آن ، مختار هستند. نمی‌توان با خواست عمومی مردم مبارزه كرد و این كار نه شدنی و نه مشروع و قانونی خواهد بود.
رییس جمهوری یادآور شد: خداوند در قرآن به پیغمبر (ص) می گوید كه « تو وكیل مردم نیستی ، تو چكار به كار مردم داری، تو فقط باید پیام را به مردم برسانی مردم باید خودشان انتخاب كنند كه اگر گوش كنند كه هدایت می شود و اگر نه كه هدایت نخواهند شد.»
وی افزود: اگر مردم انتخاب نكنند كه دین نمی شود دین بدون انتخاب امكانپذیر نیست؛ با تحمیل كه دین درست نمی شود. اساس دین باید با فهم درك و پذیرش و قبول باشد.
رییس جمهوری تصریح كرد: مردم در سایر مسائل نیز باید تفهیم شوند در این صورت است كه كاری را دنبال خواهد كرد.، نیاز نیست ما به مردم فشار بیاوریم. وقتی مردم می بینند كه ( مثلا) ماشین خطراتی دارد خودشان به بچه هایشان نصیحت می كند و می گویند « هنگام عبور از خیابان خط عابر عبور كن صبر كن تا چراغ قرمز شود.» و شروع می كنند كه این فرهنگ را به جوانان یا نوجوان خودش یاد می دهند كه بتواند زندگی كن ، در همه فناوری های روز همین طوراست.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری صبح امروز – دوشنبه - با حضور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پیش از نشست با مدیران ارشد این وزارتخانه ، از نمایشگاه كسب و كارهای آینده نیز بازدید كرد.
رییس جمهوری پیش از نشست امروز دوشنبه (اول بهمن ماه) با مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی (14 آبان ماه)، راه و شهرسازی (19 آذرماه) ، نیرو (10 دی ماه) و جهاد كشارزی (17 دی ماه)، ضمن بازدید و سخنرانی، سیاست ها، اولویت ها و انتظارات دولت دوازدهم از این وزارتخانه ها را تشریح كرد.
در این جلسات هر كدام از وزیران و تعدادی از معاونان و مدیران ارشد این وزاتخانه گزارش هایی از برنامه ها و اقدامات انجام شده، دستاوردها و نتایج، طرح های در دست اجرا و مشكلات و موانع پیش رو به رئیس جمهوری ارائه دادند.
سیام**9314*3070*1336