۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
کد خبر 83177856
۰ نفر
نجات یك تپه باستانی

تهران - ایرنا - سرپرست هیأت باستان شناسی تپه باستانی نگارخاتون فامنین همدان گفت: پروژه تعیین عرصه حریم تپه باستانی نگارخاتون فامنین همدان به منظور توقف ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم و روی این تپه و جلوگیری از تبدیل آن به زمین كشاورزی انجام گرفت.

به گزارش عصر یكشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایمان روناسی ،گفت: تپه باستانی نگارخاتون یا كند تپه سی در روستای نگارخاتون در فاصله 5 كیلومتری فامنین همدان قرار گرفته است.
وی افزود: روستای نگارخاتون با 600خانوار، یكی از روستاهای پر جمعیت شهر فامنین، حدود 70 كارگاه صنعتی دارد كه همین امر این روستا را صنعتی ترین روستای استان همدان كرده است.
به گفته این باستان شناس،80 درصد زمین های كشاورزی این روستا مجهز به سیستم آبیاری بارانی است و تپه باستانی نگارخاتون در غرب و جنوب غرب روستا، در میان زمین های كشاورزی قرار گرفته است.
وی وسعت این تپه باستانی را 55×60 متر اعلام كرد كه پس از تعیین حریم مشخص شد كشیدگی تپه بیشتر در ضلع جنوبی دیده می شود، به طوری كه در راستای شمالی - جنوبی تا 110 متر طول دارد.
سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینكه كشاورزان بومی در سال های گذشته با تسطیح تپه و اضافه كردن به زمین های خود، آسیب های جدی و غیر قابل بازگشتی به این تپه وارد كرده اند تصریح كرد: از دیگر موارد آسیب رسان به این تپه، ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم تپه و حتی بر روی عرصه تپه است.
وی گفت: در پروژه تعیین عرصه و حریم نگارخاتون با ایجاد 13 گمانه 100 ×150 سانتیمتری در اطراف محوطه، عرصه حقیقی آن مشخص شد.
وی با بیان اینكه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت افزود: با انجام ظوابط و مقررات حفاظتی در خصوص این محوطه به منظور جلوگیری از تخریب و نابودی بیشتر آن، برنامه ریزی دقیق و بهتری برای انجام فعالیت های آینده باستان شناسی لازم است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355 **