بنیاد بركت تا پایان امسال 10هزار فرصت شغلی ایجاد می كند

تهران-ایرنا- معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: 17 استان، 77 شهرستان و 2هزار و 300 روستا زیرپوشش طرح‌های اشتغالزایی اجتماع ‌محور بنیاد بركت قرار گرفته‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 10 هزار فرصت شغلی از این طریق ایجاد شود.

به گزارش روز یكشنبه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، سیدمصطفی سید هاشمی در آیین بهره‌برداری از اولین طرح آسمان (آیین نامه‌ سرمایه‌گذاری و اشتغال نیروی انسانی) بنیاد بركت در استان تهران و افتتاح یك طرح توانمندسازی اقتصادی بنگاه‌محور در زمینه‌ تولید ورقه‌ ام‌دی‌اف ملامینه اظهارداشت: ایجاد اشتغال پایدار در سال حمایت از كالای ایرانی سیاست اصولی این ستاد است.
وی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از ایجاد كسب‌ و كارهایی كه منجر به اشتغال و فراهم آوردن فرصت‌های شغلی برای ساكنان مناطق محروم و كمتر توسعه‌یافته می‌شود، استقبال و حمایت می‌كند.
سیدهاشمی افزود: در این ستاد، اعتقاد بر این است كه كارهای كوچك و متوسط در زمینه‌ اشتغال، بخشی از مشكلات كشور را حل می‌كند.
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور آماده‌ بهره‌برداری در شهر بومهن استان تهران افزود: این طرح با سرمایه‌گذاری بنیاد بركت وابسته به این ستاد، زمینه‌ ایجاد اشتغال را برای 13 نفر به‌طور مستقیم فراهم آورده است.
وی در تشریح ویژگی‌ها و امتیازات این طرح گفت: كارآفرین این پروژه جزو خانواده‌ معظم شهداست و این یك ارزش است كه خانواده‌ شهید در بحث ایجاد كسب‌ و كار ورود كرده است.
سیدهاشمی افزود: نیروی انسانی قابل قبولی با سرمایه‌ اندك در این طرح مشغول به كار شده‌اند و از سوی دیگر، كسب ‌و كاری مورد نیاز جامعه است و از دل یك كارگاه كوچك، نتایج بزرگی حاصل شده است.
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهارداشت: بسیاری از طرح‌های اشتغالزایی الگوی آسمان به زودی در سراسر كشور به بهره‌برداری خواهند رسید.
سیدهاشمی، دارابودن توجیه اقتصادی، سرمایه‌گذاری لازم، استفاده از فناوری‌های روز و به‌كارگیری نیروی انسانی را از جمله شرایط پروژه‌های حمایت شده در طرح اشتغالزایی آسمان اعلام و تصریح كرد: ستاد اجرایی نهایت همكاری و حمایت و پشتیبانی را از چنین پروژه‌هایی اعمال می‌دارد.
مدیرعامل بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز در آیین‌های افتتاح و بهره‌برداری از 2طرح اجتماع‌محور و بنگاه‌محور بركت در مناطق كمتر برخوردار استان تهران گفت: 140 پروژه در طرح آسمان (آیین‌نامه‌ سرمایه‌گذاری مردمی اشتغال نیروی انسانی) با ظرفیت اشتغال یكهزار و 400 نفر برای اجرا در سال‌های 97 و 98 پیش‌بینی شده است.
سعید جعفری در توضیح اجرای طرح آسمان تصریح كرد: در این طرح گروه‌های اجتماعی باید شكل بگیرند و فقط مسئله‌ اشتغال مطرح نیست بلكه توانمندسازی‌های اجتماعی هم مدنظر است.
وی با اشاره به ارتقای شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی در جوامع محلی در طرح آسمان بنیاد بركت بیان كرد: پیش بینی می‌كنیم كه تا پایان شهریور 98 این یكهزار و 400 ظرفیت شغلی در كشور ایجاد و به بهره‌برداری برسد.
مدیرعامل بنیاد بركت، طرح آفتاب (آیین‌نامه‌ فقرزدایی و توان‌افزایی بركت) را در ادامه و مكمل طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور ذكر كرد و افزود: در واقع زمانی كه یك طرح كامل شد، به شكل تعاونی سامان‌دهی شده و به بقا ادامه می‌دهد.
جعفری از ایجاد 10 هزار فرصت شغلی در قالب طرح سحاب (سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغالزایی بركت) تا پایان امسال خبر داد و گفت: سال آینده هم با رویكرد اجتماع‌محور حداقل 15 هزار طرح اشتغالزایی ایجاد خواهیم كرد.
وی با اشاره به توجه ویژه‌ این بنیاد به مناطق كمتر برخوردار استان تهران افزود: حاشیه‌نشینی در تهران معضلات اجتماعی فراوانی را با خود به همراه دارد.
جعفری گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای دغدغه‌ رفع محرومیت‌ها، به دنبال محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مناطق كم‌تر برخوردار استان تهران، براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و كالای ایرانی است.
براساس این گزارش، در جریان سفر معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و مدیرعامل بنیاد بركت به بومهن و جاجرود، علاوه بر بهره‌برداری از یك طرح توانمندسازی اقتصادی اجتماع‌محور در شهر بومهن با به‌كارگیری بانوان، یك طرح توانمندسازی اقتصادی بنگاه‌محور واقع در جاجرود هم افتتاح شد.
این واحد صنعتی با حجم سرمایه‌گذاری 70 میلیارد ریال كه توسط بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) مورد بهره‌برداری قرار گرفت، در فاز اول ظرفیت ایجاد 25 فرصت شغلی مستقیم را دارد.
تهرام/7245//1348