بنياد بركت 10هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد مي كند

تهران-ايرنا- معاون هماهنگي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) گفت: 17 استان، 77 شهرستان و 2هزار و 300 روستا تحت پوشش طرح‌هاي اشتغال‌زايي اجتماع‌محور بنياد بركت قرار گرفته‌اند و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان امسال 10 هزار فرصت شغلي از اين طريق در كشور ايجاد شود.

به گزارش روز يكشنبه ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)، سيدمصطفي سيدهاشمي در آيين بهره‌برداري از اولين طرح آسمان (آيين نامه‌ سرمايه‌گذاري و اشتغال نيروي انساني) بنياد بركت در استان تهران و افتتاح يك طرح توانمندسازي اقتصادي بنگاه‌محور در زمينه‌ توليد ورقه‌ ام‌دي‌اف ملامينه اظهارداشت: ايجاد اشتغال پايدار در سال حمايت از كالاي ايراني سياست اصولي اين ستاد است.
وي گفت: ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) از ايجاد كسب‌ و كارهايي كه منجر به اشتغال و فراهم آوردن فرصت‌هاي شغلي براي ساكنان مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته مي‌شود، استقبال و حمايت مي‌كند.
سيدهاشمي افزود: در اين ستاد، اعتقاد بر اين است كه كارهاي كوچك و متوسط در زمينه‌ اشتغال، بخشي از مشكلات كشور را حل مي‌كند.
معاون هماهنگي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به طرح اشتغال‌زايي اجتماع‌محور آماده‌ بهره‌برداري در شهر بومهن افزود: اين طرح با سرمايه‌گذاري بنياد بركت وابسته به اين ستاد، زمينه‌ ايجاد اشتغال را براي 13 نفر به‌طور مستقيم فراهم آورده است.
وي در تشريح ويژگي‌ها و امتيازات اين طرح گفت: كارآفرين اين پروژه جزو خانواده‌ معظم شهداست و اين يك ارزش است كه خانواده‌ شهيد در بحث ايجاد كسب‌وكار ورود كرده است.
سيدهاشمي افزود: نيروي انساني قابل قبولي با سرمايه‌ اندك در اين طرح مشغول به كار شده‌اند و از سوي ديگر، كسب ‌و كاري مورد نياز جامعه است و از دل يك كارگاه كوچك، نتايج بزرگي حاصل شده است.
معاون هماهنگي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) اظهارداشت: بسياري از طرح‌هاي اشتغال‌زايي الگوي آسمان به زودي در سراسر كشور به بهره‌برداري خواهند رسيد.
سيدهاشمي، دارابودن توجيه اقتصادي، سرمايه‌گذاري لازم، استفاده از فناوري‌هاي روز و به‌كارگيري نيروي انساني را از جمله شرايط پروژه‌هاي حمايت شده در طرح اشتغال‌زايي آسمان اعلام و تصريح كرد: ستاد اجرايي نهايت همكاري و حمايت و پشتيباني را از چنين پروژه‌هايي اعمال مي‌دارد.
مديرعامل بنياد بركت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) نيز در آيين‌هاي افتتاح و بهره‌برداري از 2طرح اجتماع‌محور و بنگاه‌محور بركت در مناطق كم‌تر‌برخوردار استان تهران گفت: 140 پروژه در طرح آسمان (آيين‌نامه‌ سرمايه‌گذاري مردمي اشتغال نيروي انساني) با ظرفيت اشتغال يكهزار و 400 نفر براي اجرا در سال‌هاي 97 و 98 پيش‌بيني شده است.
سعيد جعفري در توضيح اجراي طرح آسمان تصريح كرد: در اين طرح گروه‌هاي اجتماعي بايد شكل بگيرند و فقط مسئله‌ اشتغال مطرح نيست بلكه توانمندسازي‌هاي اجتماعي هم مدنظر است.
وي با اشاره به ارتقاي شاخص‌هاي اجتماعي و اقتصادي در جوامع محلي در طرح آسمان بنياد بركت بيان كرد: پيش بيني مي‌كنيم كه تا پايان شهريور 98 اين يكهزار و 400 ظرفيت شغلي در كشور ايجاد و به بهره‌برداري برسد.
مديرعامل بنياد بركت، طرح آفتاب (آيين‌نامه‌ فقرزدايي و توان‌افزايي بركت) را در ادامه و مكمل طرح‌هاي اشتغال‌زايي اجتماع‌محور ذكر كرد و افزود: در واقع زماني كه يك طرح كامل شد، به شكل تعاوني سامان‌دهي شده و به بقا ادامه مي‌دهد.
جعفري از ايجاد 10 هزار فرصت شغلي در قالب طرح سحاب (سرمايه‌گذاري حمايتي اشتغال‌زايي بركت) تا پايان امسال خبر داد و گفت: سال آينده هم با رويكرد اجتماع‌محور حداقل 15 هزار طرح اشتغال‌زايي ايجاد خواهيم كرد.
وي با اشاره به توجه ويژه‌ اين بنياد به مناطق كم‌تر برخوردار استان تهران افزود: حاشيه‌نشيني در تهران معضلات اجتماعي فراواني را با خود به همراه دارد.
جعفري گفت: ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در راستاي دغدغه‌ رفع محروميت‌ها، به دنبال محروميت‌زدايي و توانمندسازي اقتصادي و اجتماعي مناطق كم‌تر برخوردار استان تهران، براساس سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد و كالاي ايراني است.
براساس اين گزارش، در جريان سفر معاون هماهنگي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) و مديرعامل بنياد بركت به بومهن و جاجرود، علاوه بر بهره‌برداري از يك طرح توانمندسازي اقتصادي اجتماع‌محور در شهر بومهن با به‌كارگيري بانوان، يك طرح توانمندسازي اقتصادي بنگاه‌محور واقع در جاجرود هم افتتاح شد.
اين واحد صنعتي با حجم سرمايه‌گذاري 70 ميليارد ريال كه توسط بنياد بركت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) مورد بهره‌برداري قرار گرفت، در فاز اول ظرفيت ايجاد 25 فرصت شغلي مستقيم را دارد.
تهرام/7245//1348