آمريكا به دنبال كاهش نفوذ ايران در منطقه است

تهران - ايرنا - قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور گفت: آمريكا با شبهه افكني، نا اميد كردن ،ايجاد شكاف و فاصله ميان مردم و مسئولان به دنبال كاهش و جلوگيري از نفوذ سياسي ايران در منطقه است كه البته با هوشياري و بصيرت مردم اين اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا از شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي ،نصرت الله لطفي در نشست هم انديشي مديران فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري هاي سراسر كشور كه در محل دفتر مركزي اين شورا برگزار شد، سياست ها و راهبردهاي كلان برنامه هاي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تشريح كرد.
وي اظهارداشت: فعاليت شهرداري ها امروز تنها محدود به ارائه خدمات شهري و عمراني نيست، بلكه در عرصه هاي فرهنگي و اجتماعي فعال هستند و بهترين همكاري و تعامل في مابين شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و شهرداري هاي سراسر كشور صورت مي گيرد و در واقع شهرداري ها عضو رسمي اين نهاد مقدس در عرصه برگزاري مراسم و ايام الله انقلاب اسلامي هستند.

**دشمن از مقابله با ايران در عرصه هاي نظامي كاملا مايوس است.
لطفي اضافه كرد: امسال با توجه به شرايط حساسي كه در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب پيش رو داريم وظيفه خطيري بر عهده ما نهاده شده است چراكه امروز در يك جنگ تركيبي پيچيده و عرصه دفاع مقدس قرار داريم كه به مراتب سخت تر از جنگ نظامي است، چرا كه دشمن در عرصه هاي نظامي كاملا مايوس شده و به دنبال تحميل جنگ اقتصادي و رسانه اي عليه نظام و ملت ايران است.
وي خاطرنشان كرد: امسال تنها به برنامه هاي سنتي و سنواتي 39 سال گذشته اكتفا نكنيم و همه امكانات، ابزارها و فعاليت هاي تبليغي در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با نگاه تبييني و با توجه به اين رويكرد كلان صورت گيرد.
قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور اظهار داشت: انقلاب اسلامي به عنوان بزرگ ترين رخداد نيمه قرن بيستم و يك پديده جهاني بي نظير خارج از اداره قدرت هاي شرق و غرب به پيروزي رسيد و نگاه هاي جهاني را به خود معطوف كرد.

** دشمن در جنگ نرم رسانه اي عموم مردم را هدف قرار داده است
به گفته وي انقلاب اسلامي از همان سال هاي نخست پيروزي با انواع توطئه هاي سياسي، فرهنگي و نظامي مواجه شد كه هر يك از آنها به تنهايي براي ساقط كردن يك نظام كافي بود ولي به لطف خداوند متعال و حضور مردم در صحنه همه اين توطئه ها خنثي شد.
رئيس ستاد چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داد: دشمن در يك جنگ نرم رسانه اي هوشمند و به ظاهر نامحسوس، عموم مردم را هدف قرار داده است و به دنبال ايجاد نااميدي و كاهش اعتماد مردم به نظام جمهوري اسلامي است و ما رسالت داريم كه اميدآفرين باشيم چرا كه مهمترين مؤلفه قدرت در نظام اسلامي مردمي بودن آن است.
لطفي همچنين گفت :براي اولين بار از صدر اسلام تاكنون يك حكومت اسلامي و حكومت الله به بركت حضرت امام خميني(ره) در كشور ايران شكل گرفت و خدا را شاكريم كه در زمان حيات ما تحقق يافت. بنابراين شايسته است بزرگداشت 40 سالگي اين نظام مقدس كه دوران بلوغ، تكامل و نشاط را پيش رو دارد، به نحو مناسب و زيبنده برگزار شود.

**آمريكا به دنبال كاهش نفوذ ايران در منطقه است
لطفي با اشاره به اينكه امروز آمريكا بر سردوراهي است، اظهار داشت: آمريكا چاره اي جز اين دو راه ندارد يا بايد از قدرت اول دنيا بودن چشم پوشي كند و يا از نفوذ سياسي ايران در منطقه جلوگيري كند لذا به دنبال شبهه افكني، نااميدي و ايجاد شكاف و فاصله ميان مردم و مسئولين است كه البته با هوشياري مردم اين اتفاق نخواهد افتاد.
قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور اضافه كرد: امروز دشمن مايوس از همه توطئه هاي 40 سال گذشته است و اذعان دارد كه براي كدخداي دهكده جهاني بودن بايد با نفوذ ايران و انقلاب اسلامي در منطقه مقابله كرد.
وي درعين حال، بزرگداشت 40 سالگي انقلاب اسلامي را فرصتي براي روشنگري، آگاهي بخشي و تبيين كارنامه 40 ساله نظام عنوان كرد و افزود: بايد اين دستاوردها را براي نسل جوان كه دوران قبل از انقلاب و جنگ تحميلي را درك نكرده اند تشريح كنيم.

** تداوم برنامه هاي بزرگداشت 40 سالگي انقلاب در سالهاي آينده
لطفي در بخش ديگري از سخنانش به ايام فاطميه و تقارن آن با دهه فجر انقلاب اسلامي اشاره كرد و اظهار داشت: حرمت اين ايام را بايد رعايت كنيم و در عين حال جشن هاي انقلاب را با رعايت شئونات اسلامي برگزار كنيم.
وي ايام فاطميه را يكي از دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي برشمرد و گفت: نبايد از حفظ شئونات اسلامي غفلت كنيم.
قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور همچنين اظهار داشت: دشمن به دنبال تحريف و عادي جلوه دادن دستاوردهاي انقلاب اسلامي است. اين دستاوردها با قبل از انقلاب قابل مقايسه نيست و در شرايط جنگ و تحريم و فشار به دست آمده است.
لطفي يادآور شد: اين فعاليت ها و برنامه ها محدود به دهه فجر و امسال نيست و ماموريتي است كه آغاز شده و در سال هاي آينده نيز ادامه دارد.

** مراسم گلبانگ الله اكبر و نورافشاني امسال روز 22 بهمن برگزار مي شود
لطفي در بخش ديگري از سخنانش به تغيير زمان برگزاري مراسم نورافشاني به دليل ايام فاطميه اشاره كرد و گفت: نورافشاني و همچنين گلبانگ الله اكبر كه هر ساله شامگاه 21 بهمن ماه برگزار مي شد، امسال به دليل رعايت شئونات اهل بيت(ع) و شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ساعت 19 روز22 بهمن برگزار مي شود.

** قدرت گفتماني انقلاب اسلامي عامل اقتدار و توسعه پايدار ايران
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت كشور هم در اين نشست با اشاره به مولفه هاي قدرت و اقتدار يك كشور گفت: قدرت گفتماني انقلاب اسلامي عامل اقتدار و توسعه پايدار ايران است.
مهدي جمالي نژاد افزود: شهرداري ها يكي از شاخصه هاي مهم در توسعه و پايداري كشور هستند اما مهمترين شاخصه در توسعه پايدار موضوع اقتدار است، كشوري كه اقتدار نداشته باشد پايدار نيست.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت كشور افزود :وجود و تداوم اقتدار در هر كشوري نيازمند سه مولفه است. مولفه اول قدرت خدادادي است كه شامل بسترهاي توسعه و منايع طبيعي و شرايط جغرافيايي و اقليمي و همچنين تاريخ آن كشور مي شود.
وي افزود: مولفه دوم، قدرت اكتسابي از جمله قدرت علمي، نظامي و فرهنگي است و مولفه سوم كه مهمترين عامل اقتدار است، قدرت گفتماني است كه ملت ايران با رهبري امام راحل براي نخستين بار آن را تجربه كرد، قدرتي كه مبتني بر گفتمان استكبارستيزي و برائت از شرق و غرب بود.
جمالي نژاد تصريح كرد: آنچه مي تواند شهرها را بانشاط و پويا كند، رويكرد فرهنگي و اجتماعي فعاليت ها در كنار كارهاي عمراني است و اين كه براي اداره شهرهاي خود حرف جديدي داشته باشيم و در عرصه گفتمان سازي براي شهرها وارد حوزه عمل شويم. خوشبختانه امروزه كاركرد شهرداري ها عوض شده است و غير از فعاليت هاي عمراني مي توانند در عرصه هاي اجتماعي نيز فعاليت كنند و موفق باشند.
وي در ادامه از برگزاري نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در بندرعباس خبر داد و افزود:اين نمايشگاه از يكم تا سوم اسفند ماه در بندرعباس برگزار خواهد شد.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت كشور افزود: سعي كرديم اين نمايشگاه را در يك استان محروم برگزار كنيم و در استان بوشهر و شهر بندر عباس ميزبان بسياري از وزرا و مسئولان از جمله وزير كشور باشيم.
جمالي نژاد با تاكيد بر ضرورت توزيع مناسب فعاليت هاي فرهنگي، اجتماعي و عمراني گفت:اين فعاليت ها بايد در نقاط مختلف شهر و استان هاي مختلف توزيع شود و در مناطق كم برخوردار نيز زمينه حضور و مشاركت حداكثري مردم در چهل سالگي انقلاب فراهم گردد. همچنين فعاليت هاي فرهنگي و هنري مي تواند از سالن ها و فرهنگسراها به معابر و فضاهاي باز شهر گسترده گردد.
در ادامه هر يك از اعضاء جلسه برنامه هاي شاخص استان و همچنين انتظارها و پيشنهادهاي خود پيرامون برنامه هاي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را عنوان كردند.
فراهنگ ** 1355 ** 1418