66 طرح عمرانی و تولیدی كشاورزی استان اردبیل آماده بهره برداری شد

اردبیل - ایرنا - رییس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل اعلام كرد كه 66 طرح عمرانی، تولیدی، اقتصادی و خدماتی بخش كشاورزی این استان به مناسبت دهه مبارك فجر آماده بهره برداری شده است.

خلیل نیكشاد روز یكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران این طرح ها با مجموع سرمایه گذاری 552 میلیارد و 637 میلیون ریال توسط بخش خصوصی و دولتی اجرا و آماده افتتاح شده است.
وی در تشریح جزییات طرح های آماده افتتاح سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اظهار كرد: به این مناسبت 20 طرح عمرانی بخش كشاورزی استان كه توسط دولت اجرا شده ، در ایام دهه مبارك فجر به بهره برداری می رسد.
وی بیان كرد: برای اجرای این طرح ها 30 میلیارد و 158 میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه بخش كشاورزی، اعتبارات ملی و استانی هزینه شده است.
نیكشاد تامین آب كشاوزری، طرح های صرفه جویی در استفاده از آب زراعی و افزایش راندمان آبیاری و احداث جاده بین مزارع را از جمله زمینه های این سرمایه گذاری عنوان كرد و ادامه داد: با اجرای این طرح ها زمینه بهره مندی حدود سه هزار و 300 نفر از كشاورزان و فعالان بخش كشاورزی استان فراهم شده است.
رییس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل اضافه كرد: علاوه بر طرح های عمرانی، 46 طرح مهم تولیدی، اقتصادی و خدماتی حوزه كشاورزی نیز كه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سطح استان اردبیل اجرا شده، به مناسبت چهلمین سال انقلاب آماده بهره برداری شده است.
وی گفت: برای اجرای این طرح ها كه شامل طرح های دامداری، تولید گوشت، تولید سبزیجات خوراكی، واحدهای تولید فرآورده های دامی و لبنی، صنایع تبدیلی بخش كشاورزی، مجتمع های گلخانه ای و صنایع دام و طیور می باشد، بیش از 522 میلیارد و 479 میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.
نیكشاد اضافه كرد: با بهره برداری از این طرح ها برای 432 نفر در سطح استان زمینه اشتغال پایدار فراهم می شود.
استان اردبیل دارای 225 هزار هكتار اراضی آبی، 515 هزار هكتار اراضی دیم و 38 هزار هكتار اراضی باغی است.
سالانه بیش از 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در استان اردبیل تولید می شود.
استان اردبیل در تولید بسیاری از محصولات كشاورزی پیشتاز است به طوری در تولید عدس رتبه اول، تولید كلزا رتبه اول، تولید سیب زمینی رتبه دوم، تولید عسل رتبه سوم، تولید چغندر قند رتبه پنجم، تولید حبوبات، گندم و جو رتبه هفتم كشوری را دارد.
1905/6016