صالحی: ایران كشوری مستقل در جهان و كلید طلایی منطقه است

تهران - ایرنا – رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران تنها كشور مستقل جهان در بین كشورهای در حال توسعه و كلید طلایی منطقه است و ما امروز خودمان تصمیم می گیریم و اجرا می كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر صالحی روز یكشنبه در نهمین همایش غزه نماد مقاومت، افزود: انقلاب اسلامی توانسته است اقتدار آفرین باشد و ایران امروز كلید طلایی منطقه است. ضمن این كه توانسته مقاومت در بستر صحیح قرار دهد.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی توانسته است مبارزین فلسطینی را در یك بستر صحیح قرار داده و اسلام را برای آن ها هم احیا كرد.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره قرارداد سایكس پیكو و تقسیم سرزمینهای اشغال شده توسط فرانسه و انگلیس، یادآور شد: صهیونیست ها با توجه به نفوذ در این دو كشور، در سطح نخست وزیر در انگلیس مقام گرفتند و تلاش كردند فلسطین را بربایند و چند جنگ در این مدت رخ داد.
صالحی افزود: یكی از این جنگها، جنگ ۱۹۴۸ بود كه بعد از آن رژیم صهیونیستی متو‌لد شد، بعد جنگ ۱۹۵۶ هم انگلیس و فرانسه و این رژیم درصدد برآمدند كانال سوئز را در اختیار بگیرند.
وی به جنگ های شش روزه ۱۹۶۷ اشاره كرد و خاطرنشان كرد: در این جنگ خیانتهای زیادی در ارتش مصر صورت گرفت، جنگی اندوهباری بود و بلای عظیمی بر كشورهای اسلامی نازل شد.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این كه در جنگ ۱۹۷۳ شاهد بودیم كشورهای عربی شكست خوردند، گفت: نباید فراموش كرد اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا حامی رژیم صهیونیستی بودند و سبب شدند این رژیم بر نیروهای اعراب فائق بیاید.
صالحی با تشریح دلایل شكست اعراب از اسرائیل، تاكید كرد: بستر حركت كشورهای عربی سوسیالیست بود و شعار حركتشان ناسیونالیستی بود اما در جنگ 2006 بین اسرائیل و مقاومت بستر حركت و شعار مقاومت دین و خدا و مقاومت در برابر ظالم بود.
وی با بیان این كه رژیم صهیونیستی بعد از این جنگها طغیان كرد، اظهار داشت: نفوذ این رژیم در بسیاری از كشورها نشان می دهد صاحب برتری هستند ولی این برتری دیری نخواهد پایید چون راه انحراف را در پیش گرفته اند.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح كرد: این رژیم در جهت ظلم و ستم حركت می كند و عاقبتی جز از بین رفتن پیش رو ندارد.
صالحی به معاهده كمپ دیوید هم اشاره كرد و گفت: با این اتفاق كه صلح مصر و اسرائیل و بعد اردن برقرار می شود مبارزان فاسطین متوجه می شوند چیزی دستشان را نگرفت و مقاومت فلسطین پا می گیرد و جا دارد از حماس و شهدای آنها یادی بكنیم كه مقاومت فلسطین را در بستر اسلام و نه در بستر ناسیونالیسم عربی شكل دادند.
وی با طرح این سوال كه آیا می‌شود حزب الله را با دلار درست كرد؟، یادآور شد: در یمن عبدالملك حوثی بدون اینكه چیزی از لحاظ مادی در اختیار داشته باشد توانست در مقابل ابرقدرتها بایستد.
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه به دلارهای نفتی عربستان سعودی اشاره كرد و گفت: آخر این اقدامات می‌شود قتل خاشقچی و چه افتضاحی برای این كشوری پیش آمد كه فكر می‌كرد با دلار می‌تواند كاری انجام دهد.
صالحی با بیان این كه ایران و امام (ره) دین را احیا كرد، اظهار داشت: ما به خاطر اختلافات سیاسی كه در داخل كشور داریم، نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را به‌خو‌بی بچشند.
سیام**2021**1535