امضاهای طلایی تحریم مضاعفی به اقتصاد كشور تحمیل می كند

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران گفت: امروز در شرایطی كه بازرگانان و تولیدكنندگان با تحریم های دشمن روبرو هستند، گلوگاه های غیركارشناسی و امضاهای طلایی تحریم های مضاعفی را بر بخش خصوصی تحمیل می كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمد جعفری» امروز (یكشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، گفت: براساس بینش باقیمانده از دهه 60 واردات همواره امری مذموم، ضد ارزش و نادرست است و در مقابل تولید ملی قرار دارد و مخل اشتغالزایی است؛ در حالی كه 84 درصد واردات در خدمت تولید ملی است.
جعفری افزود: 61 درصد واردات كشور كالاهای واسطه ای و 15 درصد كالاهای سرمایه ای است كه اینها در خدمت بخش تولید قرار دارد و حتی بخشی از مجموع 18 درصد كالاهای مصرفی وارداتی (مانند سموم كشاورزی) در بخش های تولید مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس كمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران اضافه كرد: یك نگاه عقلانی و منطقی، تبیین كننده این موضوع است كه اقتصاد با مشاركت تولیدكننده، صادركننده و واردكننده شكوفا می شود و هر كدام در جایگاه خود نقشی مهم ایفا می كنند.
وی افزود: تلاش برای محدود كردن واردات و ضد ارزش جلوه دادن آن، در شرایط كنونی با محدودیت های غیركارشناسی، بزرگترین آسیب را به تولید ملی خواهد زد.
جعفری اضافه كرد: محدود سازی دستوری واردات، باعث می شود تولیدكننده در فضایی غیررقابتی به ارتقای كیفیت محصولات خود نیازی نداشته باشد و با غیررقابتی كردن بازار، تولیدكننده ایرانی را همچنان متكی به حمایت های نادرست دولت نگه می داریم و به این ترتیب، كالای ایرانی هیچ وقت قابلیت رقابت با محصولات جهانی و منطقه ای را نخواهند داشت.
وی خطاب به رحمانی گفت: امروز وزارت صنعت بخشنامه هایی را صادر می كند كه مخالف قوانین و اصول علم اقتصاد است و ماده 22 قانون احكام دائمی را یادآور شد كه بر اساس آن، برقراری موانع غیرتعرفه ای ممنوع است.
به گفته جعفری، دولت متضاد با این قانون، گلوگاه ثبت سفارش و گردنه امضاهای طلایی ایجاد كرده كه این شرایط، فضای واردات را در اكثر موارد محدود ساخته؛ غافل از اینكه كمبود كالا در كوتاه و میان مدت آثار شدیدتری از نوسان نرخ ارز خواهد داشت.
وی گفت: موضوع كنترل نرخ ارز در كشور بسیار اهمیت دارد و پیشنهاد كمیسیون مدیریت واردات در كوتاه مدت، آزادی واردات بدون انتقال ارز و با استفاده از ارز حاصل از صادرات است؛ این راهكار در شرایط كنونی كه واردات ارز حاصل از صادرات مشكل است، می تواند كارساز باشد.
رئیس كمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: مساله كمبود كالا در ماههای آینده نگران كننده است و پیشنهاد می شود ثبت سفارش هایی كه مدت آنها منقضی شده تا پایان سال تمدید شود.
جعفری این مطلب را هم خطاب به وزیر صنعت گفت كه، تجارت باید از قید محدودیت های رانتی مانند ثبت سفارش و سامانه نیما رها شود.
به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق ایران با یادآوری اینكه هفته گذشته «واردات بدون انتقال ارز» در دولت تصویب و مصوبه آن ابلاغ شد، تصریح كرد: اگر این مصوبه عملی نشد به این وزارتخانه اطلاع دهید.
اقتصام*9189*9132 **1559