پاسخ نشست ورشو توسط ظریف در نجف داده شد

بغداد - ایرنا - یك صاحبنظر و تحلیلگر عراقی می گوید: پاسخ جمهوری اسلامی ایران به نشست آمریكایی - سعودی ورشو توسط 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر به عراق و از شهر نجف داده شده است.

به گزارش ایرنا، 'نجاح محمدعلی' در مقاله ای كه در روزنامه القدس العربی و همچنین صفحه توییتر وی منتشر شده، با اشاره به سفر پنج روزه ظریف به عراق و دیدار از شهرهای مختلف از جمله نجف اشرف گفت: مایك پمپئو (وزیر امور خارجه آمریكا) در حالی برای برگزاری نشست ضد ایرانی ورشو و انتقال صحنه درگیری به داخل ایران تلاش می كند كه ظریف به صراحت به این اقدامات پاسخ داده است.
این تحلیلگر عراقی افزود: ظریف طی دیدارهای خود با گروههای مختلف عراقی بویژه در نجف تصریح كرد كه ما فرزندان این منطقه هستیم و در آن باقی خواهیم ماند و شما (آمریكایی ها) هستید كه خواهید رفت.
به گفته وی، ظریف همچنین به برخی گروههای سیاسی عراق كه آمریكا و عربستان تلاش می كنند آنها را جذب و به مواضع ضد ایرانی متمایل كنند، گوشزد كرد كه دچار اشتباه نشده و به بیگانگان تكیه و اعتماد نكنند.
نجاح محمدعلی در ادامه افزود: ظریف با اشاره به برنامه ریزی برای سفر رسمی حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق تاكید كرد كه روابط ایران با عراق تصنعی نیست و ما نیازی (بر خلاف سفر ترامپ) به محرمانه سفر كردن به عراق نداریم. ما اینجا با مردم دیدار می كنیم و در جمع آنان حاضر می شویم چرا كه دو ملت، پیوندهای عمیقی با هم دارند.
به باور این تحلیلگر، این اظهارات محمدجواد ظریف در جریان سفر به عراق كه ما اهل این منطقه هستیم و در آن می مانیم و این شما هستید كه خواهید رفت، در واقع، پاسخی به نشست ورشو و سایر مداخلات آمریكاست.
در تازه ترین اقدام ضد ایرانی دولت آمریكا علیه ایران مایك پمپئو در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه از برگزاری كنفرانسی تحت عنوان « پیشبرد آینده‌ای با صلح و ثبات در خاورمیانه» با حضور كشورهای متحد خود خبرداد.كنفرانسی كه قرار است دو روز بعد از چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در روزهای 24 و 25 بهمن در ورشو پایتخت لهستان برگزار شود.تحلیل ها و گمانه زنی های مختلفی از چرایی انتخاب ورشو برای چنین نشستی تا اهداف و نتایج احتمالی آن در فضای رسانه ای شكل گرفته است.
دولتمردان آمریكا در حالی با القای رویكرد ایران هراسانه برای برگزاری نشست ضد ایرانی در ورشو برنامه ریزی می كنند كه ایرانیان نه تنها 70 سال قبل پذیرای بیش از یكصد هزار پناهجوی لهستانی بوده اند بلكه امروز هم مردم كشورهای همسایه ایران را پناهگاهی امن در روزهای سختی می دانند.
خاورم 4**380*