۳۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۹
کد خبر: 83177645
۰ نفر
هماچوری، شایعترین نشانه سرطان كلیه

تهران- ایرنا- فوق تخصص كلیه گفت: سرطان كلیه یكی از موذی ترین بیماری ها است كه معمولا در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود و مهمترین علامت آن وجود خون در ادرار (هماچوری) است كه با مشاهده آن باید هرچه زودتر به پزشك مراجعه كرد.

مهدی كرمانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: سرطان كلیه به صورت اتفاقی و در بررسی ها و چكاب كلیه با سونوگرافی یا سی تی اسكن تشخیص داده می شود و این بیماری نسبت به شیمی درمانی و رادیوتراپی مقاوم است.
این پزشك، سرطان كلیه را یكی از 10 سرطان شایع دانست و اظهار داشت: این بیماری بیشتر مردان بالای 50 سال را گرفتار می كند و وجود خون در ادرار از مهمترین علایم آن است.
كرمانی توضیح داد: خون در ادرار كه به عنوان «هماچوری» شناخته می شود، از علایم بارز ابتلا به سرطان كلیه است و اغلب حتی مقدار بسیار كمی خون در ادرار، می تواند باعث تغییر رنگ آن شود.
وی ادامه داد: گاهی خون در ادرار آنقدر ناچیز است كه تنها با آزمایش ادرار می توان آن را تشخیص داد و از آنجایی كه عواملی مانند عفونت مثانه، سنگ گلیه، كیست یا التهاب نیز باعث وجود خون در ادرار می شوند، باید در صورت مشاهده این علامت به پزشك مراجعه كرد.
این فوق تخصص كلیه، درد پایین كمر را نیز از دیگر علایم این سرطان بیان كرد و افزود: بسیاری افراد این درد را تجربه نمی كنند تا زمانی كه سرطان به مراحل پیشرفته برسد، درد ناشی از سرطان كلیه در یك طرف از پهلو و بالاتر از لگن احساس می شود و این درد می تواند مانند یك درد مبهم باشد.
به گفته وی، وجود توده در شكم می تواند علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان كلیه باشد، حس كردن توده كلیوی سخت است چون بیشتر در اعماق شكم وجود دارد و كشف این توده پزشك را وادار به سفارش آزمایش هایی مانند سونوگرافی و سی تی اسكن می كند.
كرمانی افزود: از دست دادن اشتها، تب و از دست دادن وزن نیز از نشانه های رایج سرطان كلیه است و اگر بیمار این علایم را داشت، باید به پزشك مراجعه كند.
این پزشك خاطرنشان كرد: بیشتر علائم بالینی سرطان كلیه، تا رسیدن به مراحل پیشرفته نمایان نمی شود، به همین دلیل مهم است كه در صورت مشاهده هر كدام از علایم بیان شده، به پزشك مراجعه شود.
وی تصریح كرد: بسیاری از انواع سرطان كلیه خوش خیم و قابل پیشگیری هستند و اگر هرچه زودتر به پزشك مراجعه شود، گزینه های درمانی بیشتری نیز برای بهبودی وجود دارد.
به گزارش ایرنا، سرطان كلیه جزو 10 سرطان شایع محسوب می شود و به گزارش انجمن سرطان آمریكا، سالانه 62 هزار مورد جدید ابتلا در آمریكا تشخیص داده می شود و حدود 14 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. شواهد نشان می دهد كه این آمار روز به روز در حال افزایش است.
اجتمام*9022*1834