۳۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۷
کد خبر: 83177597
۰ نفر
مكمل های ورزشی از داروخانه ها تامین شود

همدان- ایرنا- كارشناس دارویی اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و دارو همدان با بیان اینكه مكمل های ورزشی قاچاق و فاقد مجوز به صورت زیر زمینی و باعنوان مكمل های مجوزدار توزیع می شود، خواستار تهیه این اقلام از داروخانه ها شد.

نگار مهری روز یك شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: مكمل هایی برای چاقی، لاغری و عضله سازی در اختیار ورزشكاران در باشگاه های ورزشی قرار می گیرد كه فاقد مجوز است.
وی نمونه این قبیل داروها را كراتین بیان كرد و افزود: طبق گزارش های دریافتی برخی از كراتین های عرضه شده، آلوده به «پودر مهتابی» هستند.
كارشناس دارویی اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و دارو همدان اضافه كرد: این درحالیست كه كراتین با برندهای مختلف و معتبر و دارای مجوز بهداشتی در داروخانه ها موجود است.
مهری گفت: برخی جوان ها به تبلیغات افراد در باشگاه های ورزشی اعتماد كرده و اقدام به خرید مصرف این قبیل محصولات قاچاق و فاقد مجوز می كنند.
وی افزود: تاكنون باشگاهی در این ارتباط پلمپ نشده چراكه بیشتر افراد در باشگاه ها تبلیغ كرده اما خارج از مجموعه باشگاه دارو را به فرد متقاضی تحویل می دهند.
كارشناس دارویی اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و دارو همدان اظهار داشت: به منظور آشنایی مربیان و موسسان باشگاه ها با تبعات عرضه مكمل های ورزشی قاچاق و غیرمجاز یك دوره آموزشی یك روزه برای آنها برگزار شد.
مهری افزود: هدف از برگزاری این دوره آموزشی افزایش آگاهی موسسان و مربیان باشگاه های ورزشی از عوارض جبران ناپذیر این محصولات است.
وی اضافه كرد: حدود 130 تن از بانوان و آقایان در این دوره شركت كرده و با تبعات قضایی عرضه مكمل های قاچاق و غیرمجاز آگاه شدند.
كارشناس دارویی اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و دارو همدان بیان كرد: همچنین راه های شناسایی محصول قاچاق از مكمل های ورزشی معتبر و محل های عرضه داروهای دارای مجوز فاقد عوارض به آنها آموزش و اطلاع رسانی شد.
7526/2090