۳۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۶
کد خبر: 83177594
۰ نفر
تعداد محیط بانان كشور تا پنج سال آینده دو برابر می شود

سنندج - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور گفت: تا پنج سال آینده تعداد محیط بانان به دو برابر وضعیت فعلی و مطابق چارت سازمانی حفاظت محیط زیست خواهد رسید.

سرهنگ جمشید محبت خانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس استاندارد جهانی به ازای هر یك هزار هكتار عرصه یك محیطبان باید باشد كه در ایران 10 تا 12 هزار هكتار یك محیطبان انجام وظیفه می كند.
وی اضافه كرد: نگاه و برنامه ما رسیدن به چارت سازمانی محیط زیست و سپس پرداختن و دستیابی به استاندارد جهانی در بخش محیطبانان است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور افزود: بر اساس چارت سازمانی باید تعداد محیطبانان در كشور هفت هزار و 400 نفر باشد كه اكنون سه هزار و 400 نفر است.
وی یادآور شد: موافقت لازم از سازمان اداری و استخدامی گرفته شده كه طی پنج سال آینده تعداد محیطبانان را از 3400 نفر فعلی به دو برابر افزایش دهیم.
سرهنگ محبت خانی با اشاره به اینكه 50 درصد نیروی انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این یگان مشغول به فعالیت هستند، تاكید كرد: یكی از دغدغه های موجود در یگان حفاظت محیط زیست نداشتن ردیف بودجه مصوب بود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور گفت: با پیگیری های انجام شده، 350 میلیارد ریال به عنوان ردیف بودجه مستقل به یگان حفاظت محیط زیست كشور در سال آینده اختصاص پیدا می كند.
وی اظهار داشت: بعد از برنامه ریزی های انجام شده در سال آینده سهم هر استان از بودجه مذكور به فرماندهان یگان های استانی اعلام می شود تا برای ارتقای وضعیت محیط بانی هزینه شود.
به گزارش ایرنا، استان كردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده و یك پناهگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت 32 هزار هكتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت 43 هزار هكتار، منطقه حفاظت شده شاهو و كوسالان با وسعت 57 هزار هكتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت 39 هزار هكتار، پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هكتار و چندین منطقه شكار ممنوع است كه این استان را در زمره منحصر به فرد ترین نقاط كشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
در حال حاضر از 210 نفر پرسنل اداره كل حفاظت محیط زیست كردستان 92 نفر را محیطبانان تشكیل داده اند.
9936/9102