كشاورز نمونه ملی بهره‌وری قنات از ابركوه انتخاب شد

یزد - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی ابركوه گفت: كاظم غلامزاده مهرآبادی كه با كمك بهره‌برداران با 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری در مدت پنج سال، قنات مهرآباد را احیا كرد، از سوی وزارتخانه به‌ عنوان نمونه ملی حوزه نگهداری و بهره‌وری از این سازه آبی در بخش آب ‌و خاك كشور انتخاب شد.

مهدی غیب الهی روز یكشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این كشاورز با همكاری و مشاركت بهره‌برداران توانست میزان آبدهی قنات را از 10 لیتر در ثانیه به 2 برابر افزایش دهد.
وی ادامه داد: آنها با كار جمعی و برای جلوگیری از هدر رفت آب از قنات تا مزرعه به طول 10 كیلومتر لوله‌گذاری كردند.
غیب الهی اضافه كرد: این كشاورز برای انتقال آب قنات به دشت مهرآباد بخش بهمن در اجرای طرح سامانه آبیاری كم‌فشار با كمك كشاورزان، همكاری و تلاش زیادی انجام داد.
مدیر جهاد كشاورزی ابركوه یادآور شد : طرح آبیاری یادشده روش جدیدی است كه با استفاده از فشار آب موجود در لوله‌های آبرسانی به مزرعه و یا با ایجاد فشار كم با ریزش آب درون یك مخزن كوچك و اتصال به موتورخانه بدون نیاز به استخر و پمپاژ انجام می‌شود.
وی بابیان اینكه این طرح میزان بهره‌وری مصرف آب را تا 30 درصد افزایش می‌دهد، بیان كرد : با اجرای طرح سامانه آبیاری كم‌فشار آب مورد نیاز افزون بر 100 هكتار اراضی و باغ‌های منطقه با استفاده از 20 لیتر آب در ثانیه از قنات دشت مهرآباد تأمین می‌شود.
وی بابیان اینكه 150 خانوار كشاورز از مزایای این طرح بهره‌مند شدند تأكید كرد: به دلیل تداوم 2 دهه خشكسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی، بهره‌برداران و كشاورزان برای تغییر الگوی كشت محصول كم آبخواه و پرهیز از آبیاری غرقابی اقدام كنند.
غیب الهی كه از كارشناسان ارشد بخش كشاورزی ابركوه است؛ افزود: این اقدام آقای غلامزاده مهرآبادی با توجه به تبعات پدیده خشكسالی، استفاده بهینه و بهره‌وری از آب در بخش كشاورزی كاری فوق‌العاده است.
همچنین غلامزاده مهرآبادی كه به‌عنوان قنات دار نمونه ملی انتخاب شد، به خبرنگار ایرنا گفت: از سال 1393، لایروبی و مرمت قنات دشت مهرآباد با مشاركت و همكاری كشاورزان آغاز شد و فعالیت‌ های مربوط به احیا قنات تا 1395ادامه داشت.
وی ادامه داد: آب از حوضچه قنات با حدود 10 كیلومتر لوله‌گذاری با مشاركت و كمك بلاعوض دولت به مزرعه انتقال یافت.
این نمونه كشوری تصریح كرد: برای اجرای طرح افزون بر 10 میلیارد ریال هزینه شد كه هشت میلیارد و 120 میلیون ریال آن از كمك های بلاعوض دولت تامین و پرداخت شد.
وی ادامه داد: قبل از مرمت و لایروبی این سازه آبی با 10 لیتر آب در ثانیه، آب موردنیاز هفت هكتار اراضی زیركشت دشت مهرآباد تأمین می‌ شد كه هم‌اكنون با اجرای روش نوین آبیاری كم فشار، آب مورد نیاز بیش از 25 هكتار تأمین می ‌شود كه این عدد تا 100هكتار به روش نوین افزایش خواهد یافت .
غلامزاده مهرآبادی، 2 سال به‌عنوان بهره‌بردار نمونه بخش بهره‌وری آب استان یزد انتخاب‌شده بود.
وی همچنین از تلاش و توجه مسئولان جهاد كشاورزی استان یزد و شهرستان ابركوه به توسعه و رشد شكوفایی بخش كشاورزی قدردانی كرد.
ابركوه در سال 1361، 87 رشته قنات داشت كه براثر افت سطح آب‌های زیرزمینی این تعداد در اواخر سال‌های 1378به 42 رشته كاهش یافت و به خاطر تداوم خشكسالی هم‌اكنون به 11 رشته كاهش یافت.
طول 11رشته قنات‌های شهرستان 126 كیلومتر و دبی آب استحصالی آن حدود 200 لیتر بر ثانیه است كه تأمین‌كننده منابع آبی 700 هكتار اراضی زراعی و باغی است.
شهرستان ابركوه یكی از قطب‌های عمده تولید محصول كشاورزی استان یزد است و درآمد 35 درصد جمعیت آن وابسته به فعالیت‌های كشاورزی ، دامداری و دامپروری است.
در ابركوه باوجود كم‌آبی با 15 هزار هكتار سطح زیر كشت ، سالانه افزون بر 190 هزار تن انواع محصول تولید می‌شود.
مركز شهرستان 53 هزارنفری ابركوه در140 كیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047