۳۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۶
کد خبر: 83177136
۰ نفر
نقش سیستم ایمنی در تنظیم فشار خون

تهران – ایرنا – مطالعات جدید محققان دانشگاه ادینبورگ انگلیس نشان می دهد نوعی سلول ویژه ایمنی نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارد.

به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، در این مطالعه محققان نوعی از سلول های سفید خون به نام «ماكروفاژ» را مورد بررسی قرار دادند. نقش ماكروفاژ ها شناسایی و انهدام بقایای ناشی از جراحت و عفونت است. سلول های ایمنی همچنین ضایعات سلولی غیر قابل استفاده را نیز از بین می برند.
ادامه مطالعات نشان می دهد ماكروفاژ ها وظیفه دیگری نیز دارند كه مصرف مولكول های اندوتلین است. اندوتلین هورمونی است كه در تحریك عروق خونی نقش دار د و می توان با كنترل میزان آن، به استراحت (relax) عروق خونی و كاهش فشار خون كمك كرد. این دستاورد نقش مهمی در توسعه روش های درمانی موثر برای كنترل فشار خون دارد.
فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می شود.
به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یك نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
نتایج این مطالعه در نشریه European Heart Journal منتشر شده است.
علمی (6)** 9259**1440