۳۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۳
کد خبر: 83177114
۰ نفر
«تمرچین» كلید افزایش صادرات به عراق

ارومیه - ایرنا - افزایش سطح مبادلات تجاری بین ایران و عراق از 12 به 20 میلیارد دلار در حالی طی سفر اخیر هیات بلند پایه ایرانی به این كشور همسایه مورد تاكید قرار گرفت كه مرز تمرچین پیرانشهر كلید این توسعه و افزایش صادرات به اقلیم كردستان به شمار می رود.

به گزارش ایرنا در زمان حاضر نیز بیشترین مراودات تجاری بین ایران و عراق با منطقه اقلیم كردستان و از طریق مرزهای تمرچین پیرانشهر و كیله سردشت انجام می شود و بدون شك توسعه روابط تجاری بین دو كشور بر اقتصاد آذربایجان غربی و حتی سطح كشور تاثیرگذار خواهد بود.
تا جایی كه معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی معتقد است كه این استان به دلیل همجواری با كشورهای جمهوری آذربایجان، تركیه و عراق دارای ظرفیت های فراوانی در توسعه تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی است و این ظرفیت می تواند علاوه بر شكوفایی اقتصاد استان در اقتصاد كلان كشور نیز تاثیرگذار باشد.
«رضا حسینی» بر ثروت نهفته سرمایه داران در شمال عراق و شرقی تركیه و نزدیكی روابط سیاسی، فرهنگی و مذهبی آذربایجان غربی و مردم این منطقه توجه دارد و ایجاد زیرساخت های گمركی را ضروری می داند.
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینكه بیش از 65 درصد مبادلات تجاری ایران و عراق با منطقه اقلیم كردستان انجام می گیرد، گفت: اكنون كشور عراق به عنوان یك همسایه و كشور دوست می تواند نقش مهمی در خنثی سازی تحریم های یكجانبه آمریكا و غرب داشته باشد زیرا عراق پس از داعش به مصرفی ترین بازار خاورمیانه تبدیل شده و موقعیت استراتژیك اقلیم، اهمیت مرزهای تجاری ایران و شمال عراق را دوچندان كرده است.
«رسول خضری» كه یكی از اعضای هیات ایرانی در سفر اخیر به كشور عراق بود، اظهار داشت: اقلیم كردستان علاوه بر اینكه خود دارای بازار مصرفی بزرگی است، می تواند گذرگاه اصلی صادرات به مركز عراق و حتی سوریه باشد؛ اشتراكات دینی و فرهنگی بین مردم دو طرف مرز و تمایل بیشتر مردم این بخش به مبادلات تجاری با ایران هم فرصتی برای توسعه صادرات ایران به عراق و سوریه را فراهم كرده است.
این نماینده مجلس افزود: در این سفر به ریاست وزیر امور خارجه بر ایجاد زیرساخت های مناسب برای افزایش مبادلات تاكید شد و در همین راستا ایجاد شهرك های صنعتی مشترك در مرزهای آذربایجان غربی با اقلیم كردستان، رسمی شدن مرز كیله سردشت و تقویت مرز تمرچین پیرانشهر به عنوان نزدیك ترین مرزهای كشور به شهرهای اربیل و سلیمانیه به عنوان كریدور غرب مورد تایید طرفین قرار گرفت.
وی اضافه كرد: دولت اقلیم كردستان نیز برای توسعه این روابط متعهد به اتمام طرح احداث 2 تونل در جاده اربیل به تمرچین شد كه فاصله بین این شهر با مرز تمرچین را 50 كیلومتر كاهش می دهد و می تواند موجب توسعه تجارت بین دو كشور از طریق این مرز شود.
فرماندار پیرانشهر نیز در پاسخ به این پرسش كه آیا مرز تمرچین پیرانشهر ظرفیت توسعه صادرات ایران به عراق را دارد، گفت: تلاش های فراوانی طی سال جاری برای توسعه زیرساخت های گمرك تمرچین انجام شده و با ایجاد زیرساخت های مخابراتی و توسعه مراكز استاندارد و قرنطینه سعی شده است تا تجار بتوانند به راحتی در این گمرك به صورت شبانه روزی فعالیت داشته باشند.
سید علی ترابی افزود: طرح بزرگراه نقده - پیرانشهر - تمرچین هم با هدف تسهیل فرآیند حمل و نقل هم اكنون با 800 میلیارد ریال اعتبار در حال اجراست و این پروژه در سفر اخیر رییس جمهوری به آذربایجان غربی نیز مورد تاكید هیات دولت قرار گرفت.
وی با اشاره به اینكه صادرات در گمرك تمرچین پیرانشهر از سه طریق قطعی، ترانزیتی و بازارچه مرزی انجام می شود، گفت: صادرات از این مرز در سال جاری به صورت چشمگیر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در 9 ماهه نخست امسال صادرات قطعی از طریق گمرك تمرچین به بیش از 169 میلیون دلار رسید كه در مقایسه با صادرات 80 میلیون دلاری سال گذشته شاهد افزایش بیش از 2 برابری آن هستیم.
وی اضافه كرد: صادرات ترانزیتی در این گمرك طی 9 ماهه نخست امسال نیز به یك میلیارد و 146 میلیون دلار رسید در حالی كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته، 749 میلیون دلار بوده است.
وی اظهار داشت: صادرات از طریق بازارچه مرزی تمرچین هم در این مدت به 317 میلیون دلار رسید در حالی كه در مدت مشابه سال قبل این رقم تنها 39 میلیون دلار بوده است.
فرماندار پیرانشهر به ظرفیت های بخش كشاورزی این شهرستان هم اشاره كرد و گفت: وجود خاك حاصلخیز و آب فراوان در پیرانشهر امكان صادرات تولیدات كشاورزی و زراعی را به كشور عراق فراهم كرده و اكنون دولت در سطح این شهرستان در حال اجرای پروژه بزرگ تجهیز 14 هزار هكتار از زمین های كشاورزی به آبیاری های نوین است.
ترابی اضافه كرد: در آینده نزدیك پیرانشهر به یكی از قطب های تولید محصولات كشاورزی در استان و كشور تبدیل می شود و می توان بخشی از این تولیدات را به كشورهای دیگر از جمله عراق صادر كرد.
وی ادامه داد: در صورت توجه بیشتر دولت به گمرك تمرچین و ایجاد شهرك های صنعتی مشترك بین دو كشور در شهرستان پیرانشهر، ظرفیت های لازم برای افزایش صادرات از طریق این مرز وجود دارد و این امر علاوه بر توسعه پایدار اقتصادی و افزایش امنیت در شهر مرزی پیرانشهر می تواند موجب توسعه اقتصادی استان و كشور شود.
به گزارش ایرنا پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی و در موقعیتی استراتژیكی قرار دارد و همجواری آن با اربیل (از طریق مرز تمرچین)، زمین های كشاورزی مرغوب و میانگین بارندگی 700 میلی متری در سال و دارا بودن ظرفیت های گردشگری متعدد موجب شده است تا امید به توسعه این شهرستان روز به روز پررنگ تر شود.
گزارش از: مصطفی احمدی اقبال
9915/3072