۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴
کد خبر 83176656
۰ نفر
اوج گیری جنگ قدرت در آمریكا

تهران- ایرنا- رسانه ها و تحلیلگران غربی بروز تنش سیاسی میان «دونالد ترامپ» با مخالفان و تعطیلی دولت آمریكا را از نخستین پیامدهای پیروزی دموكرات ها در انتخابات میاندوره ای می دانند و از این رو شرایط واشنگتن را در آینده سخت تر و پرچالش تر ارزیابی می كنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، لجبازی های كودكانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده با قانونگذاران این كشور باعث شده است كه طول مدت تعطیلی دولت فدرال پس از ثبت ركوردی تاریخی به یك ماه نزدیك شود. بسیاری از مقامات سیاسی آمریكا نگران پیامدهای ناگوار منازعه حزبی كنونی برای دولت و مردم آمریكا در سال جدید هستند. جامعه شناسان این كشور هم نسبت به افزایش تعداد نیازمندان به كمك های خیریه حتی در میان كارگران و كارمندان آمریكایی ابراز نگرانی كرده اند.

**جنگ مستقیم ترامپ با دموكرات ها
تحولات اخیر به نوعی تسویه حساب سیاسی میان رهبران دو حزب دموكرات و جمهوریخواه هم به شمار می رود. درگیری از درخواست بیش از 5 میلیارد دلاری ترامپ از كنگره برای تامین هزینه ساخت دیوار مرزی با مكزیك شروع شد. مخالفت دموكرات های مجلس نمایندگان در ماه پایانی سال گذشته میلادی باعث شد كه بخشی از دولت آمریكا یعنی حدود یك چهارم كارمندان نهادهای دولتی به دلیل تصویب نشدن بودجه دستگاه های فدرال به حالت تعطیل در آید. با گذشت نزدیك به یك ماه از این تعطیلی حتی نشست های مشترك یا رایزنی چهره ها و نهادهای آمریكایی هم راه به جایی نبرده است.
در همین راستا چند روز قبل «نانسی پلوسی» رئیس مجلس از ترامپ درخواست كرد به دلیل تعطیلی ادارات دولتی و چالش های امنیتی از برگزاری نشست و سخنرانی سالانه در كنگره خودداری كند و به جای آن متن سخنان خود را به نمایندگان بدهد. این درخواست برای رئیس جمهوری جمهوریخواه ناخوشایند بود. وی در مقابل این پیشنهاد دستور داد تا مجوز سفر تعدادی از نمایندگان با هواپیمای دولتی به سه كشور بلژیك، مصر و افغانستان لغو شود. به نوشته برخی رسانه ها این فرمان رئیس جمهوری موجب شد تا خانم پلوسی و برخی اعضای كنگره مجبور به بازگشت از مسیر فرودگاه شوند.
نكته اینجاست بهانه هر دو فرد یكسان است؛ ترامپ همچون رئیس مجلس علت پیشنهاد و اقدام های خود را تعطیلی دولت و ناتوانی در تامین امنیت بیان كردند. علاوه بر این هر دو نفر توصیه كردند كه بهتر است برای پایان دادن به تعطیلی بخش هایی از دولت، روی خوش نشان دهند و بیشتر تلاش كنند.
برخی ناظران فاش شدن خبر سفر رئیس مجلس نمایندگان به منطقه جنگی (افغانستان) را كه قرار بود محرمانه باقی بماند، اقدامی حساب شده از سوی دفتر رئیس جمهوری ارزیابی می كنند. شبكه تلویزیونی «فاكس نیوز» گزارش داد كه حتی اعضای كنگره و هیات همراه پلوسی در حال سوار شدن به هواپیما در فرودگاه بودند كه با این دستور مجبور به بازگشت شدند. آنگونه كه این شبكه خبری گزارش داد حتی اعضای هیات همراه خانم پلوسی در حال انتقال به فرودگاه بودند كه دستور لغو این پرواز از سوی ترامپ صادر شد.
نكته جالب اما دردناك برای دموكرات ها آن است كه همزمان با لغو سفر پلوسی، دونالد ترامپ همسر خود را با یك هواپیمای دولتی به یك اقامتگاه تفریحی ریاست جمهوری در ایالت فلوریدا فرستاد.

**آینده مبهم جنگ قدرت در آمریكا
در حالی كه ترامپ به دموكرات ها این اتهام را وارد می سازد كه بودجه دیوار مرزی را به گروگان گرفته اند، پلوسی و متحدان حزبی وی هم رئیس جمهوری آمریكا را به افشای اطلاعات محرمانه و پایین آوردن سطح و شان كاخ سفید متهم می كنند. چهره های شناخته شده دموكرات این حركت ترامپ را اقدامی سخیف ارزیابی می كنند كه نشان دهنده نزول جایگاه ریاست جمهوری ایالات متحده در دوره اخیر است.
تارنمای «THE HILL» در گزارشی تنش رئیس مجلس و رئیس جمهوری آمریكا را حاوی مجموعه ای از واكنش های متقابل دانست و نوشت پلوسی با تصمیم سخت ترامپ روبرو شد. اگرچه ممكن است این اقدام ترامپ حركتی مهم برای پیشبرد اجرای دیوار مرزی با رفع مانع بودجه ای باشد اما از طرف دیگر می تواند آتش تنش میان رهبران دو حزب پرقدرت را شعله ورتر سازد. چنین تحولاتی ممكن است تلاش های دو حزب برای پایان دادن به طولانی ترین تعطیلی دولت آمریكا را به شكست بكشاند.
اكنون پلوسی اعتقاد دارد افشای اطلاعات سفر وی از سوی رئیس جمهوری آمریكا با هدف و برنامه ریزی شده بود. شبكه خبری سی.ان.ان در گزارشی نوشت موضوع فاش كردن سفر رئیس مجلس به افغانستان عمدی بود زیرا ترامپ تلاش كرد تا با این اقدام مانع سفر وی حتی با هواپیمای تجاری شود. زیرا در این شرایط و به دلیل مسائل امنیتی خانم پلوسی دیگر قادر به انجام این سفر نخواهد شد.
روزنامه «واشنگتن پست» هم در گزارشی شرایط جدید میان رهبران دو حزب به ویژه مساله تعطیلی دولت را پیش درآمد یك سال جنگ میان ترامپ و دموكرات ها ارزیابی كرد و افزود هر دو رهبر تلاش می كنند میزان درد و فشار بیشتری را بر طرف مقابل تحمیل كنند.
بنا بر تحلیل این روزنامه منتقد ترامپ، وضعیت كنونی از نخستین پیامدهای انتخابات میاندوره ای آمریكا است كه به پیروزی دموكرات ها در مجلس نمایندگان منجر شد. این در حالی است كه ترامپ آن انتخابات را یك پیروزی تمام عیار برای جمهوریخواهان خوانده بود.
این روزنامه تعطیلی ممتد دولت را آزمونی برای دموكرات ها و جمهوریخواهان دانست زیرا هیچ یك از دو طرف دوست ندارند خود را ضعیف یا متمایل به توافق نشان دهند. البته پلوسی در نخستین مرحله در عرصه قدرت پیروز بود و به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب و به دشمن مهم و اصلی ترامپ تبدیل شد. با این تحولات سال جدید مهمترین عرصه خودارزیابی برای جمهوریخواهان و به ویژه اعضای سنا به شمار می رود.
سی.ان.ان معتقد است اكنون میزان بی اعتمادی دو طرف نسبت به یكدیگر به اوج رسیده است حال آنكه برای دستیابی به یك توافق احتمالی، شما نیازمند اعتمادسازی هستید به گونه ای كه هر طرف بتواند سخنان طرف مقابل را قبول كند زیرا اگر كاخ سفید بگوید كه اقدامی را انجام می دهد دموكرات ها باید قادر باشند كه روی آن حساب كنند. حال كه میزان اعتماد دوطرفه به صفر نزدیك شده است؛ پلوسی، دفتر ترامپ را به افشای اطلاعات محرمانه و ایجاد مخاطره برای اعضای كنگره متهم می كند اما كاخ سفید این اتهامات را كاملا دروغ می خواند. به باور این گزارش «خبر بد آن است كه بیش از 800 هزار كارگر و كارمند آمریكایی بیكار شده اند یا بدون حقوق كار می كنند اما در مقابل شاهد شكست حركتات كُند (اسلوموشن) دولت هستند».
به اعتقاد كارشناسان هرقدر هم كه موضوع تعطیلی دولت آمریكا به طول انجامد، هیچ فردی در آمریكا انتظار تغییرات واقعی در اتمسفر سیاسی واشنگتن را ندارد. اما گذشته از فضای سیاسی مخرب كنونی، تحولات می تواند در سال جدید به سرعت تغییر مسیر دهد.
پژوهش**9130 **1552