۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۱
کد خبر 83176614
۰ نفر
روابط اروپا و آمریكا در سراشیبی افول

تهران- ایرنا- مناسبات فراآتلانتیك در دو سال گذشته همواره به سردی گراییده است؛ وضعیتی كه انتظار می رود با توجه به دو رخداد اخیر یعنی تنزل جایگاه دیپلماتیك نمایندگی اتحادیه اروپا نزد كاخ سفید و همچنین عدم حضور نماینده اتحادیه در اجلاس ورشو بیش از پیش به سردی گراید.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، آمریكا و اروپا كه در دولت دموكرات اوباما از روابط حسنه ای برخوردار بودند، در دوره ترامپ از یكدیگر فاصله گرفته و هر روز بر این فاصله افزوده می شود.
به تازگی خبرهایی از یك اقدام جدید از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا منتشر شده كه برخی رسانه ها آن را «خودسرانه» ارزیابی می كنند. كاخ سفید بدون اطلاع دادن به اروپایی ها و همچنین در جریان گذاشتن نمایندگان كنگره از مدت ها پیش جایگاه دیپلماتیك نمایندگی اتحادیه اروپا را از سطح كشور به نهادی بین ‌المللی تنزل داده است؛ خبری كه پس از نامه نگاری 27 نماینده كنگره رسانه ای شد.
این نمایندگان كه از طیف دموكرات هستند، اقدام كاخ سفید را به شدت محكوم كرده و در نامه ای خطاب به «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا، آن را نگران كننده دانسته اند. آنها در این نامه چند صفحه ای از تصمیم سازان وزارت امور خارجه می خواهند تا به سوالات مطرح شده پاسخ گویند؛ سوالاتی در ارتباط با چرایی بی اطلاع گذاشتن نمایندگان و طرف اروپایی و همچنین تبعات اتخاذ این تصمیم برای روابط دوجانبه دو سوی اقیانوس اطلس.
رخدادی دیگری كه تیرگی روابط واشنگتن و بروكسل را به تصویر می كشد و به عبارتی گویای شكاف در دو سوی اقیانوس اطلس است به عدم حضور «فدریكا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست ورشو برمی گردد.
پنج شنبه گذشته نشریه «وال‌استریت ژورنال» با نقل از یك مقام بلندپایه اتحادیه اروپا نوشت كه موگرینی در نشست ماه آینده (24 و 25 بهمن) شركت نخواهد كرد؛ نشستی دو روزه در ورشو پایتخت لهستان كه پمپئو بانی برگزاری آن است و با هدف ائتلاف سازی علیه ایران برنامه ریزی شده است.
یكی از اهداف سفر هفته پیش وزیر امور خارجه آمریكا به هشت كشور منطقه خاورمیانه شامل اردن، مصر، امارات، بحرین، قطر، عربستان، عمان و كویت نیز همراه سازی این كشورها با خود و دعوت از آنان برای حضور در اجلاس ورشو ارزیابی می شد.
اینك نیز برخی گزارش ها از ارسال دعوت نامه برای وزرای امور خارجه حدود 70 كشور از جمله اعضای اتحادیه اروپا با هدف شركت در نشست ضد ایرانی ورشو حكایت می كنند كه البته هنوز مواضع تروئیكای اروپا (انگلیس، فرانسه و آلمان) در این زمینه نامشخص است.
هر چند مواضع مقامات اروپایی با آمریكا در زمینه فعالیت های موشكی و همچنین نقش و نفوذ منطقه ای ایران همسو به نظر می رسد اما به دنبال خروج آمریكا از برجام، اجلاس هایی از این جنس می تواند تیر خلاصی باشد كه از سوی آمریكا بر پیكر توافق هسته ای شلیك می شود. از این جهت موگرینی و به احتمال زیاد، شماری از اعضای اتحادیه در آن نشست شركت نخواهند كرد.
به باور ناظران، برگزاری یك نشست بین المللی از سوی آمریكا آن هم در قلب اروپا می تواند دستاوردهای اتحادیه را به چالش بكشد. همچنین نشست مذكور علاوه بر این كه استقلال اتحادیه را زیر سوال می برد، این پیام مهم را نیز منعكس می سازد كه اتحادیه اروپایی تا تحقق همگرایی كامل، فرسنگ ها فاصله دارد.
مقامات اروپایی در موضوعات مختلفی چون خروج آمریكا از برجام، یونسكو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیگر تعهدات بین المللی با ترامپ اختلاف نظر دارند و بارها به انحای گوناگون خواسته اند حساب خود را از ایالات متحده جدا كنند كه ایده «ارتش واحد اروپایی» از آن جمله به شمار می رفت.
آبان ماه امسال «امانوئل كرون» رئیس جمهوری فرانسه در گفت وگو با روزنامه «وال استریت ژورنال» و همچنین «رادیو اروپا یك» موضوع ارتش اروپایی را مطرح شد. وی تاكید كرد كه «ما نمی ‌توانیم از اروپایی‌ها حفاظت كنیم مگر این‌ كه یك ارتش اروپایی واقعی داشته باشیم.»
سخنانی كه با واكنش تند ترامپ مواجه شد و رئیس جمهوری آمریكا ضمن توهین آمیز خواندن سخنان همتای فرانسوی در توئیتی نوشت «ماكرون رییس جمهوری فرانسه به تازگی پیشنهاد داده است كه اروپا ارتش خود را تشكیل دهد تا بتواند از خود در مقابل آمریكا، چین و روسیه دفاع كند. بسیار توهین‌آمیز است. بهتر است اروپا ابتدا سهم عادلانه خود در ناتو را بپردازد. سهمی كه آمریكا آن را به مقدار زیادی تامین می‌كند.»
موگرینی نیز چندی پیش اظهار كرد «زمان آن فرا رسیده است كه اروپا روند متمركز شدن بر سیاست های خاص خود را آغاز كند.» «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان نیز همواره مواضعی مشابه اتخاذ كرده است. به باور كارشناسان حوزه بین الملل، در چنین شرایطی حضور مقامات ارشد اروپایی در میهمانی آمریكا آن هم در نشستی كه با هدف فشار بیشتر بر تهران طراحی شده به منزله بازی در زمین ترامپ خواهد بود؛ مساله ای كه از نگاه موگرینی دور نمانده و اعلام كرده كه در نشست ورشو شركت نخواهد كرد.
پژوهش**9242**