۲۹ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۹
کد خبر: 83176611
۰ نفر
رییس پژوهشكده مردم شناسی: آیین و شعر زبان صلح است

تهران - ایرنا - رییس پژوهشكده مردم شناسی پژوهشگاه، زبان آیین و شعر را بهترین زبانی دانست كه فرهنگ و تمدن ایرانی برای نمایش صلح بكار گرفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از اعلام روز شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشكده مردم شناسی ، این مطلب را در مراسم رونمایی از پوستر همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » مطرح و تصریح كرد : مراكز متعدد دانشگاهی و پژوهشگاهی پژوهشكده مردم شناسی را در بر گزاری این رویداد همراهی می كنند .
وی با بیان اینكه نشست پیش همایش«آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » سی ام بهمن ماه از ساعت 10تا 12 در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود افزود : همایش«آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » 8 اسفند ماه در خانه اندیشمندان بطور همزمان در تالار فردوسی و حافظ برگزار خواهدشد .
حسن زاده گفت : از جمله در ایران، صلح به زبان آیین و شعر سخن می گوید .
او تصریح كرد : بهترین زبانی كه فرهنگ و تمدن ایرانی برای به نمایش گذاشتن صلح یافته زبان آیین و شعر بوده است .
وی با بیان اینكه پژوهشكده مردم شناسی مجموعه ای از تابلوهای عكاسی این حوزه را در اختیار دارد كه می تواند آنها را در نمایشگاهی تحت عنوان «میراث نیایش ، تنوع فرهنگی ،همبستگی ملی و وحدت معنوی » به نمایش گذارد ابراز امیدواری كرد چكیده مقالات این همایش در كمترین زمان آماده چاپ شود .
سید احمد محیط طباطبایی دبیر علمی همایش «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » نیز در این نشست با اشاره به شرایط منطقه كه صلح و همزیستی را به یك اصل و نیاز مهم تبدیل كرده تصریح كرد:سازمان های بین اللملی نظیرایكوم ،یونسكو و...یك دهه است كه موضوع صلح را در راس امور خود قرار داده اند.
مشاور سرپرست پژوهشگاه تصریح كرد : در حوزه میراث فرهنگی در دو دهه اخیر نیز این شیوه دنبال شده و به نوعی در تمامی همایش ها از اشتراك صحبت می كنیم تا تمایز تا از تفرقه پرهیز كنیم.
او افزود : هر یك از فرهنگها یك مزیت دارند كه مجموعه آنها ایرانی بودن را شكل می دهند ، به همین دلیل موضوعاتی با عنوان صلح در راس كار هستند و در این همایش نیز به دنبال آنها هستیم.
رییس ایكوم ایران با بیان اینكه بر اساس شاخص های ایكوم نهادی موثر است كه خروجی صلح آمیز داشته باشد، تصریح كرد :آیین ها بر اساس نیاز ها به وجود آمده اند و چگونه كنار هم بودن این آیین ها و مدرا با یكدیگر نمادی از صلح هستند.
وی نوروز را نماد همبستگی دانست و گفت:تمامی ایرانیان از هر قومیتی سفره نوروز مشترك دارند كه نشان از همبستگی و تنوع فرهنگی در ایران دارد.
پرویز فیضی دبیر اجرایی همایش نیز در ادامه این نشست گفت: تا كنون 44مقاله و 20چكیده مقاله به دبیر خانه این همایش رسیده است كه امید می رود این تعداد افزایش یابد.
او با بیان اینكه 33مركز در برگزاری این همایش همكاری دارند گفت : 38سخنرانی در پنل های مختلف در نظر گرفته شده است و تا جایی كه فضای نمایشگاهی اجازه دهد به نمایش آثار در این حوزه خواهیم پرداخت.
در ادامه این نشست نمایندگانی از پژوهشكده های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه عروسك، نشریه هفت گنبد، مركز اكو، فصلنامه گیلگمش، دانشگاه خوارزمی، موسسه تیران، پژوهشگاه علوم انسانی ، خانه اندیشمندان و ... به بیان گوشه ای از فعالیت مراكز، پیشنهادات، نقطه نظرات و موضوعات مورد بحث دراین حوزه پرداختند.
فراهنگ**3377 ** 1418