توسعه مخازن نفتی دریای خزر معطل شركت های خارجی نمی ماند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت نفت خزر گفت: از حضور شركت‎های توانمند خارجی در توسعه صنعت نفت در بخش خزر استقبال می‎كنیم اما معطل آنها نمی‎مانیم.

به گزارش ایرنا از تارنمای شركت نفت خزر، «علی اصولی» در نشست راهبردی این شركت كه امروز (شنبه) با حضور معاون توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران برگزار شد، افزود: در صورت مشاركت با شركت‌های بزرگ خارجی، نتایج بهتری در حوزه نفت و گاز دریای خزر به دست خواهیم آورد اما معطل آنها نمی‎مانیم و با اتكا به توان داخل، فرآیندهای كاری را پیش می‎بریم.
وی افزود: پس از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، نشست‌های مفصلی با شركت‌های متخصص و بزرگ جهان در حوزه آب‌های عمیق در شركت نفت خزر برگزار و تفاهمنامه‎هایی نیز در این زمینه امضا شد اما اگر شركت‌های خارجی پای كار نیایند، ما با اتكا به توان داخل به فعالیت‎های خود ادامه می‎دهیم.
مدیرعامل شركت نفت خزر گفت: در گذشته نگاه مسئولان كشور به دریای خزر بیشتر نگاهی سیاسی و امنیتی بود تا اقتصادی اما امروز با اقدام‌ها و فعالیت‌های اكتشافی كه توسط شركت نفت خزر انجام و منتهی به كشف میدان سردار جنگل شد، نگاه اقتصادی-سیاسی غالب شده است.
به گفته وی، مطالعات درباره پنج منطقه آب‌های عمیق دنیا كه مثلث آمریكای شمالی، خلیج مكزیك و جنوب آفریقا معروف ترین آنهاست، نشان می‌دهد فعالیت‎های اكتشافی در آب‎های عمیق نه تنها كم نشده بلكه افزایش یافته است.
وی یادآوری كرد: پایین آمدن قیمت نفت سبب شد فعالیت در آب‎های عمیق كمی افت كند اما در مجموع فعالیت در این آبها روند صعودی یافته و در بسیاری از موارد، توسعه این میدان ها روندی مطلوب داشته است.
اصولی با بیان اینكه بر اساس مطالعات انجام شده، كشورهای حوزه دریای خزر همواره در حال توسعه فعالیت‌های اكتشافی و تولید نفت و گاز از دریای خزر هستند، افزود: حتی روسیه یكی از بزرگ ترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان به شمار می رود و در حال توسعه فعالیت‌های خود در حوزه دریای خزر است.
مدیرعامل شركت نفت خزر گفت: سرآمد كشورهای پیشتاز در دریای خزر، جمهوری آذربایجان است كه امروز شاهدیم با امضای قراردادهای متعدد با شركت‌های بزرگ خارجی به نتایج بسیار مثبتی دست یافته‎ است. تركمنستان و قزاقستان نیز در حال توسعه فعالیت‎های خود در این منطقه هستند.
وی تصریح كرد: نباید از توسعه صنعت نفت در دریای خزر چشم بپوشیم، زیرا آیندگان بر ما خرده می گیرند كه چرا بهره‌برداری مناسب از منابع خدادادی در این حوزه صورت نگرفته است.
به گزارش ایرنا، به دلیل برخورداری ایران از منابع غنی هیدروكربوری در خلیج فارس، خوزستان و مناطق مركزی در سالیان طولانی اكتشاف و استخراج در دریای خزر مورد توجه قرار نداشته اما در سال های اخیر وزارت نفت توجه ویژه ای به توسعه میادین این منطقه كرده است.
در اردیبهشت سال 1391 حفاری چاه نخست اكتشافی میدان سردار جنگل در دریای خزر پایان یافت و ذخایر نفت در جای آن 2 میلیارد بشكه برآورد شد كه با احتساب ضریب بازیافت 25 درصد، 500 میلیون بشكه آن قابل استحصال است.

اقتصام*2022*1961*