جبران كم آبی در گرو استحصال آب های نامتعارف است

كاشان - ایرنا - پدر علم كویرشناسی ایران، وضعیت آب در كشور را بسیار بحرانی دانست و گفت: برای جبران این كم آبی باید مانند سایر كشورها به دنبال آب های غیرمتعارف از جمله فاضلاب خانگی و پساب صنعتی باشیم.

به گزارش ایرنا، پرویز كردوانی روز شنبه در همایش گرامیداشت 'روز هوای پاك' در كاشان افزود: آب شیرین با گذشت زمان، كمتر و آب شور و فاضلاب زیادتر می شود و به علت زیاده روی در مصرف بی رویه، آب اقیانوس ها نیز در حال شوری و آلودگی است و بر اساس پژوهش ها، بسیاری از آبزیان هم در حال نابودی هستند.
وی با اشاره لزوم توجه به استحصال آب های غیرمتعارف اضافه كرد: حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق كه از دهه40 در ایران آغاز شد، با تلاش برای خودكفایی در محصولات كشاورزی شدت یافت كه در عمل به نابودی منابع آبی كشور منجر شد.
این جغرافی دان، شمار چاه های غیرمجاز در حال حفر كنونی در كشور را بیش از چاه های غیرمجاز در حال انسداد اعلام كرد و افزود: هم اكنون نزدیك به700 هزار حلقه چاه آب در كشور وجود دارد كه باید150 هزار حلقه از آنها بسته و از مدار خارج شود.
كردوانی تاكید كرد: ساخت كارخانه های فولاد و خودروسازی و ایجاد بندر خشك در كویر به توسعه یافتگی منجر نمی شود، بلكه عین عقب ماندگی است زیرا تولید فولاد به آب فراوان نیاز دارد كه در كویر نیست.
وی خاطرنشان كرد: بدتر از همه این است كه استان های كویری كشور از روی چشم و هم چشمی، هنوز هم به دنبال ساخت این نوع كارخانه ها هستند.
وی انتقال آب از دریا برای جبران كم آبی را نیز مفید ندانست و گفت: انتقال آب از دریا به كویر با توجه به طولانی بودن مسیر (نزدیك به900 كیلومتر)، تنها10 درصد آب مورد نیاز را آن هم در دوره بلند 16 ساله انتقال می دهد در حالی كه مردم هم اكنون به آب نیاز دارند.
پدر علم كویرشناسی ایران یادآور شد: در صورت تحقق این طرح نیز دوباره آب در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد كه آن را در لوله تحویل می دهد كه در نهایت هم به ساخت كارخانه، توسعه فضاهای سبز و راه اندازی كارواش ها منجر می شود.
وی در ادامه با نادرست خواندن طرح باروری ابرها نیز گفت: كسانی كه این طرح را اختراع كردند، خودشان اجرا نمی كنند و می گویند صرفه اقتصادی ندارد، چنان كه مركز باروری ابرها در یزد، مشكل كم آبی این شهر را حل نكرده است.
كردوانی، كشت هندوانه را به عنوان بهترین و مغذی ترین میوه، مقرون به صرفه تر از محصولاتی مانند گردو دانست و گفت: این محصول برای بزرگ شدن، آب چندانی مصرف نمی كند، زیرا تعرق ندارد و آب اضافی خود را به بوته های مجاور می دهد در حالی كه درخت گردو برای ادامه حیات خود و به بار نشستن، آب فراوانی نیاز دارد.
وی همچنین كاشت چمن را خیانت به محیط زیست توصیف كرد و با تاكید بر حذف آن از فضای سبز یادآور شد: چمن سرطان زاست، در زمستان سرد و در تابستان گرم می شود و به گرم شدن محیط زیست هم كمك می كند.

** موج صنعت موجب آلودگی محیط زیست شد ***
فرماندار ویژه كاشان نیز در این همایش، آلودگی محیط زیست را ناشی از عامل انسانی بیان كرد و گفت: از سده 18 كه موج صنعتی در اروپا آغاز شد و به سایر كشورها از جمله ایران آمد، آلودگی محیط زیست نیز شروع شد.
علی اكبر مرتضایی افزود: كمتر روزی را در تاریخ جهان سراغ داریم كه در آن جنگ رخ نداده است اما سازمان هوا و فضای آمریكا(ناسا) با توجه به بررسی جو كره زمین، سال ها پیش اعلام كرد كه در برخی كشورها، دیگر نیازی به جنگ نیست؛ زیرا خشكسالی مشكلاتی را به وجود خواهد آورد كه سرنوشت و آینده بشر به آن بستگی دارد.
وی برگشت به گذشته را كوتاه ترین راه برای جبران آلودگی محیط زیست دانست و گفت: استفاده از هوا، تغذیه مناسب و سالم، دوری از اضطراب و استراحت، بهترین راه برای ادامه زندگی است.
فرماندار ویژه كاشان یادآور شد: از زمانی كه روستاییان با رها كردن فضای سبز و تغذیه مناسب خود، مهاجرت كرده و به بلند مرتبه سازی در شهرها پرداختند، شرایط ناگواری كه هم اكنون گرفتارش هستیم، فراهم شد.
به گزارش ایرنا، برآیندها نشان می دهد كه سفره های آب زیرزمینی كشور سالانه بین 7 تا 8 میلیارد مترمكعب بیلان منفی دارند.
میزان منابع آب تجدیدپذیر كل ایران130 میلیارد مترمكعب است كه از این میزان نزدیك به 83 میلیارد مترمكعب(93 درصد) به بخش كشاورزی، 5.5 میلیارد مترمكعب(6 درصد) به بخش خانگی و سایر آن به بخش صنعت و نیازهای متفرقه دیگر اختصاص دارد.
ایران دارای رتبه چهارم در بین 45 كشوری است كه در معرض خشكسالی شدید قرار دارند.
در بازه 120 ماه گذشته منتهی به تیر امسال، 97 درصد از مساحت كشورمان به خشكسالی انباشته و بلندمدت دچار شده است.
به گفته كارشناسان، در واقع میزان آب تجدیدپذیر ایران 88 میلیارد مترمكعب و میزان مصرف 97 میلیارد مترمكعب است كه این زنگ خطری برای منابع آبی كشور محسوب می شود.
بر اساس گزارش موسسه بین المللی مدیریت آب(IWMI)، ایران برای حفظ شرایط كنونی خود باید تا سال 2025 معادل 112 درصد به منابع آبی قابل استحصال خود بیفزاید.
همایش روز هوای پاك با همكاری سازمان پارك ها و فضای سبز شهرداری و تشكیل غیردولتی جمعیت كویر سبز در فرهنگسرای مهر شهر كاشان برگزار شد.
6027/6136/8123