روزنامه نگار لبنانی: اجلاس سران اعراب را بیشتر به قعر می برد

تهران - ایرنا - روزنامه نگار لبنانی با اشاره به تلاش مسئولان آمریكایی برای تامین منافع رژیم صهیونیستی و دنباله روی اعراب از این مقاصد نوشت: تاكنون اجلاس های سران عرب آنها را بیشتر به قعر برده و سرپوشی بر شكست آنها و مقدمه ای برای امتیازدهی های بعدی بوده است.

«طلال سلمان» در این مطلب كه روز شنبه در روزنامه فرامنطقه ای «رأی الیوم» منتشر كرد، افزود: مدتها بود كه منطقه عربی شاهد سفر این تعداد از نمایندگان كشورهای خارجی در رأس آنها نمایندگان آمریكا از جمله وزیر خارجه، مسئولان عالی رتبه و مقامات امنیتی - اطلاعاتی نبوده است.
سلمان اضافه كرد كه گویا دستگاه اطلاعاتی آمریكا شامل مسئولان عادی و نظامی آن احساس می كنند كه منطقه در انتظار حوادث مهمی است، در حالی كه برخی از آنها ساختگی و برخی قابل پیش بینی و طبیعی است.
وی یاد آور شد كه نماینده آمریكا كه اخیرا وارد لبنان شد؛ یعنی «دیوید هیل» معاون وزیر خارجه و سفیر سابق واشنگتن در بیروت بود كه بسیار نسبت به لبنان و مردم آن بخصوص سیاسیون آن شناخت دارد. او سفر خود را بسیار متضاد با اصول پروتكلی آغاز كرد و پیش از دیدار با مقام های رسمی لبنان همانند رئیس جمهوری، رئیس پارلمان و نخست وزیر و وزیر خارجه به دیدار «ولید جنبلاط» (رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان) رفت، پیش از اینكه با رفقای قدیمی خود در میان سیاسیون این كشور دیدار كند.
«مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا نیز پس از رسوایی ورود محرمانه «دونالد ترامپ» به یكی از پایگاه های نظامی این كشور در عراق كه در جریان آن تلاش كرد تا با نخست وزیر عراق تماس برقرار كند، اما پاسخ منفی گرفت، به بغداد سفر كرد.
وزیر خارجه آمریكا از ریاض نیز دیدار داشت كه در فرودگاه مورد استقبال «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی به جای وزیر خارجه جدید این كشور قرار گرفت، این دیدار در میان طوفانی كه رئیس جمهوری آمریكا ضد ریاض به بهانه اینكه این كشور ثروتمندتر از آن است كه باید باشد، بنابراین باید بهای حمایت های آمریكا را بپردازد، صورت گرفت.
سفر «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریكا نیز كه در میان استعفاهای گسترده مسئولان كاخ سفید ، وزارت خارجه و پنتاگون در اعتراض به تصمیم های بدون برنامه و شتابزده و غیر مسئولانه ترامپ بدون مشورت با كارشناسان، صورت گرفت، در تل آویو مورد استقبال گرم قرار گرفت تا جایی كه نزدیك بود «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل او را در آغوش بگیرد و به دیدار از «دیوار ندبه» برای تاكید او بر دوستی مطلق با این رژیم ببرد.
همچنین نمایندگانی از آمریكا از آنكارا، دوحه و مسقط سفر كردند و دیدارها از كویت و امارات به موعد دیگری موكول شده است.
این روزنامه نگار لبنانی این پرسش را مطرح می كند كه پشت پرده این دیدارهای آمریكایی ها از پایتخت های عربی به صورت برنامه ریزی شده یا بی برنامه، چیست.
وی نوشت: دیدارهای هیل در بیروت با وجود اینكه سال های طولانی در لبنان سفیر بود، محدود به دیدار با سه مسئول یكی 'گماشته' خود (سفیر عربستان در بیروت)، دیگری بركنار شده كه فعلا اجرایی نشده و مكلف به تشكیل دولت است (سعد الحریری) و نیز وزیر خارجه لبنان بود.
او همچنین با تعدادی از سیاسیون و نخبگان لبنانی در مراسم شامی كه «زغر تاوی» نماینده مجلس لبنان ترتیب داده بود، دیدار داشت و در آن هیل نسبت به تحولات مرزهای جنوبی لبنان ابراز نگرانی كرد، در حالی كه دشمن اسرائیلی ادعا كرده بود كه در مرزهای جنوبی این كشور با سرزمین های اشغالی تونل های حفر شده توسط مقاومت لبنان را كشف كرده است.
سلمان به تمسخر نوشت: این چنین ظاهراً دایره آمریكایی - اسرائیلی درباره خطرات حضور نظامی ایران در منطقه و تأثیرات سلبی آن بر عملیات صلح (اسرائیلی-فلسطینی) تكمیل شد.
این روزنامه نگار در ادامه با انتقاد از آنچه آمریكا تحت عنوان صلح میان فلسطین و اسرائیل در منطقه دنبال می كند و دنباله روی اعراب از خواست واشنگتن افزود: عملیات صلح از زمان دیدار شوم «انور سادات» رئیس جمهوری سابق مصر از سرزمین های اشغالی بلافاصه پس از جنگ اكتبر (جنگ رمضان و جنگ شش ‌روزه 1967) آغاز شد. او خود را منادی صلح دانست، درحالی كه بر روی پیكر شهدای عرب ایستاده بود، این روند به توافق خفت بار «كمپ دیوید» ختم شد و به دنبال خود شكاف در همبستگی اعراب و افتتاح سفارتخانه ها در سرزمین های اشغالی و امضای توافق های تجاری و گردشگری با این رژیم را بهمراه داشت.
امروز نیز علنا نتانیاهو و برخی سران عرب از بیهودگی تداوم جنگ با دشمن اسرائیلی و ضرورت تمركز بر سیاست هایی در راستای صلح و نه دشمنی با این رژیم سخن می رانند.
سلمان افزود: آیا بین دیدارهای دیپلماتیك گسترده مسئولان آمریكایی از منطقه و تحركات دیپلماتیك اسرائیل به سركردگی نتانیاهو ارتباط وجود ندارد.
آیا ارتباطی میان همه این تحولات و اذعان «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر به همكاری امنیتی با اسرائیل در آنچه مبارزه با تروریسم خواند، نیست و همه اینها در راستای عملیات صلح ترتیب داده شده آمریكا نیست.
وی پاسخ داد كه تمام این سعی ها برای این است تا فاصله و اختلاف بین سیاست های آمریكا و مطامع اسرائیل در كشورهای عربی در رابطه با فلسطین از میان برود. امروز نمی توان میان اقدامات حقیقی آمریكا و آنچه دست پخت تل آویو است و با شراكت برخی سران عرب كه دنباله رو، وابسته و عاجز هستند، صورت می گیرد، تفكیك قائل شد.
وی در انتقاد اضافه كرد: این گروه شكست خورده هرگونه تصمیم گیری آزادانه و مستقل عربی را ساقط و معدوم می كنند و امور خود را به آمریكا و اسرائیل دشمن امت عرب، سپرده اند.
این روزنامه نگار لبنانی نوشت: همه اجلاس های سران عرب و هرگونه ائتلافی كه تشكیل می شود و تلاش هایی كه برای صدور بیانیه ها و تصمیم گیری ها كه هیچ گاه اجرایی نمی شود، صورت می گیرد، بی مضمون یا ناقص بوده و در واقع فریبی برای ملت عربی است كه هیچ توجهی به برگزاری نشست های سران نداشته، بلكه از نتایج آنها برای كشورهایشان، فرزندان و نسل جدید عربی بیم دارند.
سلمان افزود: هر اجلاسی، اعراب را به قعر می برد و سرپوشی برای شكست هایشان و امتیازدهی های آنها و مقدمه ای برای شكست های بعدی و امتیازدهی های دوباره است.
وی بیان كرد كه عرب ها به اجلاس های كشورهای دیگر در اروپا، آمریكا و آسیا نگاه می كنند و حسرت می خورند كه آنها نشست هایی برای كار و عمل واقعی است و نه برای تبادل بوسه و یا سرزنش و حمله با دمپایی و صندل به یكدیگر.
سلمان نوشت: امیدواریم كه در نشست اقتصادی اتحادیه عرب در بیروت در روز یكشنبه و نشست سیاسی اتحادیه عرب در تونس پس از صد روز، شاهد پیروزی اسرائیل و امتیازدهی و عقب نشینی های دوباره اعراب نباشیم. دوره خوشبینی ها تمام شده و هر خیری نیز با از دست رفتن فلسطین و گمراهی اعراب از مسیر خود، نابود شده است.
خاورم**9366**1651