سرطان حاصل تخریب محیط زیست است

كرج - ایرنا - معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز معتقد است كه تخریب و لگدمالی محیط زیست به امید ایجاد اشتغال ، امروزه منجر به بروز بیماری های فراوانی از جمله سرطان شده است.

به گزارش ایرنا، مهدی جوهری روز شنبه در دومین همایش مدیریت سبز كه به مناسبت روز ملی هوای پاك در باشگاه میلاد كرج برگزار شد، افزود: مساله محیط زیست یك بحث استانی نیست بلكه یك موضوع ملی و جهانی است.
وی اظهار داشت: از قرن 20 كه آهنگ ماشینی شدن زندگی بشری به صدا درآمد ، مساله توجه به محیط زیست كنار گذاشته شد امام با به طرح حقوق محیط زیست در مسایل صنعتی كه همان پیوست مسایل زیست محیطی است، این موضوع كمی جبران شد.
وی ادامه داد: امروز كشورهای در حال توسعه درگیر مسایل زیست محیطی زیادی شدند به طوریكه تنها به دنبال توسعه نامتوازن بوده و آب و هوا را رها كردند.
جوهری گفت: شهرك های صنعتی را ایجاد می كنیم به امید اشتغال ولی غافل از اینكه جمعیتی انبوه را بیمار و سرطانی می كنیم.
وی افزود: توسعه نامتوازن همان است كه كارخانه می زنیم بعد پساب آن را در زمین كشاورزی رها می كنیم سپس می گوییم تصفیه خانه بگذارند؛ توسعه نامتوازن یعنی نادیده گرفتن موضوع پیشگیری از آلودگی هوا است.

***نفس های البرز هم به شماره افتاد
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز اضافه كرد: البرز سه درصد خاك و پنج درصد جمعیت كشور را دارد و در حالیكه كه كرج تنفس گاه تهران بوده اما اكنون خودش نمی تواند به خوبی تنفس كند.
وی تاكید كرد كه این تنفس گاه را با شهرك های صنعتی و نیروگاه ها به خطر انداختیم.
وی با اشاره به شعار امسال هفته هوای پاك كه « هوای پاك، مسئولان و مردم » می باشد، گفت: باید یك كاری كنیم كه این شعار محقق شود و برای رسیدن به این هدف ابتدا باید مسئولان پای كار بیایند و مسایل زیست محیطی همچون استفاده نكردن از خودروی شخصی را رعایت كنند بعد از مردم انتظار داشته باشیم.
وی افزود: در برنامه پنج ساله ششم توسعه نیز به مسایل محیط زیست اشاره شده ولی در بند غ ماده 38 یك مشكلی دارد كه هر كارخانه ای و هر صنعتگری بخواهد كاری انجام دهد باید از محیط زیست استعلام بگیرد و باید این سازمان نیز ظرف مدت 2 ماه پاسخ دهد و اگر نداد كارخانه كارش را شروع كند.
جوهری ادامه داد: انباشت قوانین داریم ولی اراده ها ضعیف است كه اراده های مسئولین باید پای كار بیاید و مسئولین ریل گذاری كنند و دستگاه ها و مردم مطابق با آن حركت كنند.
وی اظهار داشت: باید به مسایل زیست محیطی اعتقاد داشته باشیم و شعار ندهیم و در استان باید زیرساخت ها همچون ناوگان عمومی قوی تامین شود تا از وسیله شخصی استفاده نكنند.
وی گفت: در قانون قضا آمده كه تهدید بهداشت عمومی جرم است به این دلیل باید معاینه فنی را جدی بگیریم و آن را به صوری انجام ندهیم.
جوهری اضافه كرد: در بحث توسعه فضای سبز برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز می توانیم از ظرفیت محكومین رای باز در حوزه كاشت نهال استفاده كنیم.
وی تاكید كرد كه باید برای كاهش آلودگی هوا به باور برسیم و تا مردم به این باور نرسند كه هوای آلوده سم است و موجب بیماری های زیادی می شود نمی توانیم كاری از پیش ببریم.

***انسانها ششمین عامل انقراض كره زمین
عضو شورای اسلامی شهر كرج نیز در این همایش گفت: زمین عمری نزدیك به چهار هزار میلیون و 700 سال دارد كه یك هزار میلیون و 500 سال زمان برد تا مقدمات حیات بر روی زمین شكل بگیرد.
محمد نبیونی افزود: از حدود 3 هزار میلیون سال پیش تاكنون كه حیات بر روی زمین شكل گرفته فقط حدود 700 میلیون سال آن است كه موجودات زنده تحت عنوان مهره داران بر روی آن زندگی می كنند.
وی اظهار داشت: در این مدت 700 میلیون ساله تا به امروز پنج انقراض بزرگ بر روی زمین اتفاق افتاده و اكنون در دوره انقراض ششم قرار گرفته ایم و به تعبیر دانشمندان انقراضی است كه عامل و منشاء اصلی آن انسان ها هستند.
نبیونی گفت: این انسان هوشمند امروزی قدمتی كمتر از 130 هزار سال بر روی زمین دارد كه در دوره زندگی مهره داران فقط مدت زمان كمی را در این دوره زندگی كرده است.
وی افزود: در این مدت انسان شروع به دخالت بر روی زمین كرده است به طوریكه شرایط زندگی برای انسان هم به خطر افتاده است.
وی اظهار داشت: اكنون انسان به فكر افتاده دوره بسیار كوتاه زندگی اش بر روی كره زمین را مورد ارزیابی قرار دهد كه جای شكرش باقی است كه آنچه كه بر زمین وارد كرده است را بیش از این به مخاطره نیاندازد و دچار مشكل نكند و مشكلات حیات بر روی زمین را افزایش ندهد.
عضو شورای اسلامی شهر كرج گفت: اگر انسان اقدامی انجام دهد كه بر روی حیات موجودات تاثیر بگذارد اثرات سوء آن به خود انسان برمی گردد.
وی افزود: به طوریكه هوایی كه تنفس می كنیم فقط متعلق به انسان ها نیست بلكه متعلق به تمام موجودات زنده بر روی زمین است و اثرات مخرب بر روی سلامت هوا تاثیر سوء آن به انسان برمی گردد.
در ادامه برگزاری این همایش ، كارگروه كاهش آلودگی هوای كلانشهر كرج و كمیته مبارزه با گرد و غبار در سالن كنفرانس میلاد كرج برگزار شد.
6156/6993