۲۹ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۳
کد خبر: 83175881
۰ نفر
موزه عراق... تاریخی كهن، حضوری غم انگیز

تهران- ایرنا- «لمی یاس الدوری» مدیر كل اداره موزه های عراق با اشاره به وجود 10 هزار اثر باستانی متعلق به دوران های مختلف تاریخی از عصر حجر تا پایان تمدن اسلامی در موزه ملی عراق، نسبت به آثار باستانی به غارت رفته این كشور اظهار تاسف كرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شبكه خبری الجزیره، «لمی یاس الدوری» تصریح كرد: همزمان با حمله آمریكا به عراق در سال 2003 موزه ملی این كشور مانند دیگر نهادهای دولتی آسیب زیادی دید به طوری كه 15 هزار قطعه اثر باستانی از آن ربوده شد كه تاكنون فقط 4300 قطعه از آنها به موزه بازگشته و مسئولان در پی بازگردان بقیه آثار سرقت شده هستند.
وی افزود: وزارت فرهنگ عراق با همكاری دیگر نهادهای دولتی تاكنون اقدامات گسترده ای برای بازگرداندن آثار باستانی به غارت رفته عراق از زمان اشغال این كشور توسط آمریكا و حمله داعش انجام داده است.
الدوری با اشاره به وجود چندین هزار اثر باستانی در انبارهای موزه ملی عراق واقع در منطقه العلاوی بغداد، گفت: این موزه با 25 سالن آثار باستانی تمدن ها و دوره های تاریخی كه عراق شاهد آن بوده از جمله آثار ما قبل تاریخ با قدمتی بیش از 65 هزار سال قبل از میلاد را به نمایش گذاشته است اما با این وجود و با توجه به حجم بالای آثار باستانی عراق، موزه كنونی از گنجایش مناسبی برخوردار نیست.
وی راه حل این مشكل را تخصیص زمین بزرگی در فرودگاه المثنی در بغداد با مساحتی افزون بر 50 دونم (هر دونم 1000 مترمربع است) برای ساخت موزه جدید دانست و گفت: تاكنون محدودیت های مالی، مانع اجرای این طرح شده اما همچنان امید می رود این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.
موزه ملی عراق با تشكیل دولت این كشور در زمان سلطه انگلیس در سال 1923 احداث شد و «دونت بیل» مشاور حاكم انگلیسی عراق كه خود ایده تاسیس موزه را مطرح كرده بود مدیریت آن را به عهده گرفت.
اما به دلیل كوچكی ساختمان موزه و افزایش آثار باستانی كشف شده، این آثار در سال 1927 به ساختمان بزرگتری انتقال یافت و با تداوم عملیات اكتشافی باستان شناسان، نیاز به تاسیس موزه ای بر اساس استانداردهای جهانی شدت گرفت و در سال 2017 موزه جدید افتتاح شد.
«عامر عبدالرزاق» باستان شناس با اظهارتاسف نسبت به وضعیت آثار غارت شده عراق گفت: از مشاهده آثار باستانی به غارت رفته عراق در موزه های دیگر كشورها در حالی كه از سرنوشت دیگر آثار خود نیز بی خبر هستیم بسیار متاثر می شوم.
وی افزود: بازدیدكنندگان از موزه عراق با سفر به گذشته های دور كه از انسان های ماقبل تاریخ و وسایل آنها شروع می شود و از تمدن سومری ها و اسطوره های آن و تمدن بابل، آشور و اكدی ها عبور كرده، وارد مراحل مختلف تمدن اسلامی می شوند با شیوه های زندگی در هر دوره زمانی از تاریخ آشنا می شوند.
«احمد ناصر» یكی از بازدیدكنندگان موزه می گوید: یادم نیست چند بار از موزه عراق دیدن كرده ام اما هر بار كه به این موزه می آیم با تامل در مراحل تاریخی زندگی بشر با مطلب جدیدتری آشنا می شوم.
«انوار كامل» یكی دیگر از بازدیدكنندگان از موزه عراق با اشاره به جنبه آموزشی این موزه گفت: با بازدید از این موزه، گویی با «اینانا» الهه اسطوره ای سومری ها درباره زندگی و سرزمین غنی عراق و حوادث آن زمان سخن می گویی و به اطلاعات جدیدی دست می یابیم.
فراهنگ** 1453** 1055