اولین همایش رسمی بدلكاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

تهران- ایرنا- اولین همایش رسمی بدلكاران ایران جمعه (28دی) در حالی برگزار شد كه امسال هم از تقدیر بدلكاران در جشنواره فیلم فجر و جشنواره تلویزیونی جام جم خبری نبود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، اولین همایش رسمی بدلكاران سینما و‌ تلویزیون با نام «آدرنالین در زندگی» با مدیریت ارشا اقدسی (بنیان گذار گروه بدلكاران 13) با حضور رامبد جوان، همایون اسعدیان، علی رام نورایی، احسان روزبهانی، مهدی صفایی، بیتا منصوری، حسن مصطفوی ، علیرضا فتحی، كامران رسول زاده در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

** همایشی از جنس آدرنالین
این مراسم با اجرای «مجید پركار» آغاز شد، ارشا اقدسی در ابتدای این مراسم با سری آتش گرفته به روی‌ سن آمد و گفت: امشب شب مهمی برای من است. من سالها است كه یك هدف دارم، هدفی بسیار بزرگ. یك روز به زنده یاد «پیمان ابدی» قولی دادم و تا امروز پای آن قول و قرار ایستادم. از همه شما می‌خواهم كه در این راه به من كمك كنید. این اولین باری است كه چنین همایشی در ایران برگزار می‌شود. امیدوارم امشب را دست به دست هم برای سینمای كشورمان تاریخ ساز كنیم، دیگر نباید منتظر ماند باید عمل كرد.
در ادامه این مراسم قسمت هایی از فیلم جیمز‌باند پخش شد كه در آن از صحنه‌های بدلكاری استفاده نشده بود و سپس فیلم با صحنه‌های بدلكاری شده پخش شد تا حضار تفاوت بین سكانس‌ها را دیده و بیشتر با كار بدلكاران آشنا شوند.
در قسمتی از این همایش ویدیو‌یی‌هایی از بدلكاران شناخته شده سراسر جهان نمایش داده شد؛ در این ویدیو‌ها بدلكاران آمریكایی، روسی، اسپانیا، كانادایی نظرشان را درباره پیشرفت بدلكاری در ایران گفتند و به نقد مثبت بدلكاران در ایران پرداختند.

** رامبد جوان: باید بدلكاری را جدی بگیریم
رامبد جوان با حضور روی سن درباره بدلكاری در ایران صحبت كرد و گفت: با اجازه بزرگانی كه در این همایش حضور دارند باید بگویم كه من عاشق خلق صحنه‌های اكشن در سینما و تلویزیون هستم.
وی با اشاره به آشنایی‌اش با ارشا اقدسی از سال85، گفت: آن روزها او می‌خواست كاری نو و جدید را در یك تیم مستقل خلق كند و من هم همیشه دوست داشتم در كارهایی كه می‌سازم صحنه های پر هیجان و بكری وجود داشته باشد.
او ادامه داد: بدلكاران همیشه سعی كردند به ما در پشت صحنه پروژه ها كمك كنند تا صحنه های تلویزیونی و سینمایی را پر هیجان تر و حرفه ای تر خلق كنیم. به تازگی قانون مورفی را با اقدسی كار كردم و بعد از آن با خودم گفتم چرا ما نمی توانیم كارهای اكشن خوب بسازیم.

اقدسی رو‌ به جوان پرسید چرا بدلكاری در عالم سینما و تلویزیون ایران با داشتن نیروی حرفه ای، پیشرفت حرفه ای ندارد و جوان با اشاره به اینكه بدلكاری حرفه ای به سرمایه خوب هم نیاز دارد، پاسخ داد: همایون اسعدیان باید به عنوان بزرگ تر ما پاسخ این سوال را بدهد و ما را در حل این مساله راهنمایی كند اما من فكر می كنم كه همه ما باید خود را مسئول بدانیم و بدلكاری را جدی بگیریم.

** اولین بدلكار معلول
در این همایش از اولین بدلكار معلول ایران نیز دعوت شد تا‌ به روی سن بیاید، « سعید ضروری» كه بیش از هشت سال است در ورزش های اكستریم فعالیت دارد، گفت: خیلی ها فكر می كردند من حتی نمی توانم از عرض خیابان رد شوم اما هر كاری اقدسی به عنوان بدلكار انجام داده است من بیشتر از آن را انجام دادم.
در این‌ همایش رامبد جوان لوح تقدیر ضروری را اهدا كرد كه در آن عنوان شده بود كه وی قرار است به زودی از برج میلاد بپرد.

** تقدیر از بدلكاران
در این مراسم برای اولین بار در ایران از یك پیشكسوت عرصه بدلكاری تقدیر شد. علیرضا فتحی بدلكار پیشكسوت سینما و تلویزیون بعد از دریافت تندیس از دست همایون اسعدیان، گفت: زمانی كه طراحی صحنه مختار نامه را انجام می دادم با مرحوم ابدی و‌ اقدسی آشنا شدم و از آن روز به بعد همیشه كارهای این جوان بدلكار را دنبال می كردم و خوشحالم كه امشب در این جمع حضور دارم. امیدوارم یك روز مسئولان ارزش واقعی بدلكاری در ایران را درك كنند.
«مهنوش مرادی» اولین زن بدلكاری بود كه در این همایش از دست همایون اسعدیان تندیس بهترین بدلكار زن سینما و تلویزیون ایران را دریافت كرد.
«امیر میراخوری» نیز اولین مرد بدلكار سینما و تلویزیون ایران بود كه به همراه «محسن خداپرست» دومین بدلكار مرد ایرانی، تندیس بهترین بدلكاران مرد ایران را دریافت كرد.

** بدلكار شهید
در قسمتی دیگر از این مراسم از ‌آتش‌نشان جوانی كه در حادثه پلاسكو به شهادت رسید، یاد شد.
اقدسی با اشاره به اینكه این روزها سالگرد شهادت این آتش‌نشان بدلكار است گفت: زنده یاد فریدون علی تبار عضو گروه بدلكاران 13 بود كه در پلاسكو شهید شد.
او‌درحالی از هم گروهی خود سخن گفت كه مقابل ده‌ها دوربین و تماشاگران اشك می ریخت.

** جای خالی وزرات ورزش در حمایت از بدلكاران
مهدی صفایی (قهرمان كیك بوكس ایران) نیز در این همایش گفت: من واقعا تاسف می خورم، این مراسم را باید وزارت ورزش برگزار می كرد و از صنف بدلكاران تقدیر می كرد؛ چرا نباید بدلكاران ما جایگاه خود را در كشورمان داشته باشند و حمایت شوند.
احسان روزبهانی قهرمان بوكس نیز با اشاره به ضرورت حمایت از بدلكاران در ایران، اظهار داشت: من می دانم كه چقدر باید سخت كار كرد تا بدلكار شد ای كاش همه دست به دست هم بدهیم تا بدلكاران در سینما و تلویزیون به جایگاه خود برسند.
علی‌ رام نورایی نیز با اشاره به اینكه می داند سالهاست بدلكاران در پشت صحنه زحمت می كشند اما دیده نمی شوند، گفت: من می دانم كه بدلكاران چقدر سخت تلاش می كنند و به شدت از این گروه حمایت می كنم و اعتقاد دارم كه اگر آنها نباشند صحنه های فیلم ها و سریال ها هیجان انگیز نمی شود.
او در ادامه گفت: من را به اشتباه بدلكار می خوانند اما من بازیگری هستم كه با اجازه بدلكاران در برخی از صحنه ها خودم حركات بدلكاری را اجرا می كنم.
در ادامه مراسم، امیر علی نبویان، شهرام حقیقت دوست، محمد رضا علیمردانی، كامبیز دیر باز نیز از جمله هنرمندانی بودند كه با ارسال یك كلیپ در این همایش حضور داشتند، آنها در این ویدیوهایشان از همت و زحماتی گفتند كه بدلكاران در پشت صحنه پروژه های سینمایی و تلویزیونی می كشند.

** پیمان ابدی هنوز زنده است
در پایان مراسم اولین همایش رسمی بدلكاران ایران از زنده یاد پیمان ابدی یاد شد و حاضران به احترام این بدلكارحرفه ای از جای خود برخواسته و این بدلكار از دست رفته را تشویق كردند.
زنده یاد ابدی قهرمان شیرجه جهان و بدلكار پروژه های بین المللی مانند «هشدار برای كبری 11» بود كه سالها پیش از آلمان به ایران آمد تا بدلكاری در سینمای ایران را حرفه‌ای‌تر به پیش برد اما در سر صحنه پروژه «چشمان نا محسوس» در محدوده كن تهران در تصادف با مینی بوس جان خود را از دست داد.

** 17 اردیبهشت 98 اولین جشنواره بدلكاری برگزار می‌شود
ارشا اقدسی همچنین در پایان این همایش عنوان كرد كه در حال حاضر در آمریكا، روسیه و ژاپن مسابقات حرفه ای بدلكاران برگزار می شود و به برگزیده های این رشته جوایزی تعلق می گیرد. او‌همچنین در ادامه گفت: امیدوارم ایران چهارمین كشوری‌ باشد كه در جشنواره‌هایی رسمی از بدلكاران منتخب تقدیر می كند.
وی تاكید كرد: ما بدلكاران نباید دست روی دست بگذاریم خودمان باید قدمی در این راستا برداریم. 17 اردیبهشت سال 98، اولین جشنواره بدلكاران ایران به صورت رسمی برگزار خواهدشد و بدلكاران ایرانی در این جشنواره به صورت كاملا حرفه ای با هم رقابت خواهند داشت. اولین همایش بدلكاران ایرانی با اجرای حركات آكروباتیك یك قهرمان بین المللی رشته موتور‌سواری به نام « داریوش قربانی» در سالن و‌ میان حضار به اتمام رسید.
فراهنگ**9210** 9053

سرخط اخبار فرهنگ