۲۹ دی ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۱
کد خبر: 83175595
۰ نفر
آپارتايد آمريكايي

تهران- ايرنا- آقاي عبدالرضا مصري نماينده مجلس شوراي اسلامي در واكنش به دستگيري خبرنگار شبكه«پرس‌تي‌وي» توسط كشور آمريكا گفت: موضوع مشخص اين است كه دستگيري خانم هاشمي نشانه‌اي از سرگشتگي آمريكايي‌هاست و نشان مي‌دهد كه آن‌ها هيچ عاملي براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران ندارند.

بازداشت بدون تفهيم اتهام! اين اتفاقي بود كه هفته گذشته براي خانم مرضيه هاشمي، مجري آمريكايي‌الاصل شبكه «پرس تي‌وي» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود كه روابط عمومي شبكه «پرس تي‌وي» به نقل از خانواده خانم هاشمي، با انتشار اطلاعيه‌اي از بازداشت ملاني فرانكلين، مجري اين شبكه كه پس از گرويدن به دين اسلام نام مرضيه هاشمي را براي خود برگزيده، خبر داد.

خانم هاشمي كه براي ديدار با برادر بيمار و فرزندان و بستگان خود به آمريكا سفر كرده بود، روز يكشنبه هفته گذشته در فرودگاه بين‌المللي «‌لامبرت-ست لوي» بازداشت و سپس توسط مأموران «اف.بي.آي» به مركز بازجويي منتقل شد. خانم هاشمي در گفت‌وگويي كوتاه با اعضاي خانواده خود از بدرفتاري مأموران در بازداشتگاه خبر داده است. وي گفته كه مأموران آمريكايي به وي اهانت كرده و به اجبار حجاب را از سرش برداشته، دست و پاهاي او را با زنجير بسته و با وي همانند يك مجرم رفتار كرده‌اند.

آقاي محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در واكنش به دستگيري مرضيه هاشمي تأكيد كرد: اقدام آمريكا در دستگيري مرضيه هاشمي يك اقدام سياسي، غيرقابل قبول و زير پا گذاشتن آزادي بيان است از همين رو آمريكايي‌ها بدون فوت وقت اين بازي سياسي را تمام كنند. آقاي بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه نيز در محكوميت بازداشت خانم هاشمي افزود: بازداشت يك شهروند مسلمان آمريكايي بدون مقدمه و با رفتارهاي تحقيرآميز و غيرانساني مأموران دولت آمريكا در اذيت و آزار اين بانو، نمونه بارز رفتارهايي است كه يك رژيم آپارتايد با شهروندان غيرسفيدپوست خود انجام مي‌دهد و جمهوري اسلامي ايران خواهان برخورداري خانم هاشمي از كليه حقوق اوليه و انساني و آزادي فوري و بدون قيد و شرط ايشان از بازداشت غيرقانوني است.

سخنگوي وزارت امور خارجه با ابراز تأسف عميق از برخوردهاي غيرانساني مأموران آمريكايي با خبرنگار «پرس‌تي‌وي» خاطرنشان كرد: خانم هاشمي خبرنگار «پرس‌تي‌وي» براي ديدار خانواده‌اش به آمريكا رفته و در آنجا بازداشت شده و متأسفانه وي تا دو روز امكان هيچ ارتباطي با بيرون از بازداشتگاه نداشته و رفتار مأموران دولت آمريكا با اين شهروند مسلمان آمريكايي، نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندي وي و همچنين منافي حقوق اساسي يك زن مسلمان است و نشان مي‌دهد كه دولت آمريكا عملاً به هيچ يك از اصولي كه آن را دستاويز حمله به منتقدانش قرار مي‌دهد، پايبند نيست و به كشوري خطرناك براي خبرنگاران تبديل شده است.

دستگيري مرضيه هاشمي را شايد بتوان در راستاي افزايش فشار دولت آمريكا عليه جمهوري اسلامي جهت اخذ امتيازات بيشتر سياسي از ايران در فضاي بين‌الملل تعبير و تفسير كرد. «آليسون وير» مدير يك سايت در آمريكا به نقل از يك مقام دولت اين كشور نوشته كه ايالات متحده، مرضيه هاشمي را به‌عنوان برگ چانه‌زني عليه ايران دستگير كرده است. اين مقام آمريكايي كه خواسته نامش فاش نشود، گفته در حالي كه ممكن است اتهامات مطرح‌شده عليه خانم هاشمي «تباني براي لطمه زدن به آمريكا» يا موارد مشابه مطرح شود، دليل اصلي دستگيري او اعمال فشار بر دولت ايران براي آزاد كردن اتباع آمريكايي بازداشت‌شده در ايران است.

بنابر گزارش‌هاي منتشر شده در رسانه‌ها، كارمندان «اف‌بي‌آي» نسبت به مرضيه هاشمي نه به‌عنوان يك شاهد بلكه يك جنايتكار برخورد مي‌كنند؛ به او دستبند زدند و او را مجبور كردند حجابش را بردارد و لباس زندان را به او دادند.

اما رسانه‌هاي اصلي آمريكا كه هميشه اخبار جزئي‌ترين نقض حقوق و آزادي در ايران را گزارش مي‌دهند، معلوم نيست چرا سكوت اختيار كرده‌اند و حتي كوچك‌ترين خبري در رابطه با آنچه در خصوص شهروند خودشان رخ مي‌دهد منتشر نكردند. بازداشت خبرنگار تا چه حد مشروع است؟

**پشت پرده سكوت «اف‌بي‌آي» در‌باره دليل بازداشت هاشمي چه چيزي پنهان است؟
در ادامه گفت‌و‌گويي داشتيم با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و راه‌هاي حمايت از اين خبرنگار انقلابي و پيگيري وضعيت او در آمريكا را جويا شديم.

**مصري: بايد از قدرت ديپلماسي رسانه‌اي براي آزادي خبرنگار ايراني- آمريكايي استفاده كنيم
آقاي عبدالرضا مصري، نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» در واكنش به دستگيري خبرنگار شبكه«پرس‌تي‌وي» توسط كشور آمريكا گفت: موضوع مشخص اين است كه دستگيري خانم هاشمي نشانه‌اي از سرگشتگي آمريكايي‌هاست و نشان مي‌دهد كه آن‌ها هيچ عاملي براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران ندارند.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه اين مردم‌آزاري اينچنيني توسط آمريكايي‌ها نشان شكست است، افزود: شما نگاه كنيد اگر ما يك خبرنگار يا گوينده را بازداشت مي‌كرديم جهان از صداي مدعيان حقوق بشر پر شده بود.

وي با بيان اين كه كار آمريكايي‌ها بسيار زشت بود، اظهار كرد: اين رفتار آن‌ها نشانه اين است كه هيچ راهي براي شيطان بزرگ نمانده و تمام توان آن‌ها همين است.

مصري درباره حركت‌هاي دستگاه ديپلماسي كشور نيز گفت: در طرف مقابل دستگاه ديپلماسي كشور و اصحاب رسانه و هر فردي كه به فضاي مجازي دسترسي دارد بايد تلاش كنند تا آمريكايي‌ها را بيش از پيش رسوا كنند.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اين موضوع كه اين تازه آغاز راه آمريكا در چنين اقداماتي است، اظهار كرد: همه بايد تلاش كنند تا به‌خاطر دشمني آمريكا با ايران حق خانم هاشمي ضايع نشود، از نظر من تاكنون انعكاس‌هاي داخلي خوب بوده و پيگيري‌هاي مسوولان دستگاه ديپلماسي كشور بايد ادامه پيدا كند؛ اما در اصل موضوع خبرنگاران بين‌المللي بايد وارد صحنه شوند تا مردم آمريكا را متوجه چنين اقدامي كنند؛ چرا كه ممكن است به‌خاطر حاكمان ايالات متحده آن‌ها متوجه نشوند. من معتقد هستم در اين موضوع تلاش عمومي بيشتر از تلاش‌هاي سيستمي نياز است.

وي در واكنش به برخي اظهارات مبني‌بر اين كه ايران توان حمايت از حاميان انقلاب اسلامي را ندارد و چگونگي حركت دستگاه ديپلماسي در اين موضوع گفت: دستگاه ديپلماسي با توجه اين كه با آمريكا ارتباط نداريم توان احضار سفير يا نماينده آمريكا را ندارد، اما از نظر من امروز قدرت رسانه از قدرت ديپلماسي بيشتر است و اگر خبرنگاران كشورمان بتوانند آن را جهاني كنند اثر بيشتري از ديپلماسي رسمي خواهد داشت.

مصري افزود: با حركت دستگاه ديپلماسي موضوع به مخاصمه دو كشور تبديل مي‌شود، اما با ورود خبرنگاران موضوع بعد بين‌المللي در مقابل آمريكا پيدا مي‌كند و باز هم معتقد هستم با وجود حركت وزارت امور‌خارجه كشورمان اين خبرنگاران هستند كه مي‌توانند قدرت بيشتري را به آمريكا تحميل كنند.

**فرهنگي: بر اساس حقوق شهروندي، حاكميت وظيفه دفاع از شهروندان را دارد
آقاي محمد‌حسين فرهنگي، نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» در واكنش به دستگيري خبرنگار شبكه «پرس‌تي‌وي» توسط كشور آمريكا گفت: تمامي موارد قوانين بين‌المللي بايد براي اين موضوع به‌كار گرفته شود.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه بر اساس حقوق شهروندي دفاع از اين شهروند وظيفه حاكميت است، افزود: اين خانم فقط به‌خاطر عقايد در حال تحمل ستم است و به اين گرفتاري دچار شده است، وظيفه دستگاه ديپلماسي كشور است كه پيگيري‌هاي حقوقي را انجام دهد.

وي درباره اين موضوع كه ميزان فعاليت دستگاه ديپلماسي در چنين پرونده‌هايي چگونه است، اظهار كرد: اين مدل گرفتاري‌ها گاهي به‌خاطر تخلفات است كه در اين چارچوب بر اساس قوانين و ضوابط قضايي مانند تبادل زندانيان انجام مي‌شود؛ اما در مواردي مانند اين موضوع بحث كاملاً متفاوت است.

فرهنگي افزود: موضوع خانم هاشمي را بايد در سطح بين‌الملل و مسائل ديپلماتيك پيگيري كرد و من معتقدم ما مي‌توانيم بيشتر تأثيرگذار باشيم.

نماينده مجلس شوراي اسلامي در واكنش به برخي جوسازي‌هاي رسانه‌هاي معاند مبني‌بر اين كه ايران توان حمايت از افرادي كه حامي انقلاب اسلامي هستند، ندارد اظهار كرد: چنين موضوعي واقعيت ندارد و ما همه تلاش خود را به‌كار خواهيم بست و پيگيري‌هاي ديپلماتيك و قضايي را در كنار هم انجام خواهيم داد.

**نقوي‌حسيني: دستگيري خانم هاشمي نشان داد حقوق بشر در ديد مدعيان دروغين اين موضوع اهميتي ندارد
سيدحسين نقوي‌حسيني، عضو كميسيون امنيت ملي مجلس سواري اسلامي در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، در واكنش به دستگيري خبرنگار «پرس تي‌وي» توسط آمريكا گفت: ما همواره شاهد اين موضوع بوديم كه كشورهاي استكباري به هيچ يك از حقوق انسان‌ها احترام نگذاشته و در اين راه حتي حقوق شهروندان خود را هم زير پا مي‌گذارند.

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به سكوت مدعيان حقوق بشر درباره اين موضوع افزود: اگر چنين اتفاقي در كشورهاي مستقل و مخالف سياست‌هاي غربي رخ مي‌داد، بلافاصله جنجال به راه مي‌انداختند و دولت‌هاي مخالف خود را متهم به نقض حقوق بشر مي‌كردند.

وي با بيان اين موضوع كه البته ما از فردي مانند ترامپ انتظار ديگري نداريم، افزود: برخورد زننده‌اي كه با خبرنگار «پرس تي‌وي» صورت گرفته و وي را بدون دليل و مدرك با دستبند و پابند به جاي نامعلومي منتقل كرده‌اند، نشان مي‌دهد كه آزادي بيان و حقوق بشر براي مدعيان دروغين اين موضوع هيچ ارزشي ندارد.

نقوي‌حسيني تأكيد كرد: اين رفتارها نشان مي‌دهد كه امروز بيش از هر زماني مجامع بين‌المللي كاركرد خود را از دست داده و بيشتر به ابزاري در اختيار كشورهاي سلطه‌گر تبديل شده‌اند.

منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397،10،29
گروه اطلاع رساني**2059**2002

سرخط اخبار پژوهش