محروم شدن مرضيه هاشمي از حقوق مذهبي توجيهي ندارد

نيويورك- ايرنا- مدير اجرايي شوراي روابط آمريكايي-اسلامي، خواستار پاسخگويي وزارت دادگستري و پليس فدرال آمريكا درباره بازداشت مجري پرس تي وي شد و گفت محروم شدن وي از حقوق مذهبي توجيهي ندارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، نيهاد اوواد روز جمعه خطاب به وزارت دادگستري و پليس فدرال آمريكا افزود: بايد روشن شود چرا مرضيه هاشمي بدون اتهامات روشن بازداشت شده و از حقوق مذهبي خود در بازداشتگاه محروم شده است.
وي ادامه داد: هيچ توجيهي ندارد كه يك شهروند آمريكايي يا هر شخص ديگري، حقوق اوليه و مدني خود را نداشته باشد.
مدير اجرايي شوراي روابط آمريكايي-اسلامي خاطرنشان كرد اين شورا تماس با دولت و خانواده هاشمي را ادامه مي دهد تا مطمئن شوند به حقوق قانوني و مذهبي خود دسترسي دارد.
وي يادآور شد اين شورا در گذشته اقدامات موفقي را در دفاع از حقوق مذهبي مسلمانان بازداشت شده انجام داده است.
هاشمي كه در آمريكا به دنيا آمده يكشنبه گذشته در فرودگاه بين المللي سنت لوئيس لمبرت بازداشت شد و سپس توسط عوامل اف.بي.آي به بازداشتگاه در واشنگتن انتقال يافت.
گفته مي شود گرچه هاشمي هنوز با هيچ اتهامي مواجه نشده اما وي به اعضاي خانواده اش گفته كه با سوءرفتاردر اين بازداشتگاه روبرو بوده است.
هاشمي به خانواده خود گفته است كه عوامل اين بازداشتگاه رفتارهاي توهين آميز و نامناسبي با او داشته و حجاب او را برداشته اند.
خانواده و دوستان هاشمي روز چهارشنبه با انتشار بيانيه اي اعلام كردند: هيچ دليلي براي دستگيري ارائه نشده و خانواده وي دو روز پس از دستگيري و پس از تماس با دخترش از وضعيت او با خبر شدند.
در اين بيانيه تصريح شده است: مرضيه هاشمي اكنون در بند عمومي زندان نگهداري شده و دست و پاي وي را با زنجير بسته اند. وياز خوردن گوشت خوك اجتناب كرده و غذايش در اين دو روز تنها يك بسته بيسكوئيت بوده است.
اين بيانيه افزوده است: مسئولان زندان، هاشمي را از حجاب اسلامي نيز محروم كرده و فقط يك تي شرت آستين كوتاه در اختيار وي قرار داده اند. وي به ناچار با يك تي شرت ديگر موهاي خود را پوشانده است.
اروپام*1429