وزیر ارشاد:باز مطالعه ادبیات كلاسیك توسط استاد ندوشن انجام شد

تهران- ایرنا- وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بخش قابل توجهی از بازمطالعه ادبیات كلاسیك كشورمان توسط استاد «محمدعلی ندوشن» در 50 سال گذشته انجام شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی این مطلب را عصر امروز(جمعه) در آیین رونمایی از آخرین و فاخرترین اثر مكتوب دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران بیان كرد.
این اثر فاخر با عنوان «نامه به فرزند» به خط نستعلیق استادان برجسته خوشنویسی كشورمان نگاشته شده است.
وی افزود: استاد ندوشن، ادب شناس و نقاد ادبی برزگ معاصر ایران است كه ریشه در ادب كهن ایران دارد و خط این ریشه كهن تا دوره معاصر گام به گام به پیش آورده است.
وزیر ارشاد اظهار داشت: آنچه استاد ندوشن در باب فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا نوشت كه «به تدبیر خویش، چهار بزرگ مرد وجدان ایرانی به شمار می آیند»، توشه بزرگی از باز داشته های ایران را به ما نشان داد.
وی اضافه كرد: استاد ندوشن در این خط طولانی ادبیات كهن ایران كه حامل فرهنگ بزرگ كشورمان است، به ما درس های فراوان داد كه چگونه می توان از زمان معاصر به دوره كهن رفت و از آن دوره بارها و توشه های فراوان برای انسان معاصر گرفت.
صالحی با بیان اینكه بخش زیادی از ادبیات استاد ندوشن شیرینی زبان سعدی، فردوسی، حافظ و مولانا را برای نسل ما بازنمایی كرد، تاكید كرد اگر او و امثال آنها نبودند فردوسی ها، حافظ ها وغیره این گونه شناخنه نمی شدند.
وی گفت: برای ما كه متولدین آغاز دهه 40 بودیم و دهه 50 كتاب خوان شدیم، ندوشن یك خط سیره هویت ما بوده و هست.
وزیرارشاد وجه دیگر استاد ندوشن را «حكیم و طیب ایران» توصیف كرد و گفت: او دردهای ایران معاصر را پی می گرفت و مرهم های متناسب این دردها را جست وجو می كرد.
وی ادامه داد: «بخش زیادی از دغدغه های استاد با همین نگاه حكمت گونه او بود؛ آنچه از ایران می شناخت به آن عشق می ورزید و آن را پهلوان استادی می دید كه امروز گرفتار مریض ها و بیماری هایی است كه مبادا به آن بماند.»
صالحی اضافه كرد: نوشته های او در آثارش از جمله «ایران را از یاد نبریم»، «ایران و تنهایشی» و «ایران چه حرفی برای گفتن دارد» با همین زاویه شخصیت بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: او یك حكیم و طبیب ایرانی بود كه می كوشید درد ایران معاصر را بیابد و با حكمت خود، مداوای آن را راهنمایی كند.
صالحی ادامه داد: استاد ندوشن، معلم و استاد زندگی بود و به عنوان یك پیر و شخصیت تجربه یافته كه به تعبیر خویش، كهن بوم از دوره سنت را درك كرده و به دوره معاصر رسیده بود، برای فرزندان
و هم نسلانش، تجربه های بسیار داشت و آنها را بازگو كرد.
وی اظهار داشت: استاد ندوشن در سفرنامه ها و در زندگی نامه خود كه با عنوان «روزها» منتشر شد، آثار و نمادهای این تجربه متراكم را به هم نسلان و فرزندان خود منتقل می كند؛ انبوه این آموزه ها همچنان درس آموزند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه اثر «نامه به فرزند» از این نمونه هاست، گفت: این اثر با همین نگاه تدوین شد؛ همانطور كه خود در مقدمه آن به فرزندانش می گوید «اگر خود بخواهید به این تجربه ها برسید، ده ها سال به طول می انجامد كه من تجربه های متراكم را در این اوراق كوتاه به شما منتقل می كنم.»
«استاد در این آثار از یكسو با نگاه بلند و وسعت نظری كه در افق اندیشه دارد مانند كسی كه در قله ایستاده و دشت را می نگرد نكته های نقضی دارد، با نگاه تطبیقی از گذشته تا به امروز تاریخ یك اندیشه و تفكر را بیان می كند؛ شیوایی واژگان و قدرت زبانی كه زیبایی نسل سعدی را بخاطر می آورد.»
صالحی گفت: امیدوارم جریان فرهنگ، هنر و ادب ایران همانگونه كه استاد ندوشن بارها در آثار خود گفت «همچون رود جاری است كه چشمه اش در عمق این خاك است و هرگز نخواهد خشكید» بر این سرزمین تاثیرگذار بماند.
به گزارش ایرنا، رونمایی از اثر فاخر «نامه به فرزند» آخرین اثر مكتبوب دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن عصر جمعه در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اساتید برجسته خوشنویسی، سیدمجتبی حسینی معاون امورهنری و علی غیاثی معاون امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

**افسوس می خورم
غلامحسین امیرخانی استاد نامدار خوشنویس ایرانی نیز در این آیین گفت: افسوس می خورم كه یكی از بزرگترین فرهنگ های جهان را به میراث داریم ، اما در عمل كه باید آن فرهنگ و اخلاق را به دنیا صادر كنیم كه ارزش نفت و گازمان در كنار آن بسیار ناچیز است، اما قادر به انجام آن نیستیم.
وی افزود: كافی است كتاب های بزرگان ایرانی را با ترجمه دقیق همچون مثنوی و ... به دنیا صادر كنیم چراكه این آثار معرفی كننده جایگاه انسان روی زمین است.
وی درباره استاد ندوشن اظهار داشت: نمی دانم چگونه توضیح دهم از 50 سال خاطره شاگری استاد ندوشن كه هر كلام و جلسه ای كه در خدمت او بودم موهبتی بود كه كمتر می تواند نصیب كسی شود.
امیرخانی با بیان اینكه استاد ندوشن نمونه ای از بزرگان ایران در قله های بلند است، بر اهمیت فرهنگ و توجه به هنرمندان تاكید كرد و اینگونه توضیح داد: اگر بودجه همه وزارتخانه ها را به معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اختصاص دهند كار بیراهه ای انجام نشده؛ زیرا جایی كه فرهنگ هست اخلاق هست و جایی كه اخلاق وجود دارد، جوانمردی است و جایی كه جوانمردی باشد انسانیت خواهد بود.

** سپاسگذاری از خلق یك اثر بزرگ هنری
فریدون مجلسی نویسنده و مترجم نیز در این مراسم گفت: در تمام كتابهایی كه استاد ندوشن نوشته است عشق به ایران موج می زند و در این عشق اعتدال نهفته است و تعصبی وجود ندارد.
وی اظهار داشت: نصایح و اندرزهایی استاد ندوشن در كتاب «نامه به فرزند» سخنان عجیبی نیست، هركسی می تواند این اندرزها را بگوید، اما سخن هر كسی این تاثیر را ندارد، كسی كه حسن نیت و عشق و علاقه اش به مردم ثابت شده بسیار تاثیر گذار است.
مجلسی با بیان اینكه ندوشن خود را دهقان و دهقان زاده می داند اضافه كرد: دهقان نه به معنی برزگر بلكه به معنی فرهنگی است كه فردوسی از آن سخن گفته و خود استاد هم نمونه دیگری از این دهقان آزادوار ایرانی است.
این نویسنده اظهار داشت: این مراسم فقط بزرگداشت استاد ندوشن نیست بلكه سپاسگذاری از خلق یك اثر بزرگ هنری است همچون خطاطی هایی كه به حرمت یك مسجد در اطراف نقش جهان اصفهان می بینیم و كسانی كه عشق و علاقه داشتند آن خطوط را به نگارش درآوردند.
وی با بیان اینكه این اثر بزرگ هنری، سپاسی در شان دكتر ندوشن است، گفت: او بیمار است و توانایی بازگشت به ایران را ندارد كه امیدواریم هرچه زودتر بهبودی حاصل شود.
وی تاكید كرد كه این اثر باقی؛ و ماندگاری در فرهنگ ایران خواهد بود.

**استاد امیرخانی لگو سازمان میراث را می نویسد
در ادامه مراسم طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: خوشحالم نیاوران
مكانی برای رویدادهای مختلف فرهنگی شده است.
وی اظهار داشت: استاد امیرخانی پذیرفته اند كه خوشنویسی لگو سازمان میراث فرهنگی را انجام دهد كه اصل آن را در موزه قرار خواهیم داد. از وی بابت این زحمت تشكر ویژه داریم.
در این آیین كیوان ساكت برای حاضران قطعه ای موسیقی نواخت.
فراهنگ **1085** 9012 **1540** 2023