۲۸ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۲۳
کد خبر: 83175344
۰ نفر
اتحادیه عرب:بازگشت سوریه به این اتحادیه حتمی است

تهران-ایرنا- حسام زكی معاون دبیر كل اتحادیه عرب روز جمعه با تاكید بر اینكه سوریه از این اتحادیه اخراج نشده و بازگشتش حتمی است؛ گفت: تنها حضور سوریه در اتحادیه عرب به تعلیق درآمده كه پایان این تعلیق نیز با توافق سایر اعضای اتحادیه محقق می شود.

به گزارش روزنامه 'رای الیوم'، زكی در جمع خبرنگاران درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: ما در گذشته نیز گفتیم كه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قطعی است. این جمله روشن است و ابهامی ندارد. حضور سوریه در این اتحادیه در سال 2011 به تعلیق درآمد. درنتیجه می توانیم بگوییم كه بازگشت سوریه، طبیعی است زیرا از اتحادیه عرب اخراج نشده است و تعلیق حضور این كشور هم با توافق سایر اعضای اتحادیه عرب به پایان می رسد.
نشست افتتاحیه اقتصادی اتحادیه عرب در سطح وزیران خارجه امروز در بیروت برگزار شد. این نشست مقدمه نشست اقتصادی سران اتحادیه عرب است كه فردا و پس فردا در لبنان برگزار می شود.
جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان نیز در این نشست به طور رسمی خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد.
باسیل گفت: عدم حضور سوریه در اتحادیه عرب، بزرگترین شكاف در این نشست است و ما سنگینی عدم این حضور را احساس می ‌كنیم. سوریه باید به ما بازگردد تا ضررهای كه متحمل می شویم، پایان یابد. سوریه را باید به آغوش بگیریم نه اینكه آن را سمت تروریسم سوق دهیم.
اتحادیه عرب از ماه نوامبر سال 2011 ( ابان 1390) عضویت سوریه را كه یكی از اعضای مؤسس آن بود، به حال تعلیق در آورد اما این روزها و با گذشت هفت سال از این رویداد، سیگنال های مثبتی برای بازگشت دمشق به این سازمان منطقه ای مشاهده می شود.
خاورم9329**1586