تركیه: خروج نیروهای آمریكا نباید به نفع نگرش تجزیه طلب باشد

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه تركیه گفت: روند خروج آمریكا از سوریه نباید به سود نگرش تجزیه طلب پ.ی.د/ی.پ.گ انجام شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ، حامی آكسوی، اعلام كرد اجازه نخواهیم داد اقدامات تحریك آمیر به توافق ادلب آسیب وارد كنند.
آكسوی اظهار داشت: در چارچوب مذاكرات تركیه با آمریكا در تاریه 5 فوریه هیئتی به ریاست سادات اونال معاون وزیر امور خارجه كشور به واشنگتن خواهند رفت.
به گفته وی در تارخ 6 فوریه نیز مولود چاووش‌اوغلو در اجلاس وزرای خارجه اعضای ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش شركت خواهد كرد.
رئیس حزب حركت ملی تركیه روز گذشته اعلام كرد مرتبط دانستن گروههای تروریستی با كُردها، برخلاف وجدان انسانی بوده و گناهی سنگین است.دولت باغچه‌لی، اعلام كرد: ترامپ از تشكیل منطقه امن در شمال سوریه به عمق 30 كیلومتر سخن گفته و دولت (تركیه) نیز نظر مثبت نسبت به آن داشته است. اگر این منطقه تحت كنترل و نظارات تركیه باشد و علاوه برآن مبارزه با تروریسم نیز بدون اغماض ادامه یابد، حرفی نداریم.
باغچه‌لی همچنین با بیان اینكه آمریكا با تشكیل منطقه جدید خودمختار در شرق فرات به دنبال گسترش تروریسم است، تصریح كرد: اگر چشمان خود را به سناریوی پلید آمریكا بسته و به جای منطقه امن، منطقه حائل را بپذیریم و همانند رویدادهای پس از جنگ خلیج به یك منطقه پرواز ممنوع قانع شویم، تمام زحمات‌مان بر باد خواهد رفت.
رئیس حزب حركت ملی تركیه گفت: مبارزه قاطعانه دولت با تروریسم تا به امروز بسیار به جا و درست بود.
به گفته وی هوشیار بودن دولت نسبت به تهدیدها بسیار حائز اهمیت است و ما نیز به عنوان حزب حركت ملی همیشه در كنار دولت قرار خواهیم گرفت.
رییس جمهور آمریكا بامداد روز دوشنبه با اشاره به تهدید آنكارا مبنی بر حمله به گروه های كُرد در شمال سوریه، توئیت كرده بود، در صورتی كه تركیه به گروه های كُرد در سوریه حمله كند، واشنگتن اقتصاد آن كشور را نابود می كند.
ترامپ افزوده بود، یك منطقه امن 20 مایلی در شمال سوریه ایجاد می كند و از كردها خواهد خواست كه اقدامات تحریك آمیز علیه تركیه نكنند.
تركیه اوایل سال گذشته میلادی با حمله به شمال سوریه حدود دو هزار كیلومتر از خاك سوریه از جمله شهر عفرین را به اشغال خود درآورد.
نظامیان آمریكایی نیز در شرق رود فرات و اطراف منبج در منطقه ای به وسعت 480 كیلومتر مربع حضور داشته و قصد دارند با دستور ترامپ به تدریج این منطقه را ترك كنند.
خاورم**1211