پشیمانی مردم انگلیس در مورد خروج از اتحادیه اروپا

لندن- ایرنا- در حالی‌ كه روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با رأی مخالف پارلمان به طرح برگزیت دولت به بن‌بست خورده، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی نشان می‌دهد كه حمایت مردم انگلیس از ماندن در اتحادیه اروپا به بالاترین حد در سه سال گذشته رسیده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، آمار منتشرشده در نظرسنجی مؤسسه یوگو حاكی است كه در صورت برگزاری مجدد همه ‌پرسی برگزیت 56 درصد به ماندن و 44 درصد به خروج از اتحادیه اروپا رأی خواهند داد.
در همه پرسی سال 2016 میلادی 51.8 درصد مردم انگلیس به خروج و 48.1 درصد دیگر به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادند. بسیاری از كارشناسان همان موقع معتقد بودند كه اختلاف كم آمار طرفداران و مخالفان برگزیت نمی‌تواند پشتوانه كافی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار رود.
با نزدیك شدن به مهلت قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بیشتر نظرسنجی‌ها نیز حاكی است كه نوسانات اقتصادی، افزایش نسبی قیمت‌ها و كاهش ارزش پوند در كنار بروز بحران‌های سیاسی در ماه‌های اخیر، مردم این كشور را بشدت پشیمان كرده و گزینه برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت، برجسته تر است.
در واقع، پس از شكست سنگین طرح پیشنهادی دولت «می» برای خروج از اتحادیه اروپا در پارلمان، برگزاری همه ‌پرسی مجدد به یكی از گزینه های مطرح در افكار عمومی تبدیل شده است. دولت شكست خورده «می» یك روز بعد، با اختلاف كمی از رأی‌گیری عدم صلاحیت پارلمان جان سالم به در برد و اینك اصلی‌ترین چالش آن، دست‌یابی به توافقی است كه رضایت نمایندگان مجلس و اتحادیه اروپا در آن دیده شود.
«می» پس از كسب رأی اعتماد پارلمان، اعلام آمادگی كرد كه با رهبران سایر احزاب سیاسی درباره دست‌یابی به توافق جدید مذاكره خواهد كرد. گزارش‌ها حاكی است كه او تاكنون با رهبران احزاب پلید كمرو، لیبرال دمكرات، حزب سبز و اتحادگرای دمكراتیك ایرلند ملاقات كرده‌ است. با این‌ حال، جرمی كوربین رهبر حزب اپوزیسیون دولت تاكنون از ملاقات با نخست‌وزیر امتناع كرده و می‌گوید دولت باید تضمین كند خروج از اتحادیه اروپا بدون رسیدن به یك توافق، انجام نخواهد شد.
وی افزود كه رد احتمال خروج بدون توافق از طرف «می» پیش‌شرطی برای هرگونه 'گفت وگوی مثبت' است، تا به‌ این ‌ترتیب 'چشم‌انداز فاجعه ‌بار خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا' از میان برود.
بر اساس لایحه‌ای كه هفته گذشته به تصویب رسید، دولت سه روز فرصت دارد تا طرح پیشنهادی دولت برای اصلاح توافق برگزیت را به مجلس ارائه دهد. این طرح قرار است روز دوشنبه آینده در پارلمان ارائه و یك هفته بعد به رأی گذاشته شود.
رهبر حزب كارگر انگلیس، اقدامات «می» را نمایشی خوانده و او را متهم می‌كند كه با وقت‌كشی قصد دارد توافقنامه سرهم‌بندی شده خود را در آستانه برگزیت دوباره به رأی بگذارد. او روز پنجشنبه در یك سخنرانی در شهر ساحلی هاستینگ گفت: به نظر می‌رسد او آماده سوق دادن كشور به ‌سوی یك پرتگاه است. شواهد موجود نشان ‌دهنده آن است كه نخست ‌وزیر قصد دارد بدون مشاركت سایرین بحث برگزیت را پیش ببرد.
تحلیلگران سیاسی بر این باورند كه با وجود خط قرمزهای نخست‌وزیر و مخالفت اتحادیه اروپا برای اعمال تغییرات بنیادین در توافقنامه برگزیت، امیدی برای رسیدن به توافق جدید وجود ندارد. گزارش‌ها حاكی است كه بروكسل نیز خود را برای برگزیت بدون توافق آماده می‌كند.
انگلیس قصد دارد تا 29 ماه مارس (9فروردین آینده) از اتحادیه اروپا خارج شود اما با توجه به تحولات یك هفته گذشته و سایه سنگین ابهام بر فضای سیاسی انگلیس، هیچ گزینه‌ای را نمی‌توان محتمل‌تر دانست؛ حتی توقف برگزیت.
اروپام**هـ ن**شبس**1613