تاكید چاووش‌اوغلو بر اهمیت ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه تركیه تاكید كرد كه ایجاد منطقه امن برای ثبات در شمال سوریه، بازگشت مردم این كشور و مبارزه با تروریسم بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، پس از دیدار با نیكلا دمیتروف، همتای مقدونیه‌ای خود در آنكارا گفت: ' ایجاد این منطقه برای ثبات در شمال سوریه، بازگشت مردم این كشور، به‌ویژه برداران كرد و مبارزه با تروریسم بسیار حائز اهمیت است'.
وی افزود: 'رئیس‌جمهور تركیه از آغاز بحران سوریه بر ایجاد منطقه امن در شمال این كشور تاكید كرده است و گفت و گو با آمریكا در این زمینه را ادامه خواهیم داد'.
وزیر امور خارجه تركیه در پاسخ به پرسشی درباره حمله تروریستی دیروز در منبج سوریه نیز تصریح كرد: 'تركیه این حمله به شدت محكوم كرده است.
وی افزود: تركیه از تروریسم رنج بسیاری برده است و مخالف هرگونه تروریسم هستیم. برای مبارزه با گروه‌های تروریستی نیز مصمم هستیم.
چاووش‌اوغلو یادآورشد: آمریكا پس از جمع‌آوری اطلاعات لازم، تركیه را نیز در جریان تلفات حمله مذكور قرار خواهد داد و عاملان آن نیز مشخص خواهد شد.
وی افزود : اگر از تركیه كمكی خواسته شود، هر كاری از دست‌مان برآید را انجام می دهیم. تروریسم همواره در سوریه وجود داشته است. نباید اجازه داد گروه‌های تروریستی اراده خود را بر ما تحمیل كنند'.
رییس جمهور آمریكا بامداد روز دوشنبه با اشاره به تهدید آنكارا مبنی بر حمله به گروه های كُرد در شمال سوریه، توئیت كرده بود، در صورتی كه تركیه به گروه های كُرد در سوریه حمله كند، واشنگتن اقتصاد آن كشور را نابود می كند.
ترامپ افزوده بود، یك منطقه امن 20 مایلی در شمال سوریه ایجاد می كند و از كردها خواهد خواست كه اقدامات تحریك آمیز علیه تركیه نكنند.
تركیه اوایل سال گذشته میلادی با حمله به شمال سوریه حدود دو هزار كیلومتر از خاك سوریه از جمله شهر عفرین را به اشغال خود درآورد.
نظامیان آمریكایی نیز در شرق رود فرات و اطراف منبج در منطقه ای به وسعت 480 كیلومتر مربع حضور داشته و قصد دارند با دستور ترامپ به تدریج این منطقه را ترك كنند.
خاورم**1211