مصرف گرایی فاكتورهای زیست محیطی را منفی كرد

ساری-ایرنا- رئیس سازمان محیط زیست مصرف گرایی و افزایش جمعیت در كشور را باعث منفی شدن فاكتورهای زیست محیطی در ایران دانست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در كارگروه راهبردی مدیریت پسماند استان مازندران در ساری افزود: در شرایط فعلی تمام حوزه های پوشش گیاهی و خاك كه مرتبط به محیط زیست است با فاكتورهای منفی مواجه است و این برای ما پسندیده نخواهد بود.
وی بخشی از مشكلات ایجاد شده در كشور را ناشی از بی توجهی به توسعه پایدار دانست و اضافه كرد: مشكلات زیست محیطی را نمی توان با نگاهها و اعتبار دولتی بر طرف كنیم، بلكه نیازمند به میدان آوردن مشاركت های مردمی داریم.
رئیس سازمان محیط زیست كشور از تشكل های زیست محیطی در ایران خواست تا برای نجات محیط زیست و آگاه سازی جامعه وارد كارزار موثرتری شوند.

** برخورد نسبی با مشكلات زیست محیطی
كلانتری گفت: در حوزه زیست محیطی ما باید برخورد نسبی و تعادلی داشته باشیم و اگر تفكر صرف اجرای قوانین زیست محیطی در كشور عملیاتی شود تمام واحدهای بزرگ صنعتی ما با منشاء آلودگی از جمله خودروسازی باید تعطیل شود.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: بی توجهی به توسعه پایدار باعث شده تا بسیاری از صنایع آلوده زا وارد كشور شود و بخشی از این مشكلات را با نگاههای تعادلی رفع كردیم.
وی مشكل اول و آخر این حوزه را كم آبی دانست و گفت: امروز كمبود آب محیط زیست كشور را با بحران مواجه كرده است و بخشی از اختلاف بین شهری در سطح كشور نیز ناشی از كمبود آب است.
كلانتری افزود: در شرایط فعلی میزان مصرف آب تجدید پذیر در سطح كشور 132 درصد است و این در حالیست كه باید حدود 40 درصد از آب تجدید پذیر مورد استفاده قرار گیرد و این مصرف بی رویه بحران كشور را جدی كرده است.
وی مهمترین مشكل كم آبی حاكم بر كشور را مصرف بی رویه آن در حوزه كشاورزی دانست و خاطرنشان كرد: به دلیل نگاه تامین مواد غذایی و امنیت غذایی باعث شده تا محیط زیست نتواند برای تعادل سازی اقدام اساسی انجام دهد.
كلانتری خاطرنشان كرد: نباید نگاههای محیط زیست به گونه ای سخت گیرانه باشد كه فعالیت های اشتغالزایی صنایع ما را دچار مشكل جدی كند باید به گونه رفتار كنیم كه هم چرخ صنایع ما بچرخد و هم محیط زیست آسیب جدی نخورد.

** پای كار آمدن تشكل های مردم نهاد
معاون رئیس جمهوری كم كردن مشكلات زیست محیطی را منوط به آگاه سازی جامعه دانست و گفت كه این كار بر عهده تشكل های زیست محیطی است.
كلانتری خاطرنشان كرد: اگر تشكل های زیست محیطی نبودند امروز معضل كشور در این حوزه بیشتر از شرایط حاضر بود و نباید به اتهام جاسوس بودن و یا سایر اتهامات بخواهیم كاركرد تشكل ها را كمرنگ كنیم.
وی اضافه كرد: احتمال حضور جاسوس و مزدور در سایر حوزه ها و اقشار نیز وجود دارد، ولی باید به گونه ای رفتار شود كه تشكل های مردمی با رعایت قوانین كشور فعالیت داشته باشند.

** انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبار پسماند
رئیس سازمان محیط زیست كشور با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبار مدیریت پسماند، این مشكل را ناشی از بی توجهی نمایندگان مجلس دانست و گفت: دولت در لایحه بودجه سال 97 حدود 1.3 میلیارد دلار برای مدیریت پسماند و مشكلات زیست محیطی پیشنهاد كرد كه یك سوم آن باید در اختیار استان های شمالی كشور قرار می گرفت.
كلانتری خاطرنشان كرد: این در حالیست كه مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد دولت را حذف و حدود 10 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل واردات صنایع آلوده زا به كشور در قانون بودجه سال جاری گنجاند كه تاكنون هیچ اعتباری در این حوزه اختصاص نیافته است.

** مشكل چهارگانه كشور
معاون رئیس جمهوری كمبود آب، آلودگی شهرها، پسماند و تالاب ها را مهمترین معضل زیست محیطی كشور دانست و گفت: برای رفع این مشكل ما نیازمند همكاری مسوولان و مردم به خصوص تشكل های زیست محیطی داریم.
كلانتری خاطرنشان كرد:در شرایط فعلی ورود فاضلاب های شهری به دریا به گونه ای است كه تمام آبزیان در معرض تهدید قرار گرفتند.

** شعاری شدن مشكل پسماند
رئیس سازمان محیط زیست كشور گفت: ما برای رفع مشكل پسماند در استان های شمالی كشور باید از شعار خارج شویم و به كارهای عملیاتی و اجرایی برسیم.
كلانتری افزود: در سال جاری كه انتخابات پیشرو داریم، نباید فریب برخی شعارهای مشكل پسماند را بخوریم بلكه باید راهكار عملی برای رفع این مشكل داشته باشیم و دولت نیز مطابق با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در این حوزه كمك می كند.
وی ساخت نیروگاه های زباله سوز در استان های شمالی كشور برای رفع مشكل زباله به دلیل رطوبت زیاد ناكارآمد دانست و گفت: استان های كشور نباید تمام طرح های مدیریت پسماند را با نیروگاه زباله سوز و تولید برق گره بزنند و باید سایر طرح ها را نیز تجربه كنند.

** الویت بودجه پسماند 98 به استان های شمالی
معاون رئیس جمهوری گفت: الویت بودجه پسماند سال آینده كشور برای استان های شمالی است و هر میزانی كه مجلس شورای اسلامی مصوب كند اعتبار اصلی به استان های شمالی كشور پرداخت می شود.
كلانتری خاطرنشان كرد: البته ما برای سرمایه گذاران بخش خصوصی و یا حتی شهرداری ها كه طرح هایی برای پسماند دارند بخواهند از تسهیلات بانكی بهره بگیرند سود بانكی آن را در مدت زمان بازپرداخت می پردازیم.
/1899/6982