اسلام آباد به خريد گاز قطر ادامه مي دهد

اسلام آباد - ايرنا - وزير نفت پاكستان گفت: دولت قرارداد 15 ساله خريد گاز مايع فشرده (LNG) با قطر را ادامه مي دهد.

به گزارش چهارشنبه شب ايرنا «غلام سرور خان» در خصوص قراردادهاي آتي با قطر و طرح هاي در دست اجراي بخش انرژي در اين كشور گفت:دولت پاكستان در پي تمديد قرارداد خريد گاز طبيعي از قطر است و عمران خان نخست وزير اين كشور در سفر خود به قطر، در خصوص معوقات قرار داد پيشين و شيوه قرارداد جديد خريد گاز با مسئولان قطر مذاكره مي كند.
وي با اعلام زمان سفر نخست وزير پاكستان به قطر (اوايل بهمن ماه)، گفت: نخست وزير در اين سفر از دولت قطر، افزايش مدت زمان پرداخت هزينه هاي گاز مايع فشرده (LNG) و كاهش قيمت آن را درخواست مي كند.
دولت جديد پاكستان در اكتبر سال گذشته ميلادي اعلام كرده بود كه توافق‌هاي مربوط به دو پايانه واردات گاز زبيعي فشرده LNG را كه در دوران دولت قبلي بسته شده بود، مورد مذاكره مجدد قرار مي دهد.
وزير نفت دولت فدرال پاكستان همچنين در خصوص طرح هاي انرژي در گوادر از سوي عربستان سعودي گفت: دولت رياض، خواهان استخراج گاز مايع است.
وي ادامه داد: رياض در خصوص استخراج گاز مايع و ساخت كارخانه توليد كودهاي دارويي و پروژه‌هاي انرژي در پاكستان اعلام آمادگي كرده است و در پالايشگاه نفتي و مجتمع پتروشيمي نفت نيز حدود 10 ميليارد دلار در پاكستان سرمايه گذاري مي كند.
وزير نفت پاكستان در خصوص آغاز ساخت پالايشگاه نفتي گفت: تلاش مي شود كه اين طرح در دولت كنوني تكميل شود.
البته پيش از اين و شهريورماه سال جاري در خبري در رسانه هاي پاكستان اعلام شد كه دادگاه عالي به اتهامات دريافت رشوه دولت پيشين اين كشور در خصوص واردات گاز از قطر و جلوگيري از اجرايي شدن خط لوله واردات گاز از ايران رسيدگي مي كند.
شبد**آساق**6125**1379