آمادگی لغو روادید بازرگانی همزمان با سفر روحانی به بغداد

كربلا - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت موافقت طرف عراقی، توافقنامه لغو متقابل روادید بازرگانان میان دو كشور همزمان با سفر دكتر روحانی به بغداد امضا می شود.

به گزارش ایرنا، «محمد جواد ظریف» چهارشنبه شب در جمع سران عشائر كربلا و بابل در محل كنسولگری جمهوری اسلامی ایران در كربلا، گفت: از پنج سال پیش پیشنهاد لغو متقابل و كامل روادید میان دو كشور را ارائه كرده ایم اما طرف عراقی هنوز با آن موافقت نكرده است.
وی گفت: بتازگی نیز پیشنهاد كرده ایم كه دست كم روادید بازرگانان لغو شود، این پیشنهاد را به دولت عراق داده ایم و درصورت موافقت، می توانیم آن را در جریان سفر اسفندماه دكتر روحانی به بغداد امضا كنیم.
ظریف اظهار داشت: ما كاملا برای لغو روادید آمادگی داریم اما این امر به صورت یكطرفه امكان پذیر نیست و باید متقابل باشد.
وزیر امور خارجه افزود: پیوند دو ملت ایران و عراق عمق تاریخی و فرهنگی دارد كه در راس آن حب امام حسین (ع) و اربعین است. خون جوانان ما در مبارزه با داعش به هم آمیخته شده است و هیچ قدرتی نمی تواند این دو ملت را از یكدیگر جدا كند بشرط آنكه این حقیقت را باور داشته باشیم.
ظریف گفت: حب امام حسین (ع) و اربعین مرا به اینجا آورده است. از همینجا هم اعلام می كنم جمهوری اسلامی ایران هیچ سقف و محدودیتی برای توسعه روابط خود با كشور دوست و برادرش عراق قائل نیست.
وی افزود: دولت عراق تمایل و اداره سیاسی در این جهت دارد اما در برخی موارد موانعی وجود دارد كه با خواست مردم عراق بر طرف خواهد شد.
ظریف اضافه كرد: آماده ایم نیازهای عراق را در زمینه های فنی مهندسی، گاز و برق بطور كامل تامین كنیم.
وزیر امور خارجه همچنین بر ضرورت همكاری ایران و عراق در مبارزه با ریشه های تروریسم تفكیری بویژه در دو بخش افكار افراطی و فقر تاكید كرد.
محمد جواد ظریف پیش از ظهر امروز چهارشنبه در همایش بزرگ اقتصادی ایران و استان های جنوب و مركز عراق كه در شهر كربلا برگزار شد، شركت كرد.
در این همایش علاوه بر مسوولان محلی و تعدادی از نمایندگان پارلمان، دهها تن از فعالان اقتصادی و صنعت گران و سرمایه داران از استان های كربلا، نجف، بابل، میسان، واسط، سماوه و دیوانیه به همراه فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران شركت كرده بودند.
ظریف بعد از همایش به زیارت حرم های امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) مشرف شد و سپس از روند بازسازی عتبه حسینیه بازدید به عمل آورد.
وزیر امور خارجه ایران روز یكشنبه وارد بغداد شد و ضمن دیدار و رایزنی با مقامات عالی عراقی از جمله همتای عراقی اش در همایش بزرگ اقتصادی ایران و عراق در بغداد شركت كرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.
ظریف دیروز سه شنبه نیز به اربیل و سلیمانیه سفر كرد و با مسوولان اقلیم كردستان عراق دیدار و رایزنی و در همایش بزرگ همكاری اقتصادی ایران و كردستان عراق شركت كرد.
وزیر امور خارجه ایران قرار است فردا پنجشنبه بعد از مشرف شدن به زیارت حرم مطهر امیرمومنان علی (ع) و شركت در همایش اقتصادی ایران و فعالان اقتصادی استان نجف، خاك عراق را ترك كند.
خاورم*2**353*380*