7 ميليون ايراني از ابتلاي خود به فشار خون بالا آگاه نيستند

شيراز-ايرنا- مديركل دفتر مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: هم اينك در كشور بين 6 تا هفت ميليون نفر مبتلا به بيماري فشار خون هستند اما از اين موضوع آگاهي ندارند.

به گزارش خبرنگار ايرنا افشين استوار، چهارشنبه در بازديد از مركز خدمات جامع سلامت احمدبن موسي (ع) قلعه نو در حومه شيراز با تاكيد بر اهميت شناسايي اين دسته از افراد، بيان داشت: فشار خون و بيماري هاي متابوليك با پيشگيري و غربالگري سلامت قابل شناسايي است و اين موضوعي است كه بايد به ويژه از كودكي پيگيري و انجام شود زيرا فشار خون در هر سني امكان بروز دارد.
اين مقام وزارت بهداشت، با بيان اينكه پُر فشاري خون سومين عامل كشنده در دنياست و سالانه علت مرگ 8.5 ميليون نفر و 12درصد مرگ‌هاست، گفت: پُر فشاري خون يك عامل مرگ زا در سراسر جهان محسوب مي‌شود و ‌يك نفر از هر پنج ايراني بالاي 30 سال نيز در ايران داراي فشار خون تشخيص داده شده است.
استوار افزود: پُر فشاري خون احتمال ابتلا به حمله‌هاي قلبي، سكته مغزي، نارسايي كليه و مشكلات عروقي را افزايش مي‌دهد.
وي ادامه داد: اما‌ با كنترل فشارخون مي‌توان، 35 تا 50 درصد از بروز سكته‌هاي مغزي، 25 تا 20 درصد از بروز حملات قلبي و 50 درصد از نارسايي قلبي را كاهش داد.
اين مقام مسئول بيان كرد:‌ پُر فشاري خون درمان قطعي ندارد ليكن با مصرف دارو و اتخاذ شيوه زندگي سالم قابل كنترل است.
استوار بر لزوم ايجاد تغيير در شيوه زندگي تاكيد و بيان كرد: با اتخاذ شيوه زندگي سالم، مي‌توان از بروز پُر فشاري خون پيشگيري يا درصورت بروز، عوارض آن را مديريت كرد.
وي اظهار داشت: رژيم غذايي مناسب، كاهش مصرف چربي و نمك در غذاهاي روزانه، استفاده كمتر از غذاهاي آماده و كنسروي، مصرف بيشتر سبزي، ميوه‌ها و گوشت كم‌چرب از يك سو و داشتن تحرك بدني منظم متناسب با توانايي افراد از سوي ديگر، ميزان بروز پُر فشاري خون را كاهش مي‌دهد.
وي اضافه كرد: بهترين نوع فعاليت بدني براي افراد مبتلا به پُر فشاري خون، فعاليت‌هايي مانند پياده‌روي، دويدن با سرعت كم، قايق‌ سواري، طناب‌زدن، دوچرخه ‌سواري و استفاده از دوچرخه ثابت است.
مديركل دفتر مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به بازديد از مركز خدمات جامع سلامت احمدبن موسي(ع) قلعه نو شيراز، گفت: خدماتي كه در اين مركز مشاهده شد، افتخارآميز است، اين مركز در حاشيه شهر شيراز، خدمات بسيار خوب و با كيفيتي به مردم ارايه مي دهد و از لحاظ شاخص ها نيز فوق العاده است.
استوار، بحث نظام مراقبت بيماري هاي غير واگير و تقويت اين نظام را به عنوان يكي از اولويت هاي اصلي ستاد بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ابزاري براي جمع آوري اطلاعات در دانشگاه ها براي اندازه گيري تاثير مداخلاتي كه در حال اجراست و همچنين طراحي و اجراي مداخلات جديد، برشمرد.
6113 /6118