۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
کد خبر 83173435
۰ نفر
دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به استان گلستان

تهران – ایرنا – همزمان با سفر رییس جمهوری و كاروان دولت تدبیر و امید به استان گلستان در مجموع 586 طرح و پروژه افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز و حدود 60 طرح دیگر در دستور كار دولت قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، استان گلستان روزهای 24 و 25 دیماه میزبان حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری، هیات وزیران و اعضای كابینه دولت دوزادهم بود.
دولت یازدهم و دوازدهم در چند سال گذشته اهتمام ویژه ای به استان گلستان داشته و این مساله باعث تسریع در روند توسعه آن شده است، روندی كه با وجود تفكیك این استان از مازندران در سال 76، بر اساس انتظارات پیش نرفت و جبران آن در دستور كار دولت حسن روحانی قرار گرفت.
در دور قبلی سفر رییس جمهوری به استان گلستان، پروژه های مهمی در دستور كار قرار گرفت كه زهكشی زمین های كشاورزی، افزایش باغات زیتون، توسعه بوم گردی و توسعه مراكز بهداشتی و درمانی از مهمترین آنها بود كه ضمن ایجاد اشتغال و افزایش تولیدات صنعتی و كشاورزی، درآمدزایی مردم این استان را در پی داشته است.
بررسی ها نشان می دهد همزمان با سفر اخیر رئیس جمهوری به این استان بخش عمده مصوبات سفر قبلی اجرا شده است؛ افتتاح مركز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان به عنوان بزرگترین و مجهزترین پروژه طرح تحول نظام سلامت در استان گلستان، بهره برداری از بزرگترین مجتمع تولید میگوی شمال كشور، توسعه طرح زهكشی اراضی كشاورزی استان و افتتاح چندین هتل برای توسعه گردشگری از مهمترین طرح های افتتاح شده توسط رئیس جمهوری در این سفر است.
همزمان با این سفر، مجموعا 586 طرح و پروژه افتتاح شده و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد كه این پروژه ها با سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی صورت گرفته است.

**افتتاح كارخانه شورآبه ید گلستان
كارخانه شورآبه ید گلستان یكی از پروژه هایی است كه در این سفر افتتاح شد؛ این واحد صنعتی به عنوان بزرگترین پروژه تولید ید كشور با سرمایه گذاری 800 میلیارد ریال است؛ این شركت از واحدهای توسعه ای زیر مجموعه كانسار خزر (تنها تولید كننده ید كشور) است كه در 27 كیلومتری شمال آق قلا و در نزدیكی مرز اینچه برون واقع شده است.
این واحد صنعتی حداكثر حدود 350 تن ید در سال تولید خواهد داشت كه از این میزان حدود 25 تا 30 درصد آن نیاز داخل كشور را تامین خواهد كرد و بقیه آن به كشورهایی همچون هند، چین، ایتالیا و كشورهای همسایه صادر خواهد شد. با اجرای این طرح، علاوه بر ایجاد اشتغال برای یكصد نفر، نیاز كشور به ید، صددرصد تامین خواهد شد و پیش بینی می شود با صدور مازاد این محصول، سالانه 6میلیون دلار صادرات انجام شود.

**توسعه راه آهن اینچه برون
استان گلستان یكی از استان های مهم كشوردر شبكه حمل و نقل ریلی محسوب می شود. نزدیكی به خطوط راه آهن سراسری، موقعیت ممتاز در شبكه حمل و نقل بین المللی و مجاورت با بندر اینچه برون، به عنوان یكی از نقاط استراتژیك صادرات كشور، اهمیت آن را صدچندان كرده است.
اتصال راه آهن اینچه برون به راه آهن تركمنستان و قزاقستان، برقی كردن راه آهن اینچه برون- تهران در كنار اجرای راه آهن گرمسار –مشهد، از مصوباتی بود كه در دور اول سفر رئیس جمهور به این استان تصویب شد، بر این اساس در اردیبهشت سال 93 ، پروژه اتصال راه آهن گرگان- اینچه برون تكمیل و با حضور روسای جمهور، ایران، قزاقستان و تركمنستان به بهره برداری رسید.
گفتنی است 146 كیلومتر این پروژه در خاك قزاقستان، 700 كیلومتر آن در خاك تركمنستان و 80 كیلومتر آن در خاك ایران است كه با بهره برداری از این طرح، حجم صادرات محصولات كشاورزی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به كشورهای حوزه روسیه و چین افزایش قابل توجهی یافته است.
از سوی دیگر اجرای خط آهن گرگان - مشهد از طرح هایی است كه در دور دوم سفر دولت به این استان آغاز شده است.
در همین حال، دولت با تخصیص یك میلیارد و دویست میلیون یورو، طرح برقی كردن راه آهن تهران گرگان را آغاز كرده و پیش بینی می شود با اجرایی شدن این طرح، علاوه بر كاهش 30 درصدی زمان سفر از تهران به گرگان، ظرفیت انتقال بار از سه میلیون و 500 هزار تن فعلی به 10 میلیون تن افزایش یابد.

**بهره برداری از بزرگترین مجتمع تولید میگوی شمال كشور
دولت در دور اول سفر خود به استان گلستان ، موضوع ایجاد مجتمع تولید میگوی شمال كشور را در دستور كار قرار داد و حالا با گذشت پنج سال و در دومین سفر روحانی به این استان، این وعده محقق شده و بزرگترین مجتمع تولید میگوی شمال كشور در جریان سفر رئیس جمهور به این استان افتتاح شد.
كلنگ افتتاح این مجتمع، 10 سال قبل بر زمین خورده بود، اما تا پیش از دولت یازدهم، پیشرفت قابل توجهی نداشت و از 4 فاز آن، تنها یك فاز انجام شده بود و زیرساخت كانال های آبرسانی 2، 3 و 4 انجام نشده بود كه در دولت یازدهم با اختصاص 20 میلیارد تومان برای تكمیل زیرساخت آن، اكنون كانال های آبرسان ساخته و به بهره برداری رسیده است.
در این طرح كه در چهار فاز طراحی شده است تولید میگو از نوع «وانامی» هدف گذاری شده و اكنون با تامین 20 میلیارد تومان اعتبار دولتی و مشاركت40 میلیارد تومانی بخش خصوصی، سایت پرورش میگو شهرستان گمیشان به عنوان تنها مزرعه تولید میگوی شمال كشور به بهره برداری رسیده است. بر اساس گزارش ها نزدیك به 150 نفر از جوانان در این مكان به كار می پردازند.

** افتتاح و كلنگ زنی هفت طرح درحوزه آبرسانی
افتتاح و كلنگ زنی هفت طرح درحوزه آبرسانی از دیگر پروژه هایی بود كه در سفر رییس جمهوری به استان گلستان انجام شد؛ بهره برداری از هفت هزار هكتار از شبكه آبیاری و زهكشی «قره سو» و «زرین گل» با هزینه اجرایی 565 میلیارد ریال در شمال شهرستان علی آباد كتول از جمله این طرح ها بود.
برای اجرای این طرح 55 كیلومتر كانال آبرسان و اصلی، زهكشی به طول 64 كیلومتر و الگوی مدیریت مشاركتی آب انجام شده و اجرای این طرح باعث كاهش هدررفت آب، افزایش ضریب تامین آب كشاورزی و صنعت و مشاركت مردمی در مدیریت آب می شود.
در همین حال، سد لاستیكی گنبد با حجم تنظیمی 2.5 میلیون متر مكعب با هزینه اجرایی 92 میلیارد ریال به بهره برداری رسید. این سد به منظور تنظیم آب اراضی حاشیه رودخانه گرگانرود به میزان 2.5میلیون متر مكعب، بهبود آبگیری ایستگاه های پمپاژ و شبكه های آبیاری و زهكشی احداثی در حاشیه رودخانه گرگانرود در سطح سه هزار هكتار، افزایش سطح تراز آب و تسهیل در انتقال آب به مزارع به روش پمپاژ و جلوگیری از كف كنی رودخانه احداث شده است.
همچنین عملیات اجرایی فاز اول طرح آبرسانی به شهرها و روستاهای نوار مرزی با مشاركت بخش خصوصی با سرمایه گذاری صد میلیارد تومانی با هدف تامین آب شرب شهرهای مراوه تپه، گنبد، مینودشت و گالیكش و 130 روستای واقع در نوار مرزی استان گلستان در سال افق طرح (سال 1415) با تامین آب از منابع آب زیرزمینی و سطحی سد نرماب نیز از طرح هایی بود كه عملیات اجرایی آن با حضور وزیر نیرو انجام شد.

**راه اندازی مجهزترین پروژه طرح تحول نظام سلامت استان
راه اندازی مركز 152 تختخوابی اورژانس و ترومای شهید كمال الدین نبوی در بیمارستان 5 آذر شهر گرگان از دیگر اقدامات رئیس جمهوری در سفر به استان گلستان بود. این مركز با زیربنای بیش از 11 هزارمتر مربع و اعتبار افزون بر 910 میلیارد ریال، بزرگترین و مجهزترین پروژه طرح تحول نظام سلامت در استان گلستان است. این مركز در هفت طبقه و دارای بخش های مختلفی است كه در كوتاه‌ترین زمان ممكن یعنی از اردیبهشت 96 تا دی 97 تكمیل و آماده بهره برداری شد.
سیام**3070**1535