انجمن تغدیه در مورد فروش شیر خشك در سوپرماركت‌ها هشدار داد

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران گفت: كودكانی كه با شیر مادر تغذیه می كنند، ضریب هوشی بالاتری دارند اما اگر خانواده مجبور به استفاده از شیرخشك هستند از سوپرماركت‌ها تهیه نكنند، چون ممكن است قاچاق و غیر استاندارد باشد و به نوزادشان آسیب بزند.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، فرید ایمان‌زاده در آستانه برگزاری چهاردهمین كنگره انجمن تغذیه كودكان ایران و سمینار ترویج تغذیه با شیر مادر روز چهارشنبه در یك نشست خبری افزود: به لحاظ علمی در همه دنیا ثابت شده شیر مادر بهترین تعذیه برای نوزادان و كودكان به شمار می‌رود
وی افزود: كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند، 9 درجه ضریب هوشی بیشتری داشته، در آینده وابستگی عاطفی و اخلاقی بیشتری نسبت به والدین به ویژه مادر دارند.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران ادامه داد: شیر مادر حاوی مواد دفاعی یا آنتی‌بادی است و سب می‌شود كودك یا دچار بیماری نشود یا اگر شود شدت آن اندك باشد.
ایمان‌زاده گفت: كودكانی كه شیر مادر استفاده می‌كنند مرگ و میر در آنها كمتر است و‌ بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی همه مزایای شیر مادر مورد تاكید و تایید قرار گرفته است.
وی با بیان اینكه بانك شیر مادر در تبریز دایر شده است،‌گفت: تلاش برای راه‌اندازی این بانك در تهران در حال انجام است كه البته این مسئله با مشكلات مختلفی از جمله همكاری مادران همراه است.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران تصریح كرد: اكثر مادران توانایی شیردادن به فرزند خود را دارند چرا كه تنها داروهای انگشت شماری همچون داروهای ضد سرطان، لیتیوم و داروهای حاوی یدهای رادیو اكتیو در شیردهی می‌تواند سبب آسیب به كودك شوند.
ایمان‌زاده گفت:‌ شیرهای خشك به دلیل اینكه آنتی‌بادی ندارند. نسبت به شیر مادر كودك را در برابر بیماری‌ها مقاوم نمی‌كند بنابراین چندان توصیه نمی‌شود. مادران هر چند میزان ان شیر در روزهای ابتدایی تولد نوزادشان اندك باشد باید نسبت به شیردهی اقدام كنند.
وی اظهار داشت: شیر خشك‌های ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی بیشتر مورد اعتماد است چرا كه برخی از شیرها كه از خارج وارد می‌شوند در نگهداری و توزیع آنها ممكن است مشكلاتی به وجود آید. بنابراین شیر خشك ایرانی بیشتر توصیه می‌شود.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر نسبت به فروش شیر خشك در سوپرماركت‌ها هشدار داد و گفت: خانواده‌ها باید شیر خشك فرزند خود را از داروخانه تهیه كنند چرا كه ممكن است شیر خشك های موجود در سوپرماركتها قاچاق باشد و سلامت فرزند آنها را به خطر بیندازد. ولی شیرهایی كه با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شوند كاملا استاندارد است و مجوز مصرف دارد.
ایمان‌زاده گفت:: شیر گاو برای نوزادان می‌تواند سبب آسیب به آنها شود. بر اساس برخی تحقیقات مشخص شده كه شیر الاغ نزدیكترین شیر به شیر مادر است ولی چون تهیه آن به صورت فرآوری شده برای شركت‌ها مقرون به صرفه نیست تولید نمی‌شود.
وی تصریح كرد: زدودن میكروب شیر حیوانات باید مكانیزه باشد. این مسئله برای شركت‌ها مقرون به صرفه نیست و البته به دلیل اینكه تهیه این شیرها به لحاظ بهداشتی مورد تائید نیست مصرف آن نیز توصیه نمی‌شود.
سمینار ترویج تغذیه با شیر مادر و كنگره تغذیه كودكان و نوجوانان سوم تا چهارم بهمن 97 در محل تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور برگزار می شود .
اجتمام * 9022 * 3063