ماهواره بر «سيمرغ»، ماهواره «پيام» را با موفقيت به فضا پرتاب كرد

تهران- ايرنا- وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: متخصصان و دانشمندان سازمان صنايع هوافضاي اين وزارتخانه روز گذشته موفق شدند با طراحي و ساخت ماهواره بر «سيمرغ»، ماهواره «پيام» را با موفقيت به فضا پرتاب كنند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي وزارت دفاع، امير سرتيپ امير حاتمي امروز- چهارشنبه- با تبريك فرا رسيدن چهلمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي و ورود پر افتخار به دهه پنجم عمر پُر بركت نظام اسلامي و شكست جبهه استكبار و نظام سلطه در برابر عظمت و ايستادگي ملت بزرگ ايران اسلامي، اين موفقيت بزرگ را به ملت غيور و شريف ايران اسلامي تبريك گفت.
وي با تجليل از دست اندركاران اين پروژه عظيم ملي اظهار داشت: با همت و تلاش دانشمندان، محققان و متخصصان سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع بعد از طراحي و ساخت و پرتاپ موفقيت آميز ماهواره برهاي خانواده سفير يك (سفير اميد، سفير رصد، سفير نويد و سفير فجر) كه با پرتاب آنها كشور جمهوري اسلامي ايران به باشگاه كشورهاي دارنده توان ارسال ماهواره به فضا پيوست؛ مطابق راهبرد فضايي جمهوري اسلامي ايران و نقشه راه توسعه ماهواره برها، طراحي و ساخت ماهواره برهاي بزرگ تر در دستور كار سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع قرار گرفتو.
وي يادآور شد:پروژه سيمرغ به عنوان اولين گام در اين مسير، با هدف پرتاب ماهواره هاي 250 كيلوگرمي تا ارتفاع مداري 500 كيلومتري توسعه داده شد.
وزير دفاع در تشريح مشخصات اين ماهواره بر خاطرنشان كرد: سيستم پيشرانش اين ماهواره بر در مرحله اول شامل چهار موتور كلاستر شده بوده و سيستم كنترلي آن نيز از چهار موتور جهت كنترل پرواز مرحله اول استفاده مي كند.
امير حاتمي يادآور شد: سيستم پيشرانش مرحله دوم اين ماهواره بر نيز از دو موتور بهره مي برد.
وي به سيستم هدايت و سازه «ماهواره بر سيمرغ» اشاره كرد و گفت: سيستم هدايت كنترل اين پروژه توسعه يافته سيستم هدايت كنترل خانواده محصولات سفير است. در حوزه سازه با توجه به افزايش قطر موشك از 1.25 متر در ماهواره بر سفير به 2.4 متر، فناوري مورد استفاده در ماهواره بر سيمرغ كاملا جديد بوده و براي اولين بار در كشور توسعه يافته است.
سيام*9612**1336