خاطره ماندگار قدیمی های ندوشن با شركت تعاونی

یزد - ایرنا - « تعاونی» واژه ای است كه روحیه تلاش و كار جمعی را در فعالیت های مختلف اقتصادی، تجاری و بازرگانی در ذهن افراد تداعی می كند.

به گزارش ایرنا، اقتصاددانان و فعالان اقتصادی، شركت های تعاونی را متشكل از اشخاص حقیقی و حقوقی می دانند كه به منظور رفع نیازمندی های مشترك و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق خودیاری و كمك متقابل و همكاری آنان تشكیل شده است.
تعاونی ها در كنار بخش های دولتی و خصوصی، نقش مهمی را در رشد و توسعه اقتصادی، تولید، اشتغال و حذف واسطه ها در توزیع كالا و خدمات ایفا می كنند.
ندوشن كه مركز بخشی به همین نام است، در گذشته روستا بود و امروز یكی از 21 شهر استان یزد است و شركت تعاونی داشت كه مردم منطقه از آن با عنوان « شركت » یاد می كردند؛ این فروشگاه اصلی ترین و مطمئن ترین محل خرید مردم به خصوص قدیمی ها، پیرمردان و پیرزنان به حساب می آمد.
شركت در نگرش مردم ندوشن جایی بود كه اغلب اجناس و كالای ضروری و مورد نیاز مردم را توزیع می كرد و مردم احساس خوبی از آن داشتند و مایحتاج زندگی خود را از آنجا تهیه می كردند.
به علاوه، شركت، اجناس سهمیه ای را هم توزیع می كرد و به نوعی مجری سیاست های دولت در عرضه مستقیم كالا بود و نقش برخی فروشگاه های بزرگ امروزی شهرها را در تنظیم بازار ایفا می كرد.
كالاهای عرضه شده در این شركت نه تنها با كیفیت؛ بلكه ارزانتر هم از دیگر فروشگاه ها بود و به همین دلیل مردم استقبال خوبی از آن داشتند و امروزه نیز قدیمی ها خاطره خوش، شنیدنی و ماندگاری از آن دوران دارند.
گرچه، امروز شركت تعاونی ندوشن فعالیتی به گستردگی گذشته ندارد؛ اما عملكرد گذشته اش نام آن را به یك « برند» تبدیل كرد و به همین دلیل علی رغم گسترش مغازه ها و فروشگاه های متعدد در این شهر، مردم تمایل به خرید از این تعاونی دارند.
مردم منطقه فروشندگانی را كه برای مدتی در شركت تعاونی كار می كردند با پسوند « شركتی» یاد می كردند و می شناختند. هركس به عنوان فروشنده در شركت تعاونی فعالیت داشت، مورد اعتماد و وثوق مردم بود و شهروندان او را فردی معتمد، زحمتكش، خدمتگزار، درستگار و بی ادعا می دانستند.
شركت تعاونی ندوشن در ابتدای ورودی یا بهتر بگویم ابتدای بافت تاریخی و در كنار یكی از دروازه های قدیمی روستا قرار داشت و هنوز تابلو تاسیس حدود نیم قرن پیش ( 1351 هجری شمسی) بر سر در آن خودنمایی می كند.
شركت در مجاورت و مشرف بر رودخانه قدیمی كه امروز بندهای خاكی، راه را برای عبور سیل از آن بسته و به خیابان اصلی شهر تبدیل شده، قرار دارد؛ رودخانه ای كه جریان سیل عظیم را در خاطره خود دارد.
« حیدرعلی جعفری» یكی از فروشندگان قدیمی شركت تعاونی ندوشن است كه مردم منطقه او را ا نام « حیدر علی شركتی» می شناسند می گوید: 15 سال در فروشگاه كار كرده ام و روزهای پر رونق و پر رفت و آمد مردم منطقه را شاهد بودم.
او می افزاید: در گذشته مردم علاقه زیادی به خرید كالا از این فروشگاه داشتند و استقبال و رفت و آمد مردم هم خوب بود.
وی وجود و حمایت از چنین فروشگاه هایی كه قدمت بالا و سابقه درخشانی دارد ضروری دانست و گفت: حفظ و احیای این شركت با حسن شهرت گذشته اش می تواند نقش موثری را در رونق اقتصاد شهر ایفا كند.
نكته حائز اهمیت اینكه احیا این شركت تعاونی می تواند ضمن حفط فرهنگ، آداب و رسوم و میراث معنوی مردم به رونق اقتصادی منطقه كمك كند و در توزیع كالاها و اجناس اساسی مردم نظیر گوشت، مرغ، روغن، برنج و غیره كمك كار دولت در تنظیم بازار باشد.
چیزی كه به گفته مردم و مسئولان این روزها در فرایند توزیع كالا در این شهر احساس می شود و ضروری به نظر می رسد.
همچنین با توجه به اینكه ندوشن قطب دامداری استان یزد محسوب می شود این شركت می تواند در تامین نهاده ها و نیازهای این بخش نیز نقش آفرینی كند؛ لذا پیشنهاد می شود جمعی از جوانان علاقه مند با حمایت مسئولان شهر گردهم جمع شوند و برند خوب شركت تعاونی را احیا كنند و شركت را رونق دهند.
شركت تعاونی روستایی ندوشن بیش از 2 هزار عضو دارد.
ندوشن با بیش از پنج هزار نفر جمعیت در 80 كیلومتری شمال غرب مركز استان یزد قرار دارد.
6198/ 2047/