آمار بالاي سوء تغذيه در چابهار نيازمند توجه جدي خيران است

چابهار- ايرنا - مدير برنامه هاي بهبود تغذيه در مراكز جمعيتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: آمار بالاي سوء تغذيه در شهرستان ساحلي و بندري چابهار نگران كننده است و نيازمند توجه جدي قشرهاي مختلف مردم، مسئولان، نهادهاي حمايتي و خيران است.

به گزارش ايرنا، دكتر رضا عزتيان روز سه شنبه در كارگاه 2 روزه تغذيه سالم در چابهار اظهار داشت: اين منطقه و ساير شهرستان هاي استان سيستان و بلوچستان از نظر سوء تغذيه داراي آمار بالايي است به همين جهت نياز به توجه جدي تر در اين زمينه دارد.
وي افزود: اين كارگاه با هدف ارتقا سلامت شهروندان و بهبود روند كيفي زندگي شهري برگزار شده است.
مدير برنامه هاي بهبود تغذيه در مراكز جمعيتي وزارت بهداشت گفت: استفاده از خوراكي هاي سالم در زندگي روزمره شهروندان اهميت زيادي دارد و بايد همه قشرها به تغذيه سالم اهميت دهند.
رئيس مركز بهداشت و درمان چابهار نيز اظهار داشت: 39 هزار نفر از كودكان زير پنج سال اين شهرستان به سوء تغذيه مواجه هستند و در حوزه حاشيه شهر و نقاط دور افتاده روستايي وضع از نظر تغذيه و فقر بدتر است.
محمدعلي وطن پرست افزود: براي هر 2 تا سه هزار نفر در شهر چابهار يك كارشناس مراقب سلامت و براي 30 تا 50 هزار نفر يك مركز سلامت با كادر متخصص انجام وظيفه مي كنند.
وي از خيران، نهادهاي حمايتي و سازمان هاي مردم نهاد خواست با توجه به ادامه خشكسالي ها، بيكاري، فقر بالا، حاشيه نشيني و درآمد پايين مردم در زمينه كمك به سلامت و تغذيه اين افراد ورود كنند.
سرپرست شبكه بهداشت و درمان چابهار نيز اظهار داشت: كارگاه آموزشي تغذيه سالم با هدف ارتقا سلامت شهروندان و كيفيت زندگي آنان و نيز پيشگيري از بيماري ها از سوي اين مركز و با همت دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر و جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان برگزار شد.
مسعود اعلايي افزود: در اين كارگاه آموزشي تغذيه سالم، اهميت كيفيت محصولات كشاورزي در سلامت و تغذيه جامعه، ارتباط مديريت بهبود تغذيه، راه و روش اجراي طرح بهبود تغذيه در جامعه زنان روستايي و عشاير، استفاده بهينه از محصولات فصلي مطرح و آموزش داده شد.
به گزارش ايرنا، كارگاه 2 روزه‌ ي تغذيه‌ در مراكز جمعيتي و اهميت كيفيت محصولات كشاورزي در سلامت و تغذيه جامعه توسط مديريت شبكه و مركز بهداشت و درمان چابهار روز سه شنبه با حضور جمعي از مديران و كارشناسان تغذيه حوزه بهداشت، درمان و جهاد كشاورزي در اين شهرستان در حال برگزاري است.
3043**3213