بررسی حوادث سال 78 كوی دانشگاه در مناظره تاج زاده و زاكانی

تهران - ایرنا - مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت كشور دولت اصلاحات و علیرضا زاكانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا در مناظره ای با حضور رسانه ها به بررسی حوادث تیر ماه سال 78 در كوی دانشگاه پرداختند.

به گزارش ایرنا، مصطفی تاج زاده كه در زمان وقوع حوادث سال 78 كوی دانشگاه معاون سیاسی وزارت كشور بود تاكید دارد كه مشكل معیارهای دوگانه است و معتقد است، هیچ نهادی پس از 20 سال یك سند مبنی بر دخالت غیرخودی ها و براندازان در تحریك دانشجویان ارائه نكرده است.
علیرضا زاكانی نماینده پیشین تهران در مجلس اما معتقد است كه امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می كند و تاكید دارد كه رابطه سال 78 و 88 حلقه مفقوده همین جریان است و عواملش یكی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.
تاج زاده با اشاره به اینكه مشكلات به حدی بالا هستند كه تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست، معتقد است كه برای كشف حقیقت باید هر چه در گذشته رخ داده را نقل كنیم.
زاكانی فعال سیاسی اصولگرا نیز تاكید می كند كه ما به عنوان یك نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محكوم می كنیم.

**مشروح مناظره تاج زاده و زاكانی درباره علل حوادث سال 78 كوی دانشگاه به این شرح است:

**برای كشف حقیقت همه مطالب اتفاق افتاده را باید نقل كنیم
مصطفی تاج زاده روز سه شنبه در جلسه مناظره با علیرضا زاكانی اظهار داشت: با تشكر از آقای زاكانی كه پذیرفت این گفت و گو ایجاد شود و ای كاش پرچم دار این گفت و گو صدا و سیما و رسانه های داخلی می شدند تا جامعه احساس كند مهمترین مسئله ها را می تواند در رسانه های خود ببیند و انتخاب كند.
وی افزود: همین بحث ها باید آنجا انجام شود تا مردم ببیند و گوش كنند. همچنین از دانشجویان عزیز عذرخواهی می كنم، تمایل داشتم این اتفاق در دانشگاه باشد اما آقای زاكانی خواستند در محیط بسته باشد.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور عنوان كرد: معتقد هستم برای كشف حقیقت هرچه در گذشته اتفاق افتاده را باید نقل كنیم اما برای آینده باید هر چه می توانیم تسامح داشته باشیم. همین امروز هم یك گروه نمی تواند جامعه را اداره كند، حتی اصولگرا و اصلاح طلب هم امروز نمی توانند جامعه را اداره كنند.
تاج زاده ادامه داد: این قدر مشكلات بالا هستند كه تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست. بعد از اتفاقات 18 تیر، یك هیأتی به پیشنهاد آقای خاتمی در شورای امنیت تشكیل شد. 5 نفر از سپاه، وزارت علوم، قوه قضائیه، وزارت كشور در این هیات حضور داشتند.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور بیان كرد: چون مصوبات شورا باید به تصویب رهبری برسد، ایشان دو نفر را اضافه كردند و تعداد افراد شورا از 5 به 7 نفر رسید. قرار شد دو نفر از سپاه و قوه قضائیه، سه نفر هم از وزارت ارشاد، كشور و اطلاعات در آن هیات حضور داشته باشند.
تاج زاده تصریح كرد: از آنجایی كه هم رهبری و هم رییس جمهوری نظرشان این بود كه هر چه زودتر مشخص شود چه اتفاقی افتاده است، این هیات كمتر از 10 روز از 18 تیر نگذشته بود كه تشكیل شد. این هیات جلساتی گذاشت و بعد از تحقیقات مفصل میدانی، اطلاعاتی نهایتا گزارشی ارائه شد كه در اختیار رهبری قرار گرفت و مورد تائید رهبری قرار گرفت و برای اولین و آخرین بار در تلویزیون قرائت شد.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور افزود: یافته‌های دبیرخانه حاكی است كه 14 راهپیمایی در كوی دانشگاه تهران با توجه به اسناد موجود در طول سال 76 منتهی به سال 77 انجام شده كه دو مورد آن به خارج از كوی كشیده شده است. این موارد غالباً با یك هسته 10 الی 15 نفره، از مقابل ساختمان شماره 22 بین ساعات 22 و 23 آغاز و پس از خروج از درب نگهبانی و ورود به خیابان كارگر شمالی،‌ به سمت اتوبان جلال ‌آل ‌احمد طی مسیر می‌شده است.
وی بیان كرد: جمعیت حاضر در این راهپیمایی‌ها به طور متوسط 100 تا 150 نفر ثبت شده است. در مقابل این اقدامات غالباً كلانتری یوسف‌آباد راهپیمایی‌ها را متوقف و با شیوه‌های مناسب راهپیمایان را به سمت كوی هدایت می‌كرده است. شعارهای این راهپیمایی‌ها نیز غالباً در ارتباط با موضوع بوده است. در نهایت معلوم شد این راهپیمایی سابقه داشته است.
وی افزود: اینكه كسی در كوی دانشگاه غربیه رفته است یا خیر؟ گزارشی به این كمیته واصل نشده است. آیا دانشجویان سازمان دهی شدند؟ معلوم شد كه چنین چیزی نبوده است.
تاج زاده اضافه كرد: راهپیمایی طبیعی انجام شده است، شعار دانشجویان كه ثبت شده تشكر تشكر است. بامداد آن روز 15نفر بیرون كوی مشغول گفت و گو بودند كه آقای امیراحمدی از ناجا به آنها می گوید داخل كوی شوند كه قبول نمی‌كنند.
وی خاطرنشان كرد: وی از كلانتری های مختلف تقاضای نیرو می‌كند، چرا؟ معلوم نیست. به محض تقاضای ایشان نیروی انتظامی از كلانتری های اطراف می آیند.
تاج زاده اظهار داشت: آقای كوهی وارد گفت وگو می شود و می گوید 5 دقیقه مهلت بدهید این 15 نفر را داخل ببرم ولی ایشان قبول نمی كند درگیری می شود، سپس دانشجویان به پرتاب اشیا می پردازند و نیروی انتظامی هم مقابله می كند. در همین میان یكی از سربازان پایش به جدول برخورد می كند و توسط دانشجویان دستگیر می شود.
وی یادآور شد: سپس مواضع و شعارهای دانشجویان به تندی می گراید، 500 تا 600 سنگ پرانی از سوی دانشجویان شروع می شود. نیرو انتظامی مقابله می كند و در این فاصله مدیركل سیاسی استان تهران در ساعت دو و 15دقیقه به كوی می رود و می گوید من نماینده تاجزاده هستم و شروع می كند به آرام كردن كه صدای شلیك گلوله از جنوب خیابان كارگر شمالی كار را خراب می كند.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور تاكید كرد: بعد از حضور جانشین فرمانده نیروی انتظامی درگیری ها به طور پلكانی اوج می گیرد، برخوردهای نیروی انتظامی از یك سو و دانشجویان از سوی دیگر به آشوب كشیده می شود.
تاج زاده گفت: به اعتقاد اعضای جلسه در آن شرایط جانشین منطقه بزرگ تهران فاقد تدبیر لازم بوده، بی تدبیری های نامبرده موجب ناآرامی ها می شود. نیروهای لباس شخصی در اینجا نیروهای ناجا را تشویق به حمله كردند و آنها را به دلیل حمله نكردن، با اهانت مورد سرزنش قرار دادند.
وی با بیان اینكه نظری سرپرست ناحیه انتظامی تهران بزرگ بدون دستور مافوق وارد كوی دانشگاه شد، اظهار داشت: 25 تا 30 نفر نیروی شخصی وارد كوی شدند و دانشجویان را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در آنجا سه سرباز ناجا جا می مانند كه این سربازان را به زیرزمین منتقل كردند و به دروغ گفتند دانشجویان، سربازان را گروگان گرفته اند.
معاون سیاسی وزارت كشور دولت اصلاحات ادامه داد: موسوی لاری ساعت 6 صبح از سردار انصاری می خواهد به عنوان جانشین فرمانده كل دستور دهد نیروی انتظامی حق رفتن به كوی دانشگاه را ندارد، ولی سردار نظری تمرد می كند. در گزارش كمیته آمده است نیروهای لباس شخصی از ساعت 2 بامداد وارد صحنه شدند و در ضرب و جرح دانشجویان دخالت داشتند.
تاج زاده با بیان اینكه گزارش به بی تدبیری عملكرد فرمانده مذكور اذعان كرده است، گفت: نظری بدون توجه به دستور جانشین فرمانده كل قوا در صحنه بوده است و مهارت های لازم برای فرماندهی انتظامی شهر تهران را نداشته و ورود به خوابگاه دانشجویان خلاف بوده است.
سرپرست پیشین وزارت كشور افزود: لطفیان فرمانده وقت نیروی انتظامی گزارش كمیته تحقیق شورای عالی امنیت ملی را قابل اعتناترین گزارش دانست و مرحوم هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه نظر این كمیته را تایید كرد و اظهار داشت: قشر دانشجو در كوی دانشگاه تقصیری نداشت و مظلوم واقع شده است.
تاج زاده خطاب به زاكانی عنوان كرد: مشكل ما معیارهای دوگانه است، هیچ نهادی پس از 20 سال یك سند مبنی بر دخالت غیرخودی ها و براندازان در تحریك دانشجویان ارائه نكرده است.

**تاج زاده: خیلی افراد از جریان اصولگرایی جدا شده اند
تاج زاده با اشاره به ریزش های جریان اصولگرا گفت: هیچ كس به اندازه لاریجانی مقابل اصلاح طلبان قرار نگرفت. علی مطهری سال 82 علیه اصلاح طلبان با من نامه نگاری می كرد و حالا این چنین هستند. فكر كنید چه شده كه از شما جدا می شوند.
سرپرست پیشین وزارت كشور افزود: هفت سال غیر قانونی در انفرادی بودم و اكنون شما می گویید امثال من لپ هایمان گل می انداخته است. نگهبان زندان من می گفت چه طور این زندان انفرادی را تحمل می كنید؟
وی در ادامه افزود: یك شب در انفرادی متوجه شدم كه چشمم نمی بیند. دكتر اول فكر كرد دنبال مرخصی هستم. گفت برای سن است و... آخر متوجه شدیم چشم من یك نوعی از سكته داشته است.
تاج زاده تاكید كرد: من در تظاهرات بودم فردای آن روز مرا گرفتند و گفتند تو را روز 23 خرداد گرفتیم و روز 25 خرداد جبهه مشاركت از شما دعوت به تظاهرات كرده است.

** زاكانی: در 40 سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشته ایم
علیرضا زاكانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا نیز در این مناظره سخنان خود را با تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی و به چالش كشیده شدن نظام سلطه جهانی آغاز كرد و گفت: پیروزی انقلاب موجب عظمت مسلمانان و به چالش كشیدن نظام سلطه شد. در این مسیر اگر عظمت ایران را می خواهیم باید از رهبری تبعیت و نوكری مردم را كنیم و اگر خلافش عمل كردیم آسیب دیدیم.
وی افزود: ما در چهل سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشتیم، چرا كه هم دشمن بیرونی و هم موانع داخلی داشتیم.
زاكانی اظهار داشت: دشمن خارجی ما آمریكا و صهیونیسم و مانع درونی ضدانقلاب و ریزش ها هستند. آنهایی كه به واسطه خوف و طمع وارد انقلاب شدند و به واسطه نرسیدن به موضوعات خود ریزش داشتند.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: اهمیت مانع داخلی از دشمنان خارجی بیشتر است. معتقد هستم آنچه در موانع داخلی است پرستش قدرت، ثروت و قدرت بیگانه است. امروز در كشور عده ای طمع و ثروت اندوزی دارند، از قدرت های بیرونی تبعیت كرده و با زر و زور و تزویر شرایط را به سمتی می برند كه مردم را مقابل اهداف و آرمان هایشان قرار دهند. تا وقتی این موانع داخلی اصلاح نشود ما نمی توانیم به اهداف انقلاب اسلامی برسیم.
وی با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی تصریح كرد: روزهای نخستین انقلاب اسلامی می دانستیم چه نمی خواهیم و چه می خواهیم، اما نه تجربه اش را داشتیم و نه نیروی انسانی، اما امروز در چهل سالگی كسی از ما نمی پذیرد آزمون و خطا كنیم.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: كسانی كه در مسیر ثروت اندوزی می روند مافیای پنهان هستند و رابطه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را ایجاد كردند كه این مانع اصلی است.
وی ادامه داد: این افراد نه تعریفی از اصلاحات دارند و نه مشكلات مردم برایشان مهم است. راحت دروغ می گویند تهمت می زنند. اگر در عرصه اقتصادی كم بیاورند دست در جیب دانشجو می كنند.
زاكانی بیان كرد: امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می كند. رابطه سال 78 و 88 حلقه مفقوده همین جریان است. عواملش یكی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.
این فعال سیاسی اضافه كرد: یك عده ای در عرصه سیاسی كم آوردند. روزنامه سلام تیتری زد كه به واسطه آن بسته شد. همان شب در كوی دانشگاه در ایام انتخابات جمع قلیلی دست به آشوب زدند. در مهد كودك را شكستند.
وی بیان كرد: همه مردم به ورود پلیس نگاه می كردند، شكستن حریم و امنیت مردم به هر اسمی رخ داد. سپس پلیس در آنجا حضور پیدا كرد و عده ای آمدند و سه نفر را گروگان گرفتند. وزیر كشور دستور برخورد داد.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: ما هر دو طرف را محكوم كردیم، من روز جمعه وارد شدم آن تخریب ها را دیدم عمده تخریب ها از درون كوی بود. تحقیقاتی هم در این خصوص شد كه ثبت و ضبط است. نیروی انتظامی هم تخریب كرد، باید حق و حقیقت را گفت. در مقابل كشته سازی صورت گرفت، اربعین گیری صورت گرفت.
این فعال سیاسی اضافه كرد: ما به عنوان یك نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محكوم می كنیم. سه نفر پلیس شهید شدند. ماحصل این مسیر این بود كه می خواستند نظام با چالش اساسی روبرو شود، در آن زمان ما با دانشجویان به كوی رفتیم.
زاكانی گفت: تاجزاده، معین و شمس الواعظین آمدند. وضع را كه دیدم خودم را حائل دانشجو و نیروی انتظامی كردم. از هر دو طرف می خوردم و همه را به آرامش دعوت می كردم. در آن ایام برای من واضح شد تاجزاده و دوستانش دوست ندارند این موضوع جمع شود. مسئولینی مثل معین با استعفا دادن آتش را بیشتر می كردند.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تاجزاده و دوستانش دم از آزادی می زنند، اگر یادشان باشد آن سال روز یكشنبه ما درخواست جمع كردیم، حق شناس به من زنگ زد گفت تاجزاده خوشحال است كه شما می خواهید تجمع قانونی برگزار بكنید. بیایید با تحكیمی ها راهپیمایی بگذارید. من گفتم وای به حال مملكتی كه شما مدیركل سیاسی اش هستید.

**زاكانی: وقتی كم آوردیم نباید دانشجو را ابزار قرار دهیم
زاكانی در ادامه سخنانش اضافه كرد: من آن زمان مسئول بسیج دانشجویی بودم، اطلاعیه من را می خوانید، شما چهره های جدید نفاق هستید. شما فقط نیروی انتظامی را محكوم می كنید كه این جفا است. من می گویم سنگ زدن را محكوم كنید.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما به عنوان بسیج دانشجویی این را محكوم كردیم، آقای نقدی به من زنگ زد كه این اطلاعیه چیست؟ گفتم دروغ است و من تكذیب می كنم. من می گویم دانشجو را ذبح نكنیم، این ظلم به دانشجو است كه وقتی كم می آورید دانشجو را ابزار می كنید. این موضوع سازمان یافته بودن و یا بودن كه شما می گوید عین آمریكاست، یعنی اینكه سناریوسازی می كنید، چهل سال این كار را كردید و دیگر تمام شد.
این فعال سیاسی بیان كرد: من دو طرف را محكوم می كنم نه یك طرف را، اما شما یكبار هم آن طرف را محكوم نكردید. من نفاق دارم یا طرفداران شما كشته سازی كردند، نفاق من دارم یا دوستان شما كه پنهان شدند و گفتند كه ما را دزدیدند. نفاق من دارم یا شما كه اربعین سازی كردید. من كه در وسط ماجرا بودم.
زاكانی در ادامه گفت: گزارشی كه ذكر شد ناقص است چون من گزارش لحظه به لحظه از صحنه دارم. بنده تا روز آخر و برخلاف شما در صحنه بودم. در همان زمانی كه آقای شاهرودی رییس قوه قضاییه بود دادگاه، آقای نظری را تبرئه كرد. بعد از تحقیقات میدانی عده ای تبرئه شدند، مشخص شد كه اتفاقا آقای خاتمی و دیگران محل اتهام قرار گرفتند. به ویژه آقای خاتمی كه فردای آن روز از آشوب بزرگی پرده برداشت كه بحث كوی دانشگاه بود. ماحصل اتفاقات و مجموع شواهد نشان می دهد كه این جریان دروغ می گوید.
وی اضافه كرد: باید همه ماجرا و نه بخشی از آن به صورت دقیق مورد تحقیق قرار گیرد. ماجرا زمینه دارد و بستر ماجرا هم باید مورد توجه قرار گیرد. كل گزارش ها باید خوانده شود كه یك طرفه به قاضی نروند.
زاكانی در پاسخ به سخنان تاج زاده در خصوص برگزاری این مناظره نیز گفت: حرف هایی را كه زدید دلیل نبود كه به یك تشكل دانشجویی مجوز ندهید. شاید سطحی ترین استدلالی كه یك مسئول می توانست برای جلوگیری از آزادی بیاورد را گفتید. شما گفتید در دانشگاه باشد، اول كه دانشگاه بسته بود و دوم اینكه ما می خواستیم رسانه ها باشند. در مورد لباس شخصی ها كه گفتم به نوری و هاشمی و تایید خاتمی بر می گشت. اما ریشه آنان به دهه شصت برمی گشت. من نمی دانم اكنون با كدام تاجزاده روبرو هستیم.
این نماینده مجلس اظهار داشت: افراطی آن كسی است كه سال 88 سطل اشغال آتش زد و برخی گفتند آن ها مردان خداجو هستند. دنبال مجرم می گردید؟ از آقای یونسی بپرسید. افراطی كیست؟ چرا یك طرفه به قاضی می روید؟ سوت پایان را كشیدند، دیگر قرار نیست سر مردم را كلاه بگذارید. چه شد خاتمی رییس جمهوری وقت از نظری عذر خواهی كرد؟

**زاكانی: افراطی گری در هر زمانی بد است
وی یادآور شد: افراطی گری هر زمانی بد است. ما همیشه افراطی گری را محكوم كردیم. خیلی خوب شد كه درباره این موضوع صحبت شد تا دمل چركین باز شود. اتفاقا بیشترین كسی كه كتك خورد بچه های بسیجی بودند. عین همین حادثه 25 خرداد كه رقم خورد.
این نماینده پیشین مجلس افزود: گزارش مجلس در روز 25 را خودم نوشتم، بنده عضو گروه تحقیق بودم و باید دید چرا پخش نشد و الان پخش كنید. از چیزهایی سخن می گویید كه برای من خنده دار است. سوم و چهارم تیرماه در مجلس توضیح دادم كه چه جنایتی اتفاق افتاد، آقای ابوترابی و كواكبیان هم بودند، گزارش را تنظیم كردیم، در مجلس دعوا شد و مجلس را غیرعلنی كردیم. آقای كواكبیان پس از توضیحات من تشكر كردند. من سند ماجرا هستم در صحنه حاضر بودم و چوب آن را خوردم.
زاكانی بیان كرد: كسانی كه به سفارت انگلیس رفتند، تشكل های آرم دار و دانشجویی بودند كه پس از تجمع همزمان رفتند. افراطی ها به من وصل نیستند، این تشكل دانشجویی آسیب به سفارت را به من گفتند كه گفتم شما اشتباه كردید.
این فعال سیاسی ادامه داد: نیروی انتظامی آمده بود و من به آقای نظری گفتم نیروهای خود را عقب بكشید، همزمان از بالای ساختمان كوكتل مولتف انداختند و نیروی انتظامی آسیب دید. هركس به دانشجو و نیروی انتظامی تعرض كند غلط كرده است، بنابراین گزارش را من خودم نوشتم، خودم توضیح دادم و حقیقت را گفتم. پس از حقیقت گویی ناراحت نشوید و دروغ نگویید.

** اصولگرایان به اصول و اصلاح طلبان به اصلاحات واقعی پایبند باشند
زاكانی یادآور شد: اگر اصولگرایان به اصول و اگر اصلاح طلبان به اصلاحات واقعی پایبند نباشند سر مردم كلاه می گذارند.
وی افزود: آقای ناطق و آقای لاریجانی كسانی بودند كه سال 76 می خواستند انتخاب آقای خاتمی باطل شود. رهبر معظم انقلاب در این برهه از حق و حقوق ملت دفاع كردند، این داستان سال 84 و 88 و 92 هم همین بود كه حضرت آقا از حقوق مردم دفاع كردند.
وی تصریح كرد: تظاهرات غیرقانونی انصار حزب الله هم محكوم است، اما شما سال 88 كشور را به یاد دارید، چهل میلیون رای مخدوش و آبروی كشور برده شد.
نماینده پیشین مجلس تاكید كرد: پیش بینی بنده از فتنه آینده چهار پایه است. پایه اول تشدید فقر، ایجاد ناكارآمدی برای خدمت به مردم، دعوت سیاسیون سهم خواه برای حضور مردم در صحنه، عامل چهارم هم منافقان هستند. این چهار عامل مردم را تحت فشار قرار می دهند.
وی یادآور شد: این دوگانه یا مذاكره یا جنگ از كجا آمده است؟ من در 78 خودم شاهد ماجرا بودم. اما درباره آینده باید حرف بزنیم. باید پاسخ این چهل سال را همه بدهیم، من كسی را تهدید نكردم و در برابر امثال مرتضوی و جاسبی، ما بودیم كه ایستادیم.
زاكانی خاطرنشان كرد: فتنه آینده با روشنگری و شفافیت قابل پیشگیری و درمان است. من به شما می گویم چقدر دارایی دارم و دیگران هم باید بگویند.
این نماینده پیشین مجلس در ادامه سخنان خود به سه تعبیر از لباس شخصی ها اشاره كرد و گفت: در موج اول، گروهی كه متعلق به نیروی انتظامی بودند وارد كوی دانشگاه شدند. گروه دوم كسانی هستند كه احساس وظیفه می كنند می آیند دفاع می كنند و بعضا اشتباه هم می كنند. من شب نوزدهم با برخی از آنها درگیر شدم، به من گفتند لیبرال شده ای. گروه سوم هم رفقای آقای تاجزاده هستند.
وی ادامه داد: اردیبهشت 1377 زمان دادگاه كرباسچی، گروهی سردر دانشگاه تهران، علیه شهردار پیشین تهران شعار دادند و عده ای هم به عنوان چماقدار می خواستند با آنها برخورد كنند رفتیم جلوی آنها ایستادیم درگیر شدیم و چاقو را از دستشان گرفتیم و تحویل انتظامات دانشگاه دادیم چندی نگذشت كه در خیابان شانزدهم آذر، علیه كرباسچی شعار می دادند سرما كلاه نمی رود. آقای ده نمكی پس از نماز جمعه رفت و به آنها گفتم كار اشتباهی كردید.
وی خاطرنشان كرد: در مجلس پنجم و ششم افراد را بردند محكوم كنند تا نگذارند كسی وارد كوی دانشگاه شود. من وارد شدن به كوی دانشگاه را غلط می دانم و آن را محكوم هم كردم. مجلس پنجم و ششم به ممنوعیت ورود به كوی دانشگاه رای نداد. برخی از دوستان شما گفتند كه این رای طبیعی است مجلس نباید رای بدهد، ممكن است داخل كوی دانشگاه آر پی جی بزنند و نیروی انتظامی ناچار به رفتن به داخل كوی می شود.
زاكانی با محكومیت ورود به كوی دانشگاه تاكید كرد: شما نان لباس شخصی را می خورید، سال 74 بر سر ماجرای سروش، روز قبل به آنها گفتم این كار اشتباه را نكنید، بگذارید او حرفش را بزند و ما هم حرف می زنیم ما منطق داریم و آنجا می ایستیم و از او سوال می كنیم، گفتند این كار را نمی كنیم و گوش نكردند.
وی ادامه داد: درباره سفارت عربستان و انگلیس هم اشتباه محض كردند، از داخل سفارت به من زنگ زدند به آنها گفتم شما غلط كردید داخل سفارت شدید، همان موقع بارها علیه آنها نوشته ام. به آنها گفتم برای چه وارد شدید.
این فعال اصولگرا بیان كرد: سابقه مبارزاتی خودتان را درباره فساد بگویید. می گویم چرا در شما فاسد نیست، اما من با فاسدهای خودمان مبارزه كردم.

**تاج زاده: فساد مطلوب نیست
وی ادامه داد: در زندان آقای طائب گفت كه پرونده اخلاقی و مالی تو پاك است. به شوخی گفتم فكر می كردم دم و دستگاه شما قویتر از این حرف ها است. بعد گفتم من كه خانه ام پر از شنود است، اطاق خوابم شنود است، به قول خودتان سر راهمان پرستو هم می گذارید؛ شما نمی دانید كه این نظارت شما ما را چه قدر پاك نگه داشته است.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور با اشاره به بخشی از سخنان زاكانی درباره فساد در جریان اصلاحات، بیان كرد: گفتند، اطراف شما آدم فاسد هست، گفتم احتمالا هست چون ما یك طیف گسترده هستیم؛ اما فاسدان اصلاح طلبان با فاسدان شما جور در می‌آیند. چرا فاسدها باید جور شوند؟ ما به این موضوع اعتراض داریم.
تاج زاده اضافه كرد: شفافیت خیلی خوب است من هم طرفدارش هستم. فساد این كشور را از پا در می آورد. برای مبارزه با آن خودی و غیر خودی نكنیم همه را بررسی كنیم. كل ستادهای ما را در سال 88، 84 را به همراه ستادهای دیگران بررسی كنیم. قاضی پاك دست بگذاریم هرچه كه گفت را قبول می كنیم.
وی افزود: فساد شرط ناپذیر است. مگر شما نمی گویید مردمی هستم، درباره توقیف مطبوعات چرا چیزی نگفتید؟
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور تصریح كرد: رسانه های رسمی جمهوری اسلامی در این بیست ساله چه چیزی از 78 منتشر كردند؟ ببینید كدام روایت درست تر است؟ این ها برای اینكه یك نفر را نجات دهند كل نظام را خراب می كنند. كافی بود بگویند این چهار فرمانده محكوم شدند، به جای داستان ریش تراش واقعیت را به مردم می گفتند. حالا كه به این نتیجه رسیدیم كه گفت و گو خوب است، از این به بعد هرجا كه فكر كردیم اشتباه است، اصلاح كنیم.
تاج زاده در پایان تاكید كرد: من عقیده دارم كه نقد خوب است. دو دیدگاه است در كشور یكی می گوید قطار انقلاب راه افتاده و عده ای باید پیاده شوند یك عده می گویند همه باید با هم حركت كنیم.
سیام*3202*9402

سرخط اخبار سیاست