آتش افروختن در باغ براي جلوگيري از سرمازدگي محصول موثر نيست

شيراز-ايرنا- مدير اداره جهاد كشاورزي شهرستان جهرم گفت: برخي از باغداران براي جلوگيري از سرمازدگي محصولات باغي مبادرت به آتش زدن لاستيك و بقاياي گياهي مي كنند در حالي كه اين كار بي تاثير است و انجام آن براي محيط زيست مخرب و زيانبار است.

محمدرضا شهابي، سه ‌شنبه در گفت‌ و گو با ايرنا با تاكيد بر اينكه باغداران بايد از انجام اين كار پرهيز كنند، اظهار داشت:
با توجه به احتمال كاهش دماي هوا در شهرستان جهرم، راهكارهاي جلوگيري از سرمازدگي محصولات باغي و درختان مركبات، متنوع هستند و از جمله آنها مي توان به استفاده از توري‌هاي پوششي، بخاري‌هاي نوين كم‌هزينه و كودهاي مولد گرما اشاره كرد.
وي ادامه داد: آبياري شبانه باغ ها، استفاده از محلول‌هاي آنتي فراست (ضدسرما)، تقويت درختان با گوگردهاي پتاسه و روي، استفاده از پوشش توري با رنگ روشن و بهره گيري از پلارهاي اتوماتيك باغي (دستگاه مولد حرارت) از ديگر روش‌هاي مبارزه با سرمازدگي درختان است.
شهابي بيان كرد: همچنين جهاد كشاورزي شهرستان جهرم آماده ارايه هرگونه مشاوره كارشناسي براي جلوگيري از سرمازدگي به بهره‌برداران است.
برخي از باغداران شهرستان جهرم در فصل سرد سال براي پيشگيري از سرمازدگي محصولات خود، اقدام به آتش زدن چوب و لاستيك مي كنند كه اين كار افزون بر خطرات ناشي از آتش‌سوزي‌هاي احتمالي، باعث آلودگي هوا مي‌شود و شدت دودهاي ناشي از سوزاندن اجسام مختلف توسط باغداران، آزار دهنده است.
شهرستان جهرم در فاصله 193كيلومتري جنوب شرقي شيراز قرار دارد.
9910 /6118

سرخط اخبار استان‌ها