نقض حقوق بشر، پس زمینه پر رنگ سوپرجام ایتالیا در ریاض

تهران- ایرنا- یوونتوس و آ.ث میلان خود را برای برگزاری سوپرجام ایتالیا و فتح نخستین عنوان قهرمانی سال 2019 آماده می كنند اما موضوعات مرتبط با حقوق بشر، پس زمینه پر رنگ دیداری است كه در میان جنجال ها و اعتراضات فراوان قرار است فردا (چهارشنبه) در عربستان سعودی برگزار شود.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه نوشت: «كریستیانو رونالدو» فوق ستاره یوونتوس در حالی نخستین عنوان قهرمانی خود در سال 2019 را در سوپر جام ایتالیا هدف گرفته است كه جنجال ها و اعتراضات در خصوص موضوعات مرتبط با حقوق بشر و اعمال محدودیت برای فروش بلیت به هواداران زن در كشور میزبان یعنی «عربستان سعودی» پس زمینه پر رنگ این بازی جنجالی لقب گرفته است.
این بازی كه به صورت تك دیدار بین قهرمان سری آ و قهرمان جام حذفی برگزار می شود، با توجه به قهرمانی یوونتوس در هر دو تورنمنت سال گذشته، در این دوره مابین بانوی پیر و نایب قهرمان سری آ یعنی آ. ث میلان در ورزشگاه ملك عبدالله شهر جده عربستان سعودی انجام خواهد شد.
در طول 31 دوره برگزاری سوپرجام ایتالیا، این دهمین باری است كه بازی مذكور در كشوری خارج از ایتالیا برگزار می شود؛ پیش تر آمریكا، چین و قطر میزبانی از آن را بر عهده داشته اند.
اما پس از انتخاب شهر تریپولی لیبی در سال 2002 به عنوان میزبان، هیچ دوره ای، جنجال هایی با این وسعت به وجود نیاورده است.
حقوق بشر و سایر موضوعات وابسته، مراحل آماده سازی این بازی را تحت الشعاع قرار داد، سازمان عفو بین الملل با اشاره به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود در كنسولگری عربستان در استانبول تركیه، از تیم های شركت كننده خواست تا از برگزاری این بازی در ریاض صرف نظر كنند.
این در حالی است كه پس از اینكه سری آ اطلاعات مربوط به فرآیند خرید بلیت را اعلام كرد و از در نظر گرفتن اختصاصی برخی از صندلی ها برای مردان خبر داد و همچنین جایگاه خانوادگی را تنها محل حضور زنان اعلام كرد؛ آتش خشم جهانی برافروخته تر شد.
شبكه تلویزیونی «بین اسپورت» قطر نیز با این ادعا كه شبكه های تلویزیونی عربستان سعودی برنامه های زنده و پخش های مستقیم بازی های فوتبال از جمله رقابت های سری آ را به اصطلاح به سرقت برده و به طور غیر قانونی پخش می كنند؛ از مقامات باشگاه های ایتالیایی خواست تا بازی مذكور را لغو كنند.
در جریان تنش های موجود در منطقه خلیج فارس، عربستان با وارد آوردن اتهام تامین مالی تروریسم به قطر، مناسبات دیپلماتیك و اقتصادی خود را با دوحه قطع كرده است؛ اتهاماتی كه از سوی قطر به دفعات رد شده است.
اما به زمین بازی برگردیم؛ قهرمان هفت دوره متوالی اسكودتو یعنی یوونتوس كه حالا با آمدن رونالدو بیش از پیش تقویت شده است، قصد دارد به روند تار و مار كردن رقیبان ادامه دهد.
تیم تحت هدایت «ماسیمیلیانو آلگری» تا اینجای فصل هیچ شكستی را متحمل نشده و برای فتح نخستین جام در فصل جاری لحظه شماری می كند و امیدوار است تا این جام را با قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا كه مدت ها حسرت آن را می كشند، ادغام كنند.
رونالدو پس از اینكه تابستان سال گذشته میلادی با قراردادی به ارزش 110 میلیون یورو، سانتیاگو برنابئو را به مقصد تورین ترك كرد، با 14 گل زده، آقای گل سری آ محسوب می شود اما ركورد یوونتوسی ها در فتح عنوان قهرمانی سوپرجام ایتالیا در سال های اخیر، چندان قابل توجه نیست چرا كه آنها از 4 دوره پیشین، تنها یك دوره را از آن خود كرده اند؛ در واقع بانوی پیر سال 2017 به لاتزیو باخت و یك سال پیش از آن هم جام را به رقیب دیرینه یعنی آ. ث میلان واگذار كرد.
با این وجود، از زمان شكل گیری این جام در سال 1988، میلان و یووه هر كدام هفت بار موفق به كسب عنوان قهرمانی شده اند.
علاوه بر این، بازی در جده می تواند بازی خداحافظی «گونزالو هیگوآین» مهاجم تیم آ. ث میلان باشد؛ بازیكنی كه در آستانه پیوستن به چلسی، قصد دارد از باشگاه قبلی خود یعنی یوونتوس انتقام بگیرد.
هیگوآین كه با انتقال به میلان، راه را برای حضور رونالدو باز كرد؛ در آخرین تقابلش با یوونتوس در پیراهن میلانی ها كه در ماه نوامبر سال 2018 و از سری مسابقات سری آ برگزار شد، با از دست دادن یك ضربه پنالتی و دریافت كارت قرمز، كینه به دل گرفته و مترصد انتقامی سخت از بانوی پیر است.
ورزشی**3991**2024