بیش از 3.6 میلیون قلم كالا در شبكه ردیابی قرار دارند

تهران- ایرنا- مدیرعامل مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران گفت: اكنون بیش از 90 هزار تامین كننده، افزون بر 3.6 میلیون قلم كالا را در شبكه ردیابی قرار داده اند كه این امر روند رو به افزایش دارد.

«سیدحسین پاریاب» روز سه شنبه در نشست معرفی «سامانه اصالت كالا» در جمع متخصصان شبكه نیروی برق در مركز یادشده اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در بین 112 كشور جهان عضو سازمان «GS1» استانداردهای شناسه گذاری كالاها، خدمات، مكان ها، بسته ها و واحدهای بار ارسالی، انباری، اموال و غیره است.
وی خاطرنشان ساخت: اكنون بیش از 150 كشور جهان از استانداردهای سازمان یاد شده بهره می گیرند و سازمان ملل متحد، پست جهانی، سازمان تجارت جهانی و گمرك بین الملل از جمله سازمان های همكار با جی.اس1 (GS1) هستند.
جی.اس1، یك سازمان جهانی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی با سابقه 45 ساله است كه استانداردهای بین‌المللی در خصوص مدیریت زنجیره تامین‌جهانی را وضع كرده ‌است.
پاریاب یادآورشد: باركد دار كردن كالاهای تولید ایران در بازارهای جهانی سال 1374 با تاسیس مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران به شكل موسسه ای غیرتجاری و غیرانتفاعی توسط موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و اتاق بازرگانی ایران آغاز شد.
پاریاب اضافه كرد: طرح اصالت كالا اكنون به شیوه الگو و آزمایشی در شركت توزیع نیروی برق مشهد راه اندازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد؛ انتظار می رود این سامانه كه برای مدیریت دارایی های ثابت در زنجیره كالاهای مورد استفاده قرار می گیرد، در شبكه نیروی برق كشور ایجاد و توسعه یابد.
وی ادامه داد: كاری كه مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران به عنوان جی.اس1 انجام می دهد در قالب حمایت از كسب وكارها و نقش موثر و جدی در جلوگیری از كالای جعلی و تقلبی در شبكه توزیع است.
پاریاب توضیح داد: ردیابی و رهگیری كالا ضمن حمایت از حقوق شركت ها و بنگاه های تولیدی، ضامن حفاظت از حقوق مصرف كنندگان هم هست و سدی در برابر قاچاق و جلوگیری از آن محسوب می شود.
به گفته این متخصص، شماره گذاری كالا و خدمات در توسعه اشتغال و رونق تولید نقش موثری دارد و در عین حال همسو با استانداردهای بین المللی شفاف سازی لازم صورت می گیرد.
پاریاب گفت: عضویت در سازمان جی.اس1 ضمن ایجاد زبان مشترك بین المللی، توسعه بازارهای برون مرزی را برای تولیدات كشور به همراه خواهد داشت و ارتباطات بین المللی را وسعت می بخشد.
به گزارش ایرنا، نشست نیم روزه طرح معرفی اصالت كالا و ابعاد مختلف آن از سوی متخصصان مركز یاد شده برای شركت كنندگان تشریح می شود.
سامانه ردیابی و اصالت كالا این امكان را فراهم می سازد تا كالایی كه به دست مردم می‌رسد، مسیر طولانی كه از بالادست زنجیره تامین طی می كند تا از تركیب و تغییر روی مواد اولیه به محصول نهایی تبدیل شود، قابل ردیابی باشد.
همچنین از چگونگی مبادله آن تا رسیدن به دست مردم از وارد‌كنندگان و تولید‌كنندگان تا توزیع‌كنندگان و خرده فروشان به ایفای نقش می پردازد.
سامانه یاد شده این امكان را فراهم می سازد تا از كالاهای مصرفی گرفته تا كالاهای زینتی كه مردم روزانه با تعداد زیادی كالا سر و‌كار دارند، در شبانه روز همه را ردیابی كنند و از اصالت و مشخصات استاندارد آن آگاهی یابند.
اقتصام** 1559 ** 2023